Нова постанова про гуманітарну допомогу. Чому волонтери вимагають відтермінування?

Нова постанова про гуманітарну допомогу. Чому волонтери вимагають відтермінування?

Що сталося?

5 вересня 2023 року Кабмін ухвалив постанову, що визначає нові правила ввезення гуманітарної допомоги з 1 грудня цього року.

Відповідна постанова №953 «Про деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» опублікована на сайті.

Нові правила передбачають більшу підзвітність гуманітарної допомоги для запобігання її розкраданню, а також ввезенню комерційних товарів під виглядом допомоги.

У жовтні 2023 року Державна митна служба України заявила про понад три тисячі випадків за 2023 рік, коли військові частини не отримували нібито ввезену для них гуманітарну допомогу.

Водночас волонтерські організації просять відтермінувати введення в дію нової постанови та доопрацювати її. 16 жовтня 2023 року на сайті з петиціями зʼявилася відповідна заява.

2 листопада на сайті опублікували відповідь, де прохання було фактично відхилено.

Про що йдеться у постанові №953?

Організації, що ввозять гуманітарну допомогу, мають авторизуватися в «Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги», формувати й подавати декларації, які спрямовуватимуть на митницю.

Гуманітарні товари пропускатимуть на митниці за наявності декларації та дозволу Державної служби експортного контролю України.

Серед іншого, документ скасовує гарантійні листи для товарів гуманітарної допомоги. 

Якщо отримувач не вносить вчасно дані до реєстру, його обліковий запис можуть заблокувати на пів року.

Якщо звіт не буде поданий протягом 90 календарних днів після митного оформлення, гуманітарна допомога вважатиметься використаною не за цільовим призначенням. 

Чому волонтери вимагають доопрацювати закон?

Ми, благодійні фонди, громадські організації та волонтери-фізичні особи, визнаємо, що нововведення до правил ввезення гуманітарної допомоги на територію України є такими, що не можуть бути виконані в реаліях сьогодення,

— йдеться у тексті петиції, поданої в жовтні.

Волонтери зауважують, що нова постанова скасовує діяльність «індивідуальних місій закордонних волонтерів, які привозять гуманітарну допомогу і самостійно доставляють її в небезпечні регіони для передачі військовим та цивільним».

Зміни також унеможливлюють діяльність малих та середніх громадських організацій через брак ресурсів для дотримання нових правил. Натомість постанова створює «монополію великих фондів», які все одно не можуть покрити всі потреби.

Автори петиції переконані, що волонтери не зможуть доставляти термінову гуманітарну допомогу для армії, адже нові правила вдвічі-втричі затягують цей процес.

«Ми не просимо скасувати постанову, тому що розуміємо, через які причини вона була створена. В Україні є велика проблема зі зловживанням гуманітарною допомогою… Ми просимо сісти за стіл переговорів і почути, які проблеми є у волонтерів, знайти методи їх вирішення та врегулювання разом», — написала Вероніка Муцей, співзасновниця фонду «Zeilen van Vrijheid» у Нідерландах.

Ініціативна група «1 грудня» також закликала уряд зупинити постанову №953.

«… Може звести нанівець міжнародну допомогу Україні через маленькі та середні благодійні фонди, … ліквідувати діяльність приватних осіб-волонтерів і вбити спонтанний волонтерський рух», — йдеться у заяві.

Якою була реакція влади на петицію?

У відповіді на петицію йдеться про те, що звітність не є нововведенням, а регулюється законом про гуманітарну допомогу. Принцип декларування був визначений раніше, а нова постанова лише «оцифровує» введені раніше механізми.

На думку Кабміну, автоматизована реєстрація гуманітарної допомоги має врегулювати її облік.

Мінсоцполітики також створило робочу групу для роботи над законопроєктом. Її перше засідання відбулося 3 листопада 2023 року.

«Понад 200 людей онлайн і офлайн вказують на помилки та недоліки системи, а нам це презентують як “чергове покращення”», — прокоментувала зустріч робочої групи Вероніка Муцей.

Окрім петиції, волонтери також писали листи премʼєр-міністру Денису Шмигалю, звернення до депутатів та інші відкриті листи. Усі вони поки що залишаються без відповіді.

12 листопада у своїх соцмережах Вероніка Муцей заявила, що «боротьбу за волонтерський рух програно».

Від петиції відмахнулись, відтермінування не буде, листи ігнорують, систему презентували як ідеальну розробку, нормальне тестування ніхто не проводить, створена робоча група — одностороння. Чути нас ніхто не хоче,

— написала волонтерка.

Як було раніше?

Від 5 березня 2022 року Кабмін в умовах воєнного стану скасував вимоги щодо отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги від юридичних і фізичних осіб.

Національне агентство із запобігання корупції повідомляло про корупційні ризики, що виникають через таке рішення.

Відсутність обліку може бути виправдана, якщо гуманітарна допомога надходить та розподіляється на території ведення бойових дій або в умовах об’єктивної відсутності ресурсів та умов для здійснення обліку через оперативну обстановку,

— йшлося у повідомленні НАЗК

На думку Агентства, відповідальні особи в регіонах, де не ведуться бойові дії, можуть користуватися ситуацією та не вести облік через особисті інтереси.

Тоді для мінімізації ризиків НАЗК запропонувало:

  • щомісяця звіряти інформацію щодо обсягів гуманітарної допомоги, яка перетнула державний кордон;
  • перевіряти волонтерів;
  • забезпечити розвантаження гумдопомоги на професійних складах з укладеними договорами відповідального зберігання;
  • визначити порядок доступу іноземних волонтерів до таких складів;
  • включити до складу регіональних гуманітарних штабів представників громадськості.

22 березня уряд ухвалив постанову, відповідно до якої для ввезення гумдопомоги в Україну необхідно було заповнити одну декларацію.