Міністр оборони України Олексій Резніков роз'яснив, як відбувається закупівля продуктів і чому насправді ціна яйця — не 17 гривень
Опублікований «Дзеркалом тижня» документ містить технічну помилку. Її було виявлено ще у грудні та виправлено, проте хтось передав у медіа стару версію договору.
Роз'яснення Резніков опублікував на своїй сторінці у Facebook.
Міністерство уклало договорами з 8 різними постачальниками. Ціни на однакові продукти у кожному з них — різні, адже постачальники спеціалізуються на різних товарах, відповідно мають ексклюзивні договори.
За кожним постачальником їжі закріплений перелік військових частин. Водночас це не означає, що постачальник має доставити харчі туди, де розміщено пункт постійної дислокації. «Якщо 128-ма гірсько-штурмова бригада має ППД на Закарпатті, а бойові завдання наші воїни виконують на Харківщині чи на Запоріжжі — постачальник гарантує доставку продовольства скрізь, де несуть службу підрозділи певної частини», — пояснює міністр. Це створює додаткові ризики до бізнесу.
Договори укладаються на рік вперед. Навіть якщо собівартість послуг зміниться, постачальник все одно муситиме виконувати договір. Це також створює додаткові ризики.
Контракти проходять зовнішню експертизу. Аналіз матеріалів щодо харчів здійснюють різні установи, зокрема, Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М. С. Бокаріуса», Міністерство юстиції України. Ця установа встановлює діапазони нормальних цін. Наприклад, у випадку картоплі діапазон складає 29 гривень, адже є різні сорти картоплі, ціна на які змінюється сезонно.
Окремо Резніков пояснив ситуацію з яйцями. Постачальником була допущена технічна помилка: ціна вказана не за одне яйце, а за 100 грамів. Якщо 100 грамів яєць коштує 17 грн, то ціна одного граму — 0.17 грн. Яйце важить 42-60 грам. Отже, ціна на одне коливається від 7 до 10 грн. Інститут судових експертиз рекомендує закуповувати яйця за 9 грн/штука.
Міноборони виявило цю помилку наприкінці грудня 2022 року. Технічні помилки також були й в інших договорах. Керівник підрозділу постачальника, який допустив ці помилки, був тоді ж відсторонений. Резніков покаже на засіданні профільного комітету парламенту лист від компанії, у якому ці помилки було визнано.
Після цього в договори було внесено зміни.
Міністерство оборони хоче, щоб СБУ встановило, хто передав саме цю версію контракту журналістам. «Зокрема, буде з’ясовано мотиви», — написав Резніков.
Нагадаємо, 21 січня видання «Дзеркало тижня» опублікувало статтю Юрія Ніконова, у якій йдеться про ймовірні завищення цін на продукти.
Медіа опублікувало договір про закупівлю харчів та додаток до нього, у якому міститься каталог продуктів, які необхідно закупити, та ціни на них. Із цього документу випливало, що МОУ закуповує яйця по 17 гривень за штуку, хоч ринкова ціна на них коливається між 6 та 10 гривнями.
Фото: Офіс Президента