Допомога США Україні: що знову відбувається у Конгресі?

Допомога США Україні: що знову відбувається у Конгресі?

Що сталося?

8 лютого Сенат США підтримав процедурне голосування за законопроєкт про спільну допомогу для України, Ізраїлю та Тайваню на 95 млрд доларів. Його підтримали 67 сенаторів з необхідних 60. «Проти» виступили 32. 

Законопроєкт включає 60 мільярдів доларів на підтримку України в її боротьбі з Росією, 14,1 мільярда доларів на безпекову допомогу Ізраїлю, 9,2 мільярда доларів на гуманітарну допомогу та 4,8 мільярда доларів на підтримку регіональних партнерів в Індійсько-Тихоокеанському регіоні.

Фінансова допомога Україні буде розділена наступним чином:

  • близько 14 млрд передбачено для закупівлі нової зброї у компаній американського ВПК;
  • 15 млрд — на військовий вишкіл Збройних Сил України, а також на обмін розвідданими та інші заходи підтримки;
  • близько 8 млрд — на пряму бюджетну підтримку України;
  • 1,58 млрд — на підтримку української економіки.

Лідер більшості в Сенаті, представник Демократичної партії Чак Шумер назвав це «хорошим першим кроком», додавши, що «не прийняття цього законопроєкту лише підбадьорить таких автократів, як Путін».

Чому пакети розділили та до чого тут Дональд Трамп?

Початково законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню йшов разом з двопартійною угодою про безпеку кордону. Об'єднати ці два пакети було рішенням спікера Майка Джонсона (про це Свідомі розповідали в одному з розборів — ред.). Над цією угодою представники двох партій працювали кілька тижнів. Саме через відсутність консенсусу у питанні кордону Сенат провалив голосування цього пакету у грудні 2023 року, а представники переговорної не встигали підготувати угоду до різдвяної перерви. 

Двосторонню угоду представили 4 лютого. Вона передбачала введення обмежувальних заходів на кордоні з Мексикою, через який до США потрапляли нелегальні мігранти, та виділення 20,2 млрд доларів на охорону кордону. Однією з пропозицій була можливість президента закрити кордон, якщо середньодобова кількість перетинів перевищить 4 000 випадків на тиждень. Якщо середньодобова кількість перетинів перевищить 5 000 або якщо загальна кількість перетинів за один день перевищить 8 500, то президент повинен буде закрити кордон.

Також угода передбачала фінансування для збільшення кількості офіцерів з питань надання  притулку мігрантам та прискорення процесу розгляду заяв про надання притулку. Ба більше йшлося про підвищення вимог для подачі заяв на отримання притулку. 

Серед авторів угоди були консерватори, які якраз виступають за посилення охорони кордону. Одним із них був республіканець Джеймс Ленкфорд з Оклахоми — один із найбільш консервативних сенаторів. 

Однак після представлення угоди республіканці розкритикували її. Спікер Джонсон заявив, що ця угода «ще гірша, ніж попередній варіант». На його думку,  міграційні обмеження недостатньо жорсткі, і він додав, що Палата представників поховає цей законопроєкт, якщо він туди потрапить. 

На угоду відреагував і колишній президент США Дональд Трамп. Саме він, як зазначають медіа, підштовхнув своїх колег-республіканців у Конгресі виступити проти законопроєкту, «якщо вони не отримають усе, що просили щодо питання імміграції». Він обіцяв, що запровадить жорсткіші правила, щоб не допускати мігрантів до США, якщо повернеться на пост президента.

Тепер демократи звинувачують, що він хоче, щоб хаос на кордоні (у грудні 2023 року кількість арештів за незаконний перетин південного кордону США з Мексики зросла і досягла рекордних показників. Американські прикордонники повідомляли про 249 785 випадків арештів на кордоні з Мексикою в грудні — ред.) продовжувався, щоб він міг використовувати це як тему кампанії проти президента Джо Байдена.

Очікувано, 7 лютого Сенат США провалив голосування за законопроєкт, який передбачав як фінансування для України, Ізраїлю та Тайваню, так і угоду щодо кордону.

Як реагує Білий дім?

7 лютого Джо Байден дав пресконференцію, на якій  закликав Конгрес продемонструвати «хребет» і ухвалити ширший законопроєкт (той, який включав питання кордону — ред.). Водночас він знав, що голосування провалиться.

«Все свідчить про те, що цей законопроєкт навіть не буде переданий до Сенату. Чому? Проста причина: Дональд Трамп. Тому що Дональд Трамп вважає, що це (врегулювання питання кордону — ред.) погано для нього в політичному плані», — сказав Байден.

Також чинний він додав, що США зараз важливо розблокувати допомогу Україні, адже «відмова від додаткової допомоги буде подарунком президенту Росії». 

«Якщо ми не підтримаємо Україну, історія ніколи не забуде»,

 — підсумував Байден.

Що далі?

Після голосування 8 лютого за законопроєкт про фінансову допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню, сенатори перейшли до дебатів щодо поправок. Як зазначає CNN, це може уповільнити процес прийняття закону. 

Наступного тижня сенатори мали піти на перерву, але Чак Шумер заявив, що Сенат продовжуватиме працювати над законопроєктом, «доки робота не буде виконана».

Однак навіть якщо законопроєкт приймуть у Сенаті, далі його передадуть до Палати представників, де невідомо, коли та чи поставить спікер його на голосування. Низка республіканців Палати представників виступають проти подальшої допомоги Україні.