Кадрові зміни у владі за тиждень

Кадрові зміни у владі за тиждень

«Кабмін звільнив з посади заступника міністра [Василя Лозинського, — прим. ред.], який був викритий співробітниками НАБУ. Я хочу, щоб це було нашим сигналом усім, чиї дії або поведінка порушують принцип справедливості. Цей тиждень буде часом відповідних рішень», — так Володимир Зеленський анонсував кадрові зміни в органах влади та у правоохоронній системі.

Напередодні звернення стало відомо про ймовірні завищення закупівельних цін на продукти для ЗСУ, розкрадання державних коштів, виділених на забезпечення населення альтернативними джерелами світла і тепла, поїздки держпосадовців за кордон, а також купівлю одним із нардепів маєтку в елітному районі Києва.

Тиждень був продуктивним: уряд схвалив постанову, яка під час війни забороняє держпосадовцям виїжджати за кордон без поважних причин, а два десятки посадовців пішли зі своїх місць роботи. Свідомі підсумували кадрові зміни, що відбулись у владі за цей тиждень, і розповідають про їх можливі причини.

Кабінет Міністрів

2 грудня Кабмін затвердив постанову, якою об’єднав міністерства інфраструктури і розвитку громад та територій. Очільником міністерства став міністр інфраструктури Олексій Кубраков, а Василь Лозинський був одним із його заступників. У січні НАБУ затримало Лозинського на отриманні хабаря у розмірі $400 тисяч. Ці кошти заступник міністра одержав за закупівлю обладнання та техніки для населення за завищеними цінами. 

22 січня Кабмін звільнив Лозинського. Вищий антикорупційний суд відправив його під цілодобовий домашній арешт, а також взяв під варту ще трьох фігурантів справи з можливістю внести заставу.

Заступник міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря після скандалів у міністерстві написав заяву на звільнення за власним бажанням. Лукеря сказав, що рішення прийняв ще на початку року, однак через різні обставини звільнення затягнулося до кінця січня.

Також звільнився В’ячеслав Негода — заступник міністра, що відповідав за децентралізацію.

Мустафа Найєм залишив посаду заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури. Він очолить Агентство відновлення та розвитку інфраструктури України.

Заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку.

21 січня видання «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал засновника проєкту «Наші гроші» Юрія Ніконова про ймовірне завищення цін на продукти для ЗСУ. 

Так, Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна близько 7 грн. Картоплю замовили по 22 грн за кілограм, роздрібна ціна — 8–9 грн. Міністр оборони Олексій Резніков заперечив це та пояснив високу ціну технічною помилкою, яка вже була виправлена. 

Шаповалов відповідав за тилове забезпечення, зокрема постачання харчів. Він пояснив своє рішення звільнитись бажанням «не створювати загрози для стабільного забезпечення ЗСУ». Міністерство назвало звинувачення проти Шаповалова безпідставними.

Звільнили також директора департаменту закупівель Міністерства оборони Богдана Хмельницького.

Кабмін звільнив Віталія Музиченка за власним бажанням з посади заступника Міністра соціальної політики. Він працював над питаннями соціальної допомоги і підтримки сімей, субсидіями, соціальними програмами і питаннями соціальної інспекції.

Олексія Соболева призначили заступником Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Раніше Соболев обіймав посаду радника міністра інфраструктури України, а також є директором «Прозорро.Продажі».

Місцева влада:

Кабінет міністрів звільнив голів пʼятьох ОДА:

Валентина Резніченка — Дніпропетровська ОДА. «Радіо Свобода» провело розслідування і встановило, що компанія близької подруги Резніченка, Яни Хланти, отримала 1,5 млрд гривень на ремонт і експлуатацію доріг у Дніпропетровській області під час повномасштабної війни. «Українська правда» також зробило розслідування про те, як Хланта розбагатіла під час повномасштабного вторгнення. 

Олександра Старуха — Запорізька ОДА. У кінці серпня НАБУ, САП та СБУ провели понад 20 обшуків щодо можливого розкрадання гуманітарної допомоги у Запоріжжі, зокрема у приміщеннях міськради, обласної військової обладміністрації. За даними регіонального медіа «ЗаБор», серед фігурантів справи є заступниця очільника області, Злата Некрасова, а фінансові махінації проходили з відома голови ЗОДА. Крім того, ​​депутат Запорізької обласної ради Сергій Лишенко повідомив «24 каналу», що Запорізька обласна рада — єдина в Україні рада, яка за період повномасштабного вторгнення не провела жодної сесії, а Старух «не займався розв'язанням конфліктів, які виникали».

Олексія Кулебу — Київська ОДА. Кулебу призначили заступником керівника Офісу Президента України.

Дмитра Живицького — Сумська ОДА. 28 грудня 2022 року редакція «SumyToday» оприлюднила аудіозапис розмови радника Живицького Олександра Безніса з керівництвом держпідприємства «Дороги Сумщини». У розмові радник влаштував змову на тендерах по ремонту доріг на 10,5 млрд грн. В інтерв’ю «Суспільному» 26 січня Живицький сказав, що не може коментувати причини свого звільнення, однак йому не висували звинувачень щодо тендерного скандалу.

Ярослава Янушевича — Херсонська ОДА. За інформацією ZN.UA, люстрований у 2014 році Янушевич свого часу користувався особливою довірою колишнього прем'єра Миколи Азарова і мав дружні стосунки з його сином. У 2022 Янушевич призначив своїм радником депутата Херсонської міськради від забороненої ОПЗЖ Юрія Стельмашенка. 21 листопада 2022 року зареєстрували петицію до Президента України з вимогою звільнити Янушевича «у зв'язку з повною некомпетенцією та бездіяльністю на посаді». Петиція зібрала понад 9 тисяч підписів. 

Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань вважає, що відставки голів обласних військових адміністрацій Херсонщини та Запоріжжя пов'язані зі звільненням Кирила Тимошенка з посади заступника голови Офісу Президента, бо це «неформальна команда, яку привів Тимошенко, як своїх людей».

Також НАБУ і САП викрили на хабарі і затримали мера міста Рені Ігоря Плехова та депутата Ренійської міської ради Івана Подойлова на Одещині.

Правоохоронні органи 

Заступник генпрокурора Олексій Симоненко написав заяву на звільнення за власним бажанням. Раніше журналіст-розслідувач «Української Правди» Михайло Ткач встановив, що Симоненко їздив в Іспанію у відпустку.

Також Костін підписав накази про звільнення за власним бажанням пʼятьох керівників обласних прокуратур:

Запорізької — Віктора Приходька. Запорізька громадська організація «Бізнес-Союз "Порада"», що займається об'єднанням і захистом чесних бізнесів, вимагала звільнення Приходька через «сприяння рейдерським захопленням, незаконні допити, залякування та інші способи тиску для знищення бізнесу під час війни».

Кіровоградської — Володимира Твердохліба. Співзасновник громадської організації «Центральноукраїнський антикорупційний офіс» Андрій Лаврусь розповів «Суспільному», що власні джерела в прокуратурі йому повідомили: Твердохліб написав заяву після вказівки. «Там не зовсім за власним бажанням заяви. Сказали писати — написали. Є гріхи у прокурорів. І не малі». 

Полтавської — Антона Столітнього. Регіональні медіа Полтавщини повідомляють, що неофіційна причина звільнень — прокурори призначалися у 2020 році за часів попередньої генпрокурорки Ірини Венедіктової.  Ще один фактор звільнення Столітнього — невдалий старт «справи Мамая». Нагадаємо, 29 грудня 2022 року СБУ повідомила про підозру меру Полтави Олександру Мамаю через поширення інформації про розміщення підрозділів ЗСУ під час воєнного стану. Столітній повідомив, що прокуратура клопотатиме про тримання під вартою Мамая, однак суд не обрав запобіжний захід міському голові.

Сумської — Олексія Тубелеця. Портал «ОРД. Человек не терпит насилия!» повідомляв про зловживання владою та корупцію з боку Тубелеця. Зокрема, «через правоохоронні органи Тубелець почав тиснути на керівників комунальних установ Сумської обласної ради з вимогою укладати договори прихованої оренди вирощування сільськогосподарської продукції з ТОВ «Компанія “Габріель”». 

Чернігівської — Сергія Василини. За інформацією видання «Олігарх», у 2021 році, одразу після призначення Василини, Чернігівська ОДА «розпочала дії із вилучення земель та зміни їхнього цільового призначення. Результатом цього стала безоплатна передача понад 500 га земель у приватну власність фізичним особам для особистого господарства». 

Також одразу після призначення Василина зробив так, що жодна компанія в області більше не могла видобувати пісок. Мер Чернігова Владислав Атрошенко зазначав, що поліція повністю зупинила поставку піску на ринок і поклав відповідальність, у тому числі на прокуратуру. Дружина обласного прокурора Сергія Василини має частку в 33% у ТОВ «Кіфа-Буд». Основний КВЕД підприємства — виготовлення виробів із бетону для будівництва, необхідною складовою якого є пісок.

Генпрокурор призначив трьох нових заступників:

На посаду першого заступника — Олексія Хоменка. З вересня 2022 року він обіймав посаду заступника Генпрокурора. До цього працював керівником Київської обласної прокуратури.

Заступником Генпрокурора призначено Антона Войтенка. До цього він очолював Львівську обласну прокуратуру.

На посаду ще одного заступника Генерального прокурора призначено Вікторію Літвінову. До призначення працювала заступником керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генпрокурора. 

Офіс Президента

Президент звільнив Кирила Тимошенка з посади Заступника Керівника Офісу Президента. Наприкінці жовтня журналісти Bihus.Info з’ясували, що Тимошенко їздить на позашляховику «Chevrolet Tahoe», який передали Україні для вивезення людей із зони бойових дій і для гуманітарних місій. 

«Українська Правда» встановила, що заступник голови ОП Кирило Тимошенко кілька місяців пересувався Porsche Taycan 2021 року випуску вартістю близько 100 000 доларів. Також за інформацією розслідувачів, Тимошенко оселився в маєтку на майже 1200 квадратних метрів із власним виходом до водойми, який належить бізнесмену Ігорю Ніконову. Вартість оренди становить близько 6 000 доларів.

«Слуга Народу» 

Нардеп Павло Халімон подав у відставку з посади голови Чернігівської обласної організації партії «Слуга Народу», також його мають звільнити з посади заступника голови фракції «Слуга Народу». 

Розслідування «Української правди» вказує на те, що Халімон під час повномасштабного вторгнення приховано придбав маєток в елітному районі Києва. Оціночна вартість ділянки та будинку може досягати 50-60 мільйонів гривень.

Миколу Тищенка звільнили з посади заступника голови фракції «Слуга Народу», а також виключили з партії. Тищенко перебував у Таїланді, де організував зустріч у Посольстві України, щоб «обговорювати питання покращення взаємодії з представниками української громади». Напередодні оголошення про зустріч, Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО, за яким українські посадовці не можуть їздити за кордон з недержавною метою.