Зубна фея не допоможе: 5 мітів, які роблять візит до стоматолога/ині дорожчим

Авторка:
Наталія Бушковська
Зубна фея не допоможе: 5 мітів, які роблять візит до стоматолога/ині дорожчим

Що ви знаєте про ваші зуби, крім того, що їх варто чистити двічі на день? Насправді ж людські зуби оточені купою мітів. А міти щодо здоров’я завжди шкодять. Тож у які «стоматологічні» побрехеньки ви й досі вірите? 

Розглянемо п’ять найбільш популярних мітів.

Міт №1. Усе залежить від генетики. Погана генетика — чисть не чисть, зуби будуть псуватися 

Не те щоб міт, але й не зовсім правда. Звичайно, вплив генів на здоров’я зубів є. Але як і все в нашому організмі, стан здоров’я — це поєднання впливу спадкових та набутих факторів. 

«Існують каріозні пошкодження зубів і некаріозні. І коли ми кажемо саме про карієс, то виникає він суто через погану гігієну. Також на стан ваших зубів впливає ваше харчування», — каже стоматологиня Катерина Жмурко. 

Гігієна та здоровий спосіб життя все ж таки дозволяють заощадити на стоматологах, навіть якщо у мами чи тата були «погані зуби».

Міт №2. Молочні зуби не треба лікувати. Усе одно випадуть

«Категорично ні», — каже стоматологиня. Якщо ви подивитесь на будову молочного зуба, побачите, що істотно він нічим не відрізняється від постійного. І якщо не лікувати молочний зуб — він болітиме. 

«А ще молочні зуби — це фундамент для зубів постійних. Якщо батьки не будуть їх лікувати, то 90%, що з часом виникнуть проблеми і з постійними. Наприклад, вони вже можуть прорізатись ураженими. Або ще гірше: зачаток постійного зуба може загинути. І постійний зуб так і не проріжеться», — пояснює стоматологиня. 

Міт №3. Молочні зуби можна лікувати без анестезії

Ці жахи варто забути, як і багато інших пережитків радянської медицини. Як вже згадувалось вище, молочні зуби мало чим відрізняються від постійних. А це значить, що вони болять.

«Молочні зуби мають нерви. Але на відміну від постійного зуба, структура молочного дуже пориста. Це заважає лікарю/ці адекватно оцінити, наскільки глибоким є ураження. Отож місцева анестезія при лікуванні молочних зубів — обов’язкова», — переконує лікарка. 

Міт №4. Карієс виникає через споживання солодкого 

Не все так просто. Цукор має свій вплив на здоров’я зубів. Але не цей вуглевод змушує їх боліти. Просто цукром харчуються бактерії, які й викликають потім карієс. Ці бактерії виділяють кислоту, яка і псує зуби. Вони полюбляють не лише цукор, а і крохмалисту їжу. Якщо ви будете чистити зуби чи хоча б ополіскувати ротову порожнину після їди (особливо солодкої), то це знизить ризики розвитку карієсу.

Міт №5. Використовувати нитку для зубів — необов’язково 

Усі стоматологи та стоматологині впевнені: якщо хоча б раз на день використовувати, крім щітки та пасти, ще й нитку для зубів — це додасть 100 балів до Грифіндору здоров’я зубів. Зубна нитка допомагає прибрати до 80% зубного нальоту.


Редакторка:
Олександра Лозовик, Маргарита Іваницька
Ілюстраторка:
Анастасія Левицька
Літературна редакторка: Ольга Полицька