«Ви стільки не випʼєте», або чи захищає алкоголь від радіації?

Authors:
INSCIENCE
«Ви стільки не випʼєте», або чи захищає алкоголь від радіації?

Після серії матеріалів та офіційних рекомендацій про те, коли та чи треба взагалі приймати препарати йоду при ядерній небезпеці, обізнаність людей у цій темі значно зросла. 

Але не йодом єдиним. Усе більше користувачів та користувачок соцмереж дивляться в бік не лише Щекавиці, але й алкоголю — не для зменшення стресу (що є поганим варіантом), а саме як на захист від впливу радіації. Зокрема, як профілактику променевої хвороби. Хімік-токсиколог Володимир Саркісян застерігає: «Алкоголь не захистить від радіації». То звідки ж пішов цей міт?

Байка родом з радянського союзу

У квітні 1986 року людям масово рекомендували вживати червоне вино — нібито це рятує від радіації. Проте міт про лікувальні властивості алкоголю народився не через Чорнобильську трагедію.

Як пояснює Володимир Саркісян, червоне вино колись видавали в підводних частинах воєнно-морського флоту для компенсації дефіциту меланіну, спричиненого тривалим перебуванням екіпажів без сонячного світла під час підводних рейсів.

«Радянська публіка здебільшого була малоосвічена, не привчена до самостійного пошуку інформації та її аналізу. А це породжувало силу-силенну легенд — і про особливу радіацію в підводних човнах, і про лікувальний ефект червоного вина, і про “кремлівську пігулку”, яку нібито давали вождям від усіх смертей. Врешті, алкоголь є давнім супутником людини. Людство не вимерло, регулярно вживаючи вино, то чому б його й не вважати чудодійними ліками. Тим паче, що справді дієвих препаратів в СРСР не було», — додає Володимир Саркісян.

Легенда про алкоголь породжена нерозумінням та незнанням певних дій та рекомендацій.

Чому ж алкоголь не захищає, а скоріше шкодить?

«Алкоголь жодним чином не є ліками проти променевої хвороби. Чесно кажучи, жодних ліків, які запобігають їй, не існує», — наголошує Саркісян.

Він додає, що етиловий спирт належить до категорії так званих клітинних отрут, тобто таких, які впливають на внутрішньоклітинні процеси. Зокрема, він здатен пригнічувати процес поділу клітин. І тут починається найцікавіше: «Радіоактивне випромінювання, головною мішенню якого є ДНК, найбільш шкідливе для клітин, що перебувають в активній фазі поділу. Це, зокрема, клітини шкіри, слизових оболонок, епітелію внутрішніх органів. На перший погляд, можна очікувати на зниження шкідливого ефекту випромінювання в разі штучного пригнічення клітинних процесів алкоголем. Насправді шкідливий вплив самого алкоголю на клітини є не меншим за радіоактивне випромінювання. А останнє не особливо перебирає мішенями — чи то розгорнута для синтезу ДНК, чи то згорнута в спокої є однаково вразливими до нього», — каже хімік-токсиколог.

Аби захворіти на променеву хворобу, потрібно отримати високі дози радіації. Вживаючи високі дози алкоголю з профілактичною метою, ви ризикуєте померти від алкоголю, бо це — токсична речовина.

«Небезпечною для життя є концентрація алкоголю в крові від 3.5 проміле (0.35 %), а концентрації від п‘яти проміле вважаються смертельними. У моїй практиці був випадок миттєвої смерті від алкогольного отруєння, коли дорослий чоловік побився об заклад і випив одразу пляшку горілки. Помер, поки пив», — згадує хімік.

Також є дані про летальну дозу алкоголю 5–8 грамів на кілограм маси тіла людини.