Працівники НАБУ «зливали» інформацію про розслідування корупції на «Великому будівництві». Що відбувається?

Працівники НАБУ «зливали» інформацію про розслідування корупції на «Великому будівництві». Що відбувається?

Антикорупційні органи проводять розслідування щодо «зливу» інформації у справах щодо корупції. За даними медіа та антикорупційних організацій, інформацію з НАБУ «зливали» в інтересах консультанта програми Володимира Зеленського «Велике будівництво» Юрія Голика.

Прослухати матеріал:

Що сталось?

22 травня Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та Національна поліція провели обшуки вдома в одного з детективів Національного антикорупційного бюро (НАБУ). 

Обшуки проводили за статтями 364 (Зловживання владою або службовим становищем) та 387 (Розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування) Кримінального Кодексу України. Викривачем зливу інформації став інший співробітник НАБУ.

За інформацією Центру протидії корупції та видання «Українська правда», витік інформації був у інтересах Юрія Голика — підприємця, консультанта «Великого будівництва» та колишнього радника ексочільника Дніпропетровської ОДА Валентина Резніченка.

Велике будівництво — урядова програма, ініційована Президентом України Володимиром Зеленським у березні 2020 року, у межах якої прокладали дороги, покращували  транспортну, освітню, соціальну та спортивну інфраструктуру. Навколо впровадження програми неодноразово виникали корупційні скандали.

Журналісти «Схем» та УП восени 2022 року у своїх розслідуваннях показали, як компанія близької подруги Резніченка, фітнес-тренерки Яни Хланти отримала 1,5 млрд гривень на ремонт і експлуатацію доріг у Дніпропетровській області під час повномасштабної війни.

НАБУ і САП почали розслідування після публікації цих матеріалів. У грудні 2022 року детективи провели обшуки і в Юрія Голика. 

Вже під час повномасштабної війни журналісти Bihus.info зафіксували, що Юрій Голик неодноразово їздив через блок-пост, який веде до Офісу Президента України. Зокрема, у серпні-вересні 2023 року.

НАБУ розпочало досудове розслідування щодо можливого витоку інформації й відсторонило Першого заступника Директора НАБУ Гізо Углаву, що працює в бюро від запуску установи у 2015 році. 

Чому це важливо?

Після Революції Гідності Україна почала антикорупційну реформу та створила інфраструктуру з органів, що мають запобігати корупції, розслідувати її та притягувати до відповідальності за неї.

Детективи НАБУ є тими, хто розслідує топкорупційні злочини. До підслідності НАБУ належать саме злочини вчинені високопосадовцями, або ті, де розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму (понад 1,5 млн грн станом на травень 2024 року).

Витоки інформації можуть прямо перешкоджати розслідуванню корупційних справ в Україні або допомагати фігурантам уникнути покарання чи відповідальності. 

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначає, що той факт, що викривачем «зливу» став співробітник НАБУ показує, що у бюро вдалось побудувати інституцію, яка працює на нижніх рівнях. Водночас те, що обшуки проводили прокурори САП та працівники поліції вказує на недовіру до Управління внутрішнього контролю НАБУ.

Виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик зауважив, що скандал з витоком інформації в НАБУ підсвітив три актуальні проблеми:

«— Чому Гізо Углаву відсторонили саме зараз? Важко повірити, що про розслідування і про потенційний конфлікт інтересів було невідомо раніше?

— Яка реальна позиція в цій історії Семена Кривоноса?  Це перший такий гучний скандал в НАБУ за його очільництва, і позиція директора в такій історії вкрай важлива. (Семен Кривонос — директор НАБУ від березня 2023 року, ситуацію з витоком інформації станом на момент публікації матеріалу не коментував — ред.)

— І що робити загалом із витоками в НАБУ? Бо ж за ці кілька днів і про саму справу про витоки інформації ми передусім дізнавалися із таких самих витоків, а реальні позиції органів з’явилися значно пізніше. Це неприємний прецедент, який свідчить про маніпулювання інформацією, непрозорість самого процесу і, що найгірше, ймовірне неодноразове порушення законодавства представниками НАБУ», — пише Андрій Боровик.

24 травня НАБУ і САП вийшли зі спільною заявою про те, що вони досягли спільного бачення щодо організації подальшого розслідування. Станом на момент публікації матеріалу про результати не повідомляли.