Не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю — Володимир Зеленський
Про це президент повідомив під час виступу на саміті G20.
Зеленський зазначив, що Україна поважає правила, і українці — люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, то президент закликав її доводити це діями.
Операція зі звільнення Херсона, за словами президента, є аналогією багатьох битв минулого, які були переломними моментами у війнах.
«Ми не дамо Росії перечекати, наростити сили, а потім розпочати нову серію терору й глобальної дестабілізації. Очевидно, що словам Росії довіряти неможливо, і не буде ніяких "Мінськів-3", які Росії порушить одразу ж після укладення», — сказав Володимир Зеленський.
Президент України розповів про те, що є українська формула миру — для України, Європи та світу. І є набір рішень, які можна реалізувати, щоб дійсно гарантувати мир.
Зокрема, серед пропозицій України:
1. Радіаційна та ядерна безпека.
Володимир Зеленський згадав про Запорізьку АЕС та зазначив, що навіть гіпотетична можливість аварії на ЗАЕС є злочинною. Він закликав вивести усі російські війська із території ЗАЕС та передати контроль над станцією МАГАТЕ та українським фахівцям.
Також Зеленський закликав держави «Групи двадцяти» зробити усе можливе, аби змусити Росії відмовитись від погроз ядерною зброєю: підставою для цього є Будапештський меморандум.
2. Продовольча безпека.
Президент України зазначив, що зернова ініціатива має бути продовжена безстроково, незалежно від того, коли закінчиться війна, бо право на їжу — це фундаментальне право кожної людини у світі. Володимир Зеленський запропонував розширити ініціативу також на порти «Миколаїв» та «Ольвія» у Миколаївській області, щоб наростити експорт українського зерна ще на мільйони тонн.
3. Енергетична безпека.
Росія зацікавлена в енергокризі, а її терор — це намагання перетворити холод на зброю. Супутня мета цього терору — не дати Україні експортувати електроенергію. «Ми ж усі маємо бути зацікавлені в припиненні терору», — зазначив президент.
4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
Тисячі українських полонених зазнають катувань в російському полоні. Ще 11 тисяч депортованих дітей Україна знає поіменно. Зеленський зазначив, що Україна не отримала підтримки від МКЧХ, адже вони не намагаються отримати доступ до військовополонених та знайти депортований українців. Президент зазначив, що Україна дотримуватиметься моделі «всіх на всіх».
5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
Статут ООН не може діяти вибірково. Росія має підтвердити територіальну цілісність України.
6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
Президент зазначив, що має бути відновлений контроль над усіма ділянками кордону України з РФ, а всі російські війська та незаконні збройні формування мають бути виведені з території України.
7. Повернення справедливості.
Володимир Зеленський зазначив: «Коли ми звільняємо нашу землю, то бачимо, що Росія залишає після себе катівні — у Бучі, на Харківщині, на Херсонщині». Також від російських ударів загинули вже 430 дітей.
8. Протидія екоциду.
Неможливо точно порахувати обсяг забруднення навколишнього середовища через війну. Згоріли гектари лісів та полів, затоплені шахти. Також загинуло безліч свійських і диких тварин, а також дельфінів у морі.
9. Недопущення ескалації.
Україна уже підготувала договір та планує провести Міжнародну конференцію для фіксації ключових елементів повоєнної безпекової архітектури в євроатлантичному просторі.
10. Фіксація закінчення війни.
Фото: Офіс Президента України