«Українська правда»: Польща нарощує торгівлю з РФ через Білорусь
Видання «Українська правда» опублікувало розслідування про торгівлю між Польщею та Росією через Білорусь. Напередодні польські правоохоронці затримали журналіста-розслідувача Михайла Ткача та видалили частину матеріалу.
На прохання журналістів до польської компанії «Agrolok» зателефонував чоловік, який представився менеджером білоруської компанії. Він запропонував придбати ріпаковий шрот з Росії під білоруськими документами.
Менеджер польської фірми попросив надіслати умови постачання на електронну пошту.
У вересні 2023 року Польща після протестів фермерів заборонила ввезення ріпакового шроту з України. Михайло Ткач зауважує, що за три місяці після введення заборони поляки придбали через Білорусь ріпакового шроту майже на вісім мільйонів доларів.
Біля КПП «Кукурикі», що на польсько-білоруському кордоні, Ткач нарахував сотні фур, які без перешкод заїхали до Польщі з боку Білорусі. Протестувальників на кордоні не було.
Як з’ясували розслідувачі, спочатку російська агропродукція прямує до Білорусі, там її перевантажують у спеціальних центрах на польські вантажівки, а далі фури вирушають до Польщі за адресами великих компаній.
У Польщі є щонайменше три компанії, які є найбільшими покупцями агропродукції з Росії, — Bromex, Diaspolis та Kampol Krzysztof Łużniak.
29 лютого польський прем'єр Дональд Туск заявив, що Польща не виключає введення заборони на сільськогосподарську продукцію з Росії.
З його слів, сільськогосподарська продукція з Росії та Білорусі також спричиняє проблеми на ринку.
«Латвія вирішила запровадити ембарго на імпорт сільськогосподарської продукції з Росії (йдеться про ту продукцію, яка залишається в Латвії, а не ту, яка йде транзитом через країну — ред.). Ми розберемо досвід Латвії, і я не виключаю, що Польща виступить з відповідною ініціативою», — сказав він.
Нагадаємо, під час роботи над розслідуванням польські правоохоронці на кілька годин затримали Михайла Ткача та оператора з «Української правди» поблизу кордону з Білоруссю. Їх утримували щонайменше чотири години, поліціянти спілкувалися лише польською (в комендатурі — англійською). Правоохоронці вилучили карти пам'яті з камер. Після того, як журналістам повернули карти памʼяті, виявилося, що частину відеоматеріалу було видалено.