У США продовжили тимчасовий бюджет: коли очікувати на розгляд питання фінансування для України та Ізраїлю?

У США продовжили тимчасовий бюджет: коли очікувати на розгляд питання фінансування для України та Ізраїлю?

Що сталося?

Президент США Джо Байден підписав законопроєкт про тимчасові витрати, щоб запобігти шатдауну — часткової зупинки роботи уряду. 

Напередодні, 15 листопада, цей документ схвалив Сенат США. 17 листопада в США збігав термін дії тимчасового бюджету. Сам проєкт запропонували 12 листопада. Білий дім його розкритикував, назвавши несерйозним, а також шляхом до «хаосу та подальших зупинок економіки».

Документ передбачає продовження фінансування до 19 січня пріоритетних сфер: військове будівництво, підтримка ветеранів, транспорт, житлове будівництво та енергетика. Решта сфер буде фінансуватися до 2 лютого. 

Тепер американські законодавці матимуть два нових дедлайни, щоб ухвалити остаточний законопроєкт про фінансування роботи уряду наступного року.

Контекст 

Новий бюджетний рік у США розпочався 1-го жовтня, до цієї дати законодавці мали б погодити 12 законопроєктів про видатки та профінансувати уряд на 2024 рік. 

Повноцінного річного фінансування законодавцям погодити не вдалося, але попередній спікер Палати представників зміг уникнути урядового «шатдауну», погодивши двопартійну короткострокову резолюцію про фінансування уряду до 17 листопада.

Спочатку законопроєкт передбачав фінансування для України, але його скасували після того, як деякі консерватори з Республіканської партії висунули заперечення під час обговорення документа. Тоді пані посол України в США Оксана Маркарова пояснювала, що Конгрес та Адміністрація президента подбали про те, щоб кошти попереднього бюджету для програм допомоги Україні були перехідними.

Після голосування двопартійні члени керівництва Сенату опублікували спільну заяву, в якій зобов’язалися проголосувати за подальше фінансування допомоги Україні «найближчими тижнями». Однак через усунення Кевіна Маккарті з посади спікера та складнощі щодо обрання нового спікера цього не відбулося. 

20 жовтня Білий дім звернувся до Конгресу із закликом «просувати найважливіші пріоритети національної безпеки». Зокрема, президент Байден просить Конгрес про додаткове фінансування для України та Ізраїлю. Йдеться 

про 61,4 млрд доларів для України та 14,3 млрд доларів для Ізраїлю. Загалом це 106 мільярдів доларів.

Різне бачення фінансування для України та Ізраїлю

Новий спікер Палати громад Майк Джонсон запропонував розглядати фінансування України та Ізраїлю окремо. На його думку, допомогу Україні слід об’єднати в одному пакеті з видатками на безпеку кордону США і Мексики. Такий погляд відповідає позиції Республіканської партії.

Раніше «Свідомі» уже розповідали, що пропонує Джонсон щодо фінансування України та Ізраїлю.

Натомість Білий дім та особисто Президент США Джо Байден наполягає на фінансуванні для Ізраїлю, України, Індо-Тихоокеанського регіону і захисту американського кордону через спільний пакет. Нещодавно координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявив:

«Питання допомоги Україні та Ізраїлю переплетені, а розділення фінансування для двох країн не відповідає інтересам національної безпеки США».

У Білому домі заявляють, що близько 96% безпекової, економічної та гуманітарної допомоги, яку Сполучені Штати виділили для України — вже використано. Зі слів Кірбі, Міноборони має приблизно до 1,1 мільярда доларів для поповнення запасів до зими. Держдеп також каже, що питання виділення допомоги Україні перебуває у критичній точці.

Схвалити додаткове фінансування для підтримки України та Ізраїлю закликає Конгрес та Міноборони США. Заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх заявила, що останнім часом пакети допомоги для України були меншими. 

«У нас є велика сума, яку ми хочемо, щоб Конгрес затвердив для України, Ізраїлю та іноземних інвестицій в Індо-Тихоокеанському регіоні. Ви бачили менші пакети. Тому що ми не знаємо, коли Конгрес ухвалить наш додатковий пакет. І тому ми продовжуємо говорити з союзниками й партнерами. Ми не єдина країна, яка робить свій внесок у нагальні потреби України на полі бою», — додала Сінгх.

Коли та як будуть розглядати фінансування для України?

Лідер більшості у Сенаті демократ Чак Шумер анонсував, що допомогу Україні та Ізраїлю розглядатимуть вже після Дня подяки, який у США цього року відзначатимуть 23 листопада.

Йдеться про комбінований пакет національної безпеки, який включає допомогу Ізраїлю, Україні, Тайваню та посилення американського кордону на півдні. 

Шумер запевняє, що всі чотири запити мають підтримку обох партій у Палаті. Оскільки для радикального крила Республіканської партії питання посилення кордону є важливим, то є ймовірність, що пакет все-таки приймуть. 

Активізація європейських країн

Видання «The Wall Street Jornal» пише, що оскільки Конгрес досі не проголосував за виділення Україні додаткової військової допомоги, то європейці планують збільшити допомогу.

За даними видання, уряд Німеччини хоче подвоїти військову допомогу в наступному році: чиновники ЄС працюють над новими видами економічної та військової допомоги, а уряди інших країн регіону обіцяють надалі надавати військову допомогу протягом років. 

«Європа і США все більше вважають, що в найближчій перспективі Україні не вдасться відвоювати значні території, і спрямовують свої зусилля на те, щоб допомогти українським військам утримати позиції проти Росії»

 — пише WSJ.