Нові правила ввезення гумдопомоги: митники заарештували на кордоні автомобіль для військових. Чому так сталося?

Нові правила ввезення гумдопомоги: митники заарештували на кордоні автомобіль для військових. Чому так сталося?

З 1 грудня в Україні діють нові правила ввезення гуманітарної допомоги. У перші години роботи нової системи на кордоні заарештували пікап з гуманітарною допомогою. Її перевозила волонтерська організація «Благодійний фонд “Інтернаціональний легіон допомоги”». 

Про це розповів керівник організацій Олексій Масло.

Волонтерки «Інтернаціонального легіону допомоги» планували приїхати на контрольно-пропускний пункт «Будомєж-Грушів» до півночі 30 листопада, однак через непогоду не встигли. За новими правилами, від 1 грудня документів, які надали волонтерки, було недостатньо.

Для перетину українського кордону, окрім декларації на гуманітарний вантаж, волонтери тепер мають називати спеціальний код отримувача гуманітарної допомоги. Його можна отримати після реєстрації благодійної організації в «Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги».

Сервіс перестав працювати у перші хвилини своєї роботи. Після десятків спроб вийшло залогінитися у системі, але через деякий час додаток знову не працював. 

«На моменті, коли потрібно було вести інформацію про фонд, система знову “лягала”», — розповідає волонтерка Олена Новікова.

Техпідтримка не могла виправити баг. Керівництво фонду намагалося зареєструвати та отримати код протягом чотирьох годин.

За цей час митники наклали арешт на автомобіль та гуманітарний конвой фонду на кордоні.

«Я не можу вʼїжджати-виїжджати. Машину у нас забрали»

— розповіла Ірина.

Дівчата, що перетинали кордон, зазначили й «хамовите ставлення» митників до волонтерок.

На наступний день Олені Новіковій зателефонував очільник Львівської митниці Андрій Кузнік та перепросив за поведінку колег.

Очільник фонду Олексій Масло також розповів, що з чатів волонтерів він дізнався, що волинські прикордонники пропускали гуманітарну допомогу за старими правилами. 

«Маємо подвійні стандарти. Такий тест [системи] коштує життя», — додав Масло. 

Зараз машина та гуманітарний конвой перебуває на контрольно-пропускному пункті у Грушеві. Волонтери мають повернутися з повним пакетом документів (за новими правилами — ред.) не пізніше 4 грудня. Інакше — машину відправлять на штрафмайданчик.

«Інтернаціональний легіон допомоги» не єдині, хто зіштовхнувся з проблемами у системі

«Мені вдалося зареєструвати вантаж та отримати сформовану декларацію з кодом вантажу, але у системі митниці її немає вже четверту годину», — писала у соцмережах Катерина Ковальова, засновниця фонду «Трініті Україна».

Те саме трапилося з Фондом допомоги захисникам України «VIVAKOT».

Волонтер організації Костянтин Кравець повідомив, що «VIVAKOT» зареєструвався у системі 29 листопада і має відповідний номер. Та на митниці код не пройшов, бо база не синхронізувалася. 

Прикордонники запропонували переночувати в машині до ранку, щоб тоді усе зʼясувати.

Голова правління «Ініціатива Е+» Валентина Варава повідомила, що у новій системі неможливо зареєструвати авто, оскільки немає можливості ввести літери номера автомобіля.

«Розʼяснення відсутні. Техпідтримка спочатку відповідає загальними фразами, а потім замовкає», — написала Варава у Facebook.

Реакція влади

Державна митна служба заявила, що проблем у роботі інформаційних систем, які перешкоджали б ввезенню гуманітарної допомоги, немає.

«За інформацією, яка надходить до Держмитслужби, у волонтерів виникають проблеми із реєстрацією в “Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги”, яку адмініструє Мінсоцполітики», — йдеться у заяві.

Відомство додало, що зі свого боку зробило все для інформаційного обміну з міністерством.

Після інциденту, що трапився на Львівській митниці, Міністерство соціальної політики опублікувало інструкції щодо роботи нової системи.

«Якщо організації немає в Реєстрі, то завезти гуманітарну допомогу вона не має законних підстав», — йдеться в документі.

Окрім того, Мінсоцполітики наголосили, що форма паперових декларацій була оновлена. До 31 березня всі, хто ввіз гуманітарну допомогу в Україну після 1 грудня, мають подати звіт у систему про її цільове використання.

Міністерка соцполітики Оксана Жолнович також прокоментувала допис волонтерки Олени Новікової. 

«Організація, яка не внесена в реєстр, не може бути отримувачем гуманітарної допомоги. Така організація не мала законних підстав ввозити гуманітарну допомогу. Хоча, звісно, інспектори мали б ввічливо спілкуватися», — написала вона.

Технічні проблеми з сервісом для реєстрації Міністерство соціальної політики не комунікувало.

Нові правила ввезення гуманітарної допомоги

5 вересня 2023 року Кабмін ухвалив постанову, що з 1 грудня визначає нові правила ввезення гуманітарної допомоги.

Організації, які ввозять гуманітарну допомогу, мають авторизуватися в «Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги», формувати й подавати декларації, які спрямовуватимуть на митницю.

«Система, можливо, класна, і замінить усю паперову роботу. Але зараз вона не готова. На неї чекають тижні тестування», — розповідає Олена Новікова.

Свідомі розповідали про постанову №953, що регулює нові правила ввезення гуманітарної допомоги, а також про те, чому волонтери вимагають її відтермінування.