Постачальники харчів для Міністерства оборони України зменшили ціни на свої послуги

Постачальники харчів для Міністерства оборони України зменшили ціни на свої послуги

Ціна на деякі позиції зменшилася на 30-50%. Це відбулося після публічного скандалу, який призвів до звільнення директора департаменту закупівель міністерства. 

Про це свідчать дані, опубліковані журналістами-розслідувачами зі «Схем» та Bihus.Іnfo.

Нагадаємо, 21 січня видання «Дзеркало тижня» опублікувало статтю Юрія Ніконова, у якій йдеться про ймовірні завищення цін на продукти.

Медіа опублікувало договір про закупівлю харчів та додаток до нього, у якому міститься каталог продуктів, які необхідно закупити, та ціни на них. Із цього документу випливало, що МОУ закуповує яйця по 17 гривень за штуку, хоч ринкова ціна на них коливається між 6 та 10 гривнями.

Після цього 25 січня стало відомо про звільнення директора департаменту закупівель міністерства Богдана Хмельницького. 24 січня у відставку подав профільний заступник міністра оборони В'ячеслав Шаповалов. 

У січні 2023 року Міністерство оборону України перепідписало угоди про постачання харчів з вісьмома компанія. Відомі назви двох із них — «Актів Компані» та «Гарна страва». Журналісти не стали розголошувати назви інших підприємств з безпекових причин.

Водночас вони дізналися, яку собівартість мали закуплені продукти для постчальників.

Наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю «Актив Компані» купувало яблука за 15 гривень, а продавало міністерству за 51. Інша компанія купувала томати за 60 гривень за кілограм, а продавало за 150. 

Водночас міністр оборони Олексій Резніков раніше пояснював, що постачальники не лише продають продукти, а також відповідають за їх доставку, а подекуди — і за приготування.

«Ми маємо відвезти, грубо кажучи, в окоп, в Донецьку область, куди ніхто не погоджується їхати, оскільки є ризик втрати машини, кілометраж вимірюється не по прямій, а через понтонні переправи. Так, і собівартість доставки доходить до 10 грн за кілограм продукції, тому, якщо порівняти з картоплею, яка на ринку 7-8 грн, додайте ці 10 і ви отримаєте запитувані 17-19 грн за картоплю в Донецькій області», — сказав директор із закупівель ТОВ «Гарна страва» Денис Ушаков.

Знизити ціни вдалося завдяки зменшенню тому, що постачальникам вдалося знайти продукти за меншими цінами. Також цьому посприяло зменшення інфляційних ризиків. 

Представник компанії, назва якої не розголошується, заявив, що деякі продукти вони продають міністерству за цінами, які нижче собівартості. Продаж томатів, огірків, цибулі та консервації є збитковим для цього підприємтсва.