Українська розвідка перевіряє інформацію щодо можливої появи терміналів Starlink у російських військових
Що сталося?
У соцмережі «Х» почали зʼявлятися повідомлення щодо ймовірної появи супутників Starlink у російських військових.
Користувачі соцмережі заявили, що вже «бачать» активовані «старлінки» на тимчасово окупованих росіянами територіях.
Повідомляють, що Starlink нібито ввозять через Дубай, що означало б порушення компанією санкцій, накладених на РФ.
Пізніше про використання «старлінків» на окупованих територіях заявив і український активіст та волонтер Сергій Стерненко.
«Так, це правда. Зібрані докази постараємось передати на найвищому рівні»,
— написав Стерненко на своїй сторінці.
У коментарі 24 каналу представник Головного управління розвідки України Андрій Юсов повідомив, що ГУР перевіряє інформацію можливого застосування росіянами супутникових систем.
Нагадаємо, Starlink — проєкт американської компанії «SpaceX» мільярдера Ілона Маска, яка займається супутниками зв'язку. Система надає доступ до широкосмугового інтернету в будь-якій точці планети.
Чи розширив Starlink покриття на тимчасово окуповані території Луганщини?
На офіційному сайті проєкту «Starlink» є карта доступності супутникового звʼязку.
У соцмережах поширюють повідомлення, нібито сьогодні тимчасово окуповані території України, зокрема північну частину Луганської області, на сайті відмітили як доступну.
Свідомі звернули увагу, що карта покриття звʼязку Starlink в Україні не змінилася щонайменше від січня 2022 року. Про це свідчать скриншоти, зроблені іншими медіа раніше.
Водночас сайт дозволяє замовити термінал у Лисичанськ, що перебуває під тимчасовою окупацією росіян з липня 2022 року. На це звернули увагу медіа «SPEKA». Пропонується стандартний тариф $75 на місяць та $589 за комплект обладнання.
Замовити «старлінк» у тимчасово окупований Луганськ тим часом неможливо.
Свідомі звернулися до компанії по коментар, та поки ще не отримали відповідь.
Використання супутників Starlink у російсько-українській війні
Компанія Ілона Маска від початку російського вторгнення постачає українським військовим системи супутникового звʼязку.
Перша партія станцій супутникового інтернету Starlink прибула до України 28 лютого 2022 року.
«Це унікальна ситуація для України з точки зору технологій, бо до цього Starlink в Україні не було ніколи. А на сьогодні це тисячі станцій та десятки тисяч людей, що використовують цей інтернет»,
— розповідав Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у квітні 2022 року.
Бізнесмен Ілон Маск називав Starlink «комунікаційним хребтом» для України, особливо на лінії фронту.
У лютому 2023 року SpaceX обмежила використання Starlink для керування дронами під час війни.
Президентка SpaceX зазначала, що Starlink забезпечив українську армію широкосмуговим зв’язком для захисту від російської армії, однак «ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї».
Водночас після цієї новини Forbes опитало військових і виявилося, що таке «обмеження» не впливає на роботу безпілотників, адже для цього використовується окремий радіоелектронний звʼязок.
«Ми з такою проблемою не стикалися, бо користуємося Starlink лише для інтернету, а не для роботи дронів», — сказав журналістам військовослужбовець аеророзвідки добровольчого батальйону «Дніпро-1».
У вересні 2023 року CNN повідомило, що Ілон Маск таємно наказав своїм інженерам вимкнути мережу «Starlink» біля узбережжя Криму у 2022 році. Таке рішення, як йдеться у біографії Маска, було ухвалено, щоб нібито перешкодити українській атаці на флот РФ.
«Я не впевнений, що пан Ілон Маск оперував якимись міфічними кнопками і зупиняв рух якихось апаратів. Це моя особиста думка. Те, що системи "Starlink" не працювали певний час біля Криму, я можу це абсолютно підтвердити, тому що ми також застосовували певну техніку», — натомість заперечив інформацію очільник української розвідки Кирило Буданов.
Нібито відмову Ілона Маска вмикати «старлінки» поблизу Криму розслідують у Комітеті Сенату США у справах Збройних сил.