Україна все ще потребує допомоги: список фондів, яким довіряємо
Після 24 лютого українці та іноземці задонатили понад 33.96 мільярдів у три найбільші фонди країни — UNITED24, «Повернись живим» і Фонд Притули.
Потреба у донатах та фінансовій підтримці української армії залишається актуальною.
Кожен донат — важливий. Немає значення, скільки гривень ви плануєте закинути на збір. Фонди для того й існують, щоб спільними зусиллями збирати великі суми.
Розповідаємо про українські фонди, збори та проєкти, через які можна підтримати українську армію, медицину та відбудову.
Медичний добровольчий батальйон «Госпітальєри» займається наданням першої медичної допомоги та евакуацією поранених військових з фронту.
«Госпітальєри» працюють з 2014 року. За вісім років війни парамедики батальйону врятували понад 3000 поранених, а з моменту повномасштабного вторгнення до початку липня — ще понад 2200 життів.
«Госпітальєри» — добровольча організація парамедиків, члени якої — це волонтери, які не отримують грошового забезпечення.
Підтримати батальйон можна фінансово або надати медикаменти зі списку, який доступний на їхньому сайті.
Ведуча та журналістка Ксенія Драганюк створила проєкт «Землячки», щоб першочергово розповідати про українських жінок та їх професії, але після повномасштабного вторгнення проєкт став волонтерським штабом, який допомагає українським військослужбовицям.
Основний напрям діяльності — надання гуманітарної допомоги жінкам-військовим. Окрім цього, «Землячки» закривають індивідуальні запити жінок та допомагають із жіночою формою. Найближчим часом організація відкриє напрям із закупівлі амуніції.
Наразі «Землячки» запустили власне виробництво жіночої форми. Влітку волонтери почали розробляти лекала. Проєкт також пропонує жінкам-військовим психологічну допомогу.
«З 20 та 50 гривень складаються мільйони. Якщо кожен задонатить по 5 гривень, то зберемо ще на 100 додаткових комплектів форми. Не так завжди важлива кількість допомоги, як сама підтримка», — говорить Ксенія Драганюк.
Протягом року «Свідомі» писали про військовослужбовців різних бригад. Серед них 93-я бригада «Холодний Яр», зокрема спецвзвод «Сенека». Він займається технічними рішеннями та інноваціями.
«Ветерани, професійні військовослужбовці, технічні спеціалісти та ентузіасти об‘єднались для пришвидшення перемоги», — йдеться на сайті спецзводу.
Ви можете підтримати спецвзвод «Сенека» у складі 93-ї бригади «Холодний Яр». Кошти будуть спрямовані на закупівлю необхідного обладнання, ремонт машин та інші потреби бійців.
United24 — фонд, який ініціював Володимир Зеленський. Особливість фонду в тому, що донор обирає один із трьох напрямів, за якими розподіляються кошти: «Оборона і розмінування», «Медична допомога» або «Відбудова України».
Кожен напрям має окремий рахунок, прив’язаний до відповідного міністерства: оборони, охорони здоров’я та інфраструктури. Кошти з різних рахунків ніколи не змішуються і можуть бути витрачені тільки за призначенням, яке обрав донор.
Наразі амбасадорами фонду є американський історик та письменник Тімоті Снайдер, американська режисерка та продюсерка фільмів Барбра Стрейзанд та американський попрок-гурт «Imagine Dragons».
Фонд запрацював у травні, а за рік повномасштабної війни вже зібрав 8.6 мільярди гривень. Пожертви в United24 можна робити за допомогою звичайних банківських методів, а також за допомогою криптовалют.
«Повернись живим» — один із найбільших фондів допомоги українським військовим, який створили у 2014 році. Протягом дев’яти років роботи фонд накопичив досвід, який дозволяє швидко залучати великі обсяги оборонної допомоги.
Спочатку його діяльність була зосереджена навколо захисного спорядження, поступово фокус змістився на складніше військове спорядження, зокрема, тепловізори, системи зв’язку чи безпілотні літальні апарати.
«Повернись живим» став першою в Україні благодійною організацією, яка отримала право імпортувати зброю. У фонду налагоджені відносини з Генштабом, Головним управлінням розвідки та турецьким виробником БпЛА «Байкар».
Фонд розробив мобільний комплекс спостереження, індивідуальні та групові комплекти розмінування, графічно-розрахунковий комплекс ARMOR, інклінометр, макет артилерійського озброєння. Окрім цього, має власні інструкторські програми та навчає військових.
У 2020 році Сергій Притула створив благодійний фонд для допомоги за невійськовими напрямками. Проте у лютому 2022 року розширив діяльність: відкрили мілітарний штаб для допомоги військовим та штаб гуманітарної допомоги цивільним.
Фонд має чотири логістичні центри в містах України та один центр в Перемишлі, Польща. Наразі мілітарний штаб зосереджений на забезпеченні української армії засобами зв’язку, оптичними пристроями, дронами, БПЛА, транспортом та засобами тактичної медицини для військових.
Окремим напрямом є проєкт «NEST», основна місія якого — повернути життя на деокупованих територіях шляхом надання людям безкоштовних мобільних будинків на своїй землі.
Павло Бондаренко є співзасновником спільнота подкастів «Радіо Поділ», але від початку повномасштабного вторгнення в Україну проєкт призупинив свою діяльність. Ная Новак — волонтерка та консультантка з комунікацій.
Волонтери організовують збори для закупівлі засобів зв’язку для українських військових. За час повномасштабної війни волонтери отримали 520 тисяч доларів для потреб військових.
Здебільшого Бондаренко та Новак забезпечують волонтерів дронами, спорядженням, технікою, а також оплачують ремонтні роботи.
Задонатити волонтерам можна за покликанням.