Процедурне голосування щодо допомоги Україні провалилося в Сенаті США: чому?

Процедурне голосування щодо допомоги Україні провалилося в Сенаті США: чому?

Що сталося?

Законопроєкт про надання допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню не пройшов процедурне голосування в Сенаті Конгресу США. Для винесення законопроєкту на голосування він мав отримати хоча б 60 голосів зі 100. «За» проголосувало лише 49 сенаторів, «проти» — 51.

Голосування проходило за партійною ознакою: кожен республіканець у Сенаті проголосував проти. Також проти проголосував незалежний сенатор Берні Сандерс, який зазвичай голосує з демократами. Сандерс висловив занепокоєння щодо фінансування «поточної нелюдської військової стратегії» Ізраїлю проти палестинців.

Після голосування лідер більшості в Сенаті, демократ Чак Шумер, заявив, що, якщо Україна впаде, це матиме довготривалі наслідки для XXI століття і ризики занепаду для західної демократії.

Про яку допомогу йдеться?

Йдеться про пакет фінансування на $106 мільярдів, з яких понад $61 мільярд призначається Україні, а решта на допомогу Ізраїлю, Тайваню і захист кордону з Мексикою. Білий дім звернувся до Конгресу з проханням схвалити цей пакет ще у жовтні. 

Спочатку його не могли ухвалити через відсутність спікера Палати представників, а потім через позицію новообраного спікера Майка Джонсона. Про це «Свідомі» раніше  розповідали

Пізніше Майк Джонсон сказав республіканцям у Сенаті, що підтримує допомогу Україні та вважає, що посилення охорони кордону та фінансування України «нерозривно переплетені». 

Чому республіканці проти?

Республіканці вимагають посилити вимоги до мігрантів і сильніше захистити кордон. Перемовини з демократами провалились, оскільки республіканці не хочуть йти на поступки. Демократи ж виступають за комплексний перегляд системи міграції.

Як пише The New York Times, південний кордон був головною проблемою президента Джо Байдена. Велика кількість людей щодня рухається до кордону через хвилю міграції з Венесуели, Гаїті, Гондурасу та інших країн, які стикаються з політичною нестабільністю, бандитським насильством і стихійними лихами.

Лідер сенатської більшості демократ Чак Шумер призначив процедурне голосування законопроєкту на 6 грудня, але він не містив положень щодо посилення кордону, чого вимагали республіканці. 

Перед голосуванням лідер сенатської меншості, республіканець, Мітч Макконнелл заявив, що республіканці в Сенаті не підтримають надання додаткової допомоги Україні та Ізраїлю, якщо одночасно з цим питанням не ухвалюватиметься рішення про посилення кордону з Мексикою. 

При цьому Макконнелл наголосив, що вони підтримують надання допомоги для України, Ізраїлю та Тайваню.

Ми хочемо, щоб це пройшло. Але коли ми говоримо про кордони, моя порада лідеру більшості (Чаку Шумеру — ред.) минулого тижня була така… усі наші члени будуть проти пропозиції перейти до голосування, аби, сподіваюся, востаннє продемонструвати, що ми наполягаємо на важливих змінах на кордоні,

— сказав Макконнелл.

Білий дім закликає до підтримки України

4 грудня директорка з питань бюджету Білого дому Шаланда Янг направила листа до лідерів Конгресу, у якому заявила, що до кінця року у США закінчаться кошти для допомоги Україні, якщо Конгрес не схвалить нову підтримку.

Якщо економіка України впаде, вони не зможуть продовжувати боротьбу, крапка. Путін добре це розуміє, тому Росія зробила знищення економіки України центральною частиною своєї стратегії — що ви можете побачити в її атаках на український експорт зерна та енергетичну інфраструктуру,

— написала вона.

Директорка з питань бюджету зауважила, що гроші для України принесуть користь економіці США.

«Хоча ми не можемо точно передбачити, які американські компанії отримають нові контракти, ми знаємо, що фінансування буде використано для придбання розширених можливостей для захисту від атак на цивільних осіб в Ізраїлі та Україні — наприклад, системи ППО, побудовані в Алабамі, Техасі та Джорджії та життєво важливі субкомпоненти, що постачаються майже з усіх 50 штатів»,  — додала Янг. 

Як Джо Байден відреагував на провал голосування?

Напередодні голосування Президент США Джо Байден звернувся до Конгресу і закликав республіканців у Конгресі залишити вбік «дріб’язкову, пристрасну, гнівну політику» та ухвалити пакет допомоги для України.

Це не може чекати. Конгресу необхідно ухвалити додаткове фінансування для України до того, як вони перервуться на святкові канікули. Просто як це. Відверто кажучи, я думаю, що це приголомшливо, що ми взагалі дійшли до цього моменту. Республіканці в Конгресі готові зробити Путіну найбільший подарунок, на який він може сподіватися, і відмовитися від нашого глобального лідерства,

— сказав президент США.

Після голосування Байден на своїй сторінці в X заявив, що республіканці в Конгресі погрожують припинити підтримку України, якщо їм не вдасться проштовхнути свою «надзвичайно заангажовану прикордонну політику».

«Це політичний шантаж, справжнісінький і простий. Ставки надто високі, а наслідки — надто значні для політичних ігор»,  — додав Байден.

Чи можливо, що законопроєкт про фінансування все-таки пройде голосування?

Під час звернення до Конгресу Байден заявив, що він готовий піти на «значні компроміси» щодо безпеки кордону, щоб задовольнити республіканців у Сенаті, які відмовилися підтримати подальшу допомогу Україні. 

Однак республіканці та демократи мають встигнути дійти згоди та провести голосування до 15 грудня, оскільки потім конгресмени підуть на різдвяні канікули.

Як зауважує NYT, Сенат мав бути легшим місцем для Білого дому отримати підтримку, оскільки республіканці на чолі з сенатором Мітчем Макконнеллом загалом підтримали американську допомогу Україні, на відміну від їхніх колег-республіканців у Палаті представників. 

Білий дім сподівався, що сильне двопартійне голосування в Сенаті спричинить тиск на новопризначеного спікера Палати представників Майка Джонсона, який останнім часом висловлював підтримку Україні, але раніше голосував проти допомоги.