Жодних «бовтанок»: про методи боротьби з акне, які працюють

Авторка:
Наталія Бушковська
Жодних «бовтанок»: про методи боротьби з акне, які працюють

Акне, прищі, вугри — здається, що це суто підліткова проблема. Але насправді дорослі люди також страждають.

Довгий час тема лікування вугревого висипу була овіяна мітами та легендами. Хтось радив «чистити» печінку. Інші поширювали легенду про чарівні властивості жорсткої дієти проти висипу. Чого тільки варті різні «бовтанки» за таємними рецептами та зубна паста на прищ.

Та добре, що медицина розвивається — і ми маємо в арсеналі дієві методи боротьби з цією проблемою.

Що таке акне і як його лікувати?

Акне або вугревий висип з’являється через різні причини. Наприклад, це можна пояснити підвищеною чутливістю сальних залоз до статевих гормонів, каже в інтерв’ю «Українська правда» дерматолог Антон Черновол.

Також вугрі можуть докучати, коли жир та мертві клітини шкіри скупчуються в гирлі волосяного фолікула. У результаті виникають так звані рогові корки й комедони, які потім стають прищами.

Інша причина — це гіперпродукція шкірного сала. Наші сальні залози іноді працюють активніше, ніж варто було б.

Що ж із цим робити?

Насамперед — звернутися до дерматолога/ині. Саме до них, а не косметолога/ині без медичної освіти. Лікар/ка поставить важливі питання, які допоможуть підібрати правильне лікування. Наприклад:

 • який у вас тип акне;
 • де саме воно виникає;
 • коли почався висип;
 • ваш вік;
 • чи залишаються після прищів сліди на шкірі тощо.

Якщо у вас помірне акне, вам можуть запропонувати спочатку препарати зовнішнього застосування, які містять такі діючі речовини:

 • бензоїл пероксид;
 • ретиноїди;
 • азелаїнову кислоту;
 • у деяких випадках антибактеріальні препарати.

Якщо у вас важкі прояви акне або ви відчуваєте сильний психологічний дискомфорт через висипання, то лікар/ка може призначити препарати з групи ретиноїдів (але у формі пігулок, а не мазей). Системний ізотретиноїн (препарат з групи ретиноїдів) вважається найбільш ефективним методом боротьби з акне. Навколо нього існує багато страхів та упереджень. Це дійсно серйозний препарат, який категорично заборонено приймати вагітним жінкам, оскільки це може призвести до вроджених вад у плода.

Ці ліки мають накопичувальну дію — щоб побачити ефект, потрібен час. Дозу розраховує тільки лікар/ка. У деяких випадках потрібні додаткові аналізи перед або під час прийняття препарату.

Що точно не працює?

Багато методів, які ми використовували в підлітковому віці проти прищів не лише не працюють, а й можуть погіршити прояви акне. Ось деякі, якими не слід захоплюватись.

Жорсткі дієти можуть спричинити розлади харчового спектра, але не допоможуть полегшити прояви акне. Американська академія дерматології стверджує, що вживання некорисних продуктів, солодкого, жирного та виникнення акне ніяк не пов’язані. Тож повна відмова від солодкого та жирного не допоможе. 

Звичайно, якщо ви помітили, що конкретний продукт погіршує чи провокує появу прищів, є сенс відмовитись від нього на деякий час або зменшити його споживання. Хоча б для того, щоб перевірити, чи дійсно саме він провокує появу висипу. Проте це зовсім не означає, що дієта потрібна всім, хто страждає на акне.

Наносити на прищі зубну пасту. Цей метод також неефективний. Фториди, які містяться в зубній пасті можуть тільки погіршити прояви акне.

Підсушувати шкіру. Є міт, ніби лише жирна шкіра схильна до акне. Це не так. Вугрі можуть з’явитись у людей із різними типами шкіри, а будь-яке «висушування» шкіри, наприклад, спиртовмісними настоянками, лише подразнює її. Подразнення — це завжди ризик погіршення проявів акне.

Також серед факторів, які можуть провокувати висипи:

 • використання косметики, яка містить у складі олію;
 • макіяж, який не змивають перед сном;
 • використання спільних засобів та інструментів для макіяжу;
 • рясне вмивання обличчя декілька разів на день (достатньо очищати шкіру двічі на день).

Завжди звертайтесь до кваліфікованих дерматологів/инь за рекомендаціями.


Редакторка:
Олександра Лозовик, Маргарита Іваницька
Ілюстраторка:
Анастасія Левицька