США не допустять переселення палестинців, а Франція закликає переглянути цілі війни. Ситуація в Ізраїлі та секторі Газа станом на 4 грудня

США не допустять переселення палестинців, а Франція закликає переглянути цілі війни. Ситуація в Ізраїлі та секторі Газа станом на 4 грудня

Ізраїль відновив військову операцію в Газі

Армія оборони Ізраїлю розширює свої наземні операції на всю територію сектора Гази. За словами речника ЦАХАЛу, ізраїльські військові вестимуть операцію проти опорних пунктів ХАМАС.

Ізраїль поновив бойові дії у секторі Гази після семиденного перемир’я, яке супроводжувалося звільненням цивільних заручників з боку ХАМАСу. Вдалося звільнити 110 людей. 

Однак ХАМАС досі утримує в полоні 137 заручників: 115 чоловіків, серед яких є військові, 20 жінок і двоє дітей. 126 заручників — ізраїльтяни, а 11 — іноземці. 

При цьому утримувати заручників можуть не тільки представники ХАМАСу, але й інших угруповань. Оскільки в атаці на Ізраїль брали участь також й представники «Ісламського джихаду», «Народного фронту визволення Палестини» та інших формувань. 

Також в умовах перемир’я Ізраїль погодився звільнити з в'язниць палестинських жінок і неповнолітніх і дозволити їм повернутися до своїх домівок, переважно на Західному березі річки Йордан і в Східному Єрусалимі. Ізраїльська сторона не повідомила конкретну кількість людей, яких звільнять. 

24 листопада Ізраїль звільнив 24 жінки та 15 неповнолітніх, а 27 листопада — трьох палестинських жінок і 30 дітей.

Розвідка США не мала даних про підготовку нападу на Ізраїль

3 грудня координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що американські розвідники не знали про план ХАМАС атакувати Ізраїль. 

Нещодавно New York Times, посилаючись на документи, електронні листи та інтерв'ю, повідомили, що ізраїльські посадовці отримали доступ до планів ХАМАСу більш ніж за рік до того, як це сталося. 

За даними газети, документ розповсюдили серед ізраїльських військових і розвідників, але експерти відкинули план, вважаючи його надто складним.

Джон Кірбі в інтерв’ю програмі «Meet the Press» заявив, що американська розвідувальна спільнота вказала, що вони не мали доступу до документа. 

Які плани в Ізраїлю?

Reuters стверджує, що Ізраїль повідомив Єгипту, Йорданії, Об’єднаним Арабським Еміратам та Туреччині про намір створити буферну зону в секторі Гази після закінчення війни з ХАМАС, щоб запобігти майбутнім атакам.

Офіційний представник ОАЕ не відповів прямо на питання, чи повідомили Абу-Дабі про буферну зону, але сказав: «ОАЕ підтримуватимуть будь-які майбутні післявоєнні домовленості, узгоджені всіма зацікавленими сторонами».

Радник із зовнішньої політики прем’єр-міністра Ізраїлю Офір Фальк повідомив, що план щодо майбутнього є. З його слів, він детальний, базується на трирівневому процесі й «почнеться з наступного дня після ліквідації ХАМАСу». 

Ці три рівні передбачають знищення ХАМАСу, демілітаризацію сектора Гази й дерадикалізацію ексклава.

США закликають захистити мирне населення Сектора Гази

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Ізраїль ризикує «замінити тактичну перемогу стратегічною поразкою» у війні з ХАМАС, якщо не захистить цивільне населення сектору.

«Я особисто спонукав ізраїльських лідерів уникати жертв серед цивільного населення, уникати безвідповідальної риторики та запобігати насильству з боку поселенців на Західному березі»

— цитує Остіна українська служба «Голосу Америки». 

Держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що обговорив з ізраїльським керівництвом деталі поточного плану Ізраїлю. Зі слів Блінкена, для Сполучених Штатів необхідно, щоб масові втрати цивільного населення та переміщення не повторилися.

За даними ООН станом на 1 грудня із 2,2 мільйона осіб, які проживали в Секторі Гази, 1,8 мільйона вважаються внутрішньо переміщеними особами. 

За даними представників охорони здоров'я Гази, понад 15 тисяч людей у секторі Газа були вбиті, а близько 2 мільйонів — змушені залишити домівки. 

Кількість загиблих з ізраїльської сторони становить понад 1200 людей.

США не дозволять переселення палестинців

Віцепрезидентка США Камала Харріс у розмові з президентом Єгипту заявила, що коли війна Ізраїлю та ХАМАС припиниться, палестинський народ у Газі та на Західному березі річки Йордан має возз'єднатися під єдиним урядом. 

Сполучені Штати не дозволяють примусове переселення палестинців із Сектора Газі чи Західного берега річки Йордан, облогу Сектора Газі чи перекриття кордону. 

Харріс обговорила з Президентом Єгипту ідеї США щодо післявоєнного планування в Газі, включаючи реконструкцію, безпеку та управління. 

Підкреслила, що це стане успішним «якщо реалізовуватимуться в контексті чіткого політичного горизонту для палестинського народу щодо власної держави, яка матиме підтримку з боку міжнародної спільноти та країн регіону.

В Білому домі додали: «ХАМАС не може контролювати Газу, він є несприятливим з погляду  безпеки Ізраїлю, добробуту палестинського народу та регіональної безпеки».

Франція закликає переглянути цілі у війні

Під час Конференції ООН з питань зміни клімату в Дубаї президент Франції Емануель Макрон коментуючи оголошену прем'єр-міністром Ізраїлю ціль знищити ХАМАС, сказав:

«Що таке повне знищення ХАМАСу і чи вірить хтось, що воно можливо? Якщо так, то війна триватиме десять років».

На думку президента Франції, правильна відповідь терористичній групі — це не «знищення цілої території або бомбардування всіх цивільних об'єктів». Він закликав «подвоїти зусилля для досягнення тривалого припинення вогню».