Заспокійливі та снодійні засоби на фронті

Автор:
Медик добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри»Олексій Божко
Заспокійливі та снодійні засоби на фронті


Порушення сну стають «нормою» для людей, які перебувають на військовій службі. Часто ці порушення не зникають і тоді, коли людина повертається до цивільного життя. Через доступність та виражену ефективність ветерани й ветеранки використовують заспокійливі та снодійні препарати без призначення, щоб відновити нормальний сон.

«Досвід участі в активних бойових діях свідчить про те, що існує проблема неправильного, з медичного погляду, використання засобів, які в народі мають загальну назву “заспокійливі”, — зазначає бойовий медик Олексій Божко. — Потреба у снодійних та анксіолітиках (транквілізаторах, психотропних лікарських засобах) є беззаперечною. Проте самолікування навіть у таких простих, на перший погляд, питаннях — небезпечний шлях».

Препарати, про які йде мова далі, варто приймати тільки за призначенням лікаря/ки. Безконтрольне приймання може призвести до розвитку серйозної залежності та незворотних змін у мозку.

Бензодіазепіни (Діазепам, Лоразепам, Гідазепам, Мідазолом)

Це клас психоактивних речовин зі снодійним, седативним, анксіолітичним (зменшення тривожності), міорелаксуючим і протисудомним ефектами. Ці сполуки діють через вплив на рецептори ГАМК (гамма-аміномасляної кислоти) у мозку. Вони мають виражений протитривожний ефект і сприяють швидкому засинанню.

Можуть використовуватися також як самостійні антидепресанти або посилювати їхній ефект. Проте швидко викликають як психічну, так і органічну залежність. До того ж при довготривалому прийманні бензодіазепіни можуть тільки погіршити симптоми, з якими вони «боролися» на початку, як-от безсоння, тривожність, суїцидальні наміри тощо.

Препарати фенобарбіталу (Корвалол, Валокордин, Барбовал, Пенталгін, Корвалкапс)

Засоби, які «в народі» широко використовують для засинання та боротьби зі стресом. Деколи позиціюються як препарати для лікування серця — з погляду доказової медицини це не має сенсу.

Сам по собі фенобарбітал — протисудомний засіб із групи барбітуратів. Препарат входить до групи ліків, заборонених більшістю дипломованих фармакологів, оскільки належить до першої групи наркотичних засобів (легких).

При лікуванні фенобарбіталом, особливо при його тривалому прийманні, можливі серйозні побічні явища. Адже препарат не лише пригнічує діяльність центральної нервової системи, але й знижує артеріальний тиск, може призводити до алергічних реакцій та патологічних змін у формулі крові. Одночасне вживання фенобарбіталу з іншими седативними препаратами посилює седативно-гіпнотичний ефект і може супроводжуватися пригніченням дихання. Фенобарбітал суттєво впливає на метаболізм ліків, тому його використання можливе лише під наглядом лікаря/ки.

Антигістамінні засоби (протиалергічні) у якості снодійних

З самого початку клінічного застосування антигістамінних помітили цікавий побічний ефект — вони викликали сонливість. Згодом фармакологам вдалося позбавити засоби цього ефекту. Проте явище стало основою для розробки та використання ефективних засобів для полегшення засинання.

Дифенгідрамін (Димедрол)

Протиалергічний лікарський препарат, що знімає спазми бронхів і кишківника, розширює кровоносні судини, використовується при лікуванні кропивниці, деяких дерматитів та як снодійний засіб. У США — безрецептурний. Має яскраво виражений протиалергічний та снодійний ефекти. АЛЕ посилює дію алкоголю та наркотичних засобів, викликає звикання.

Доксиламін — синтетичний препарат для перорального застосування

Особливістю засобу є виражена седативна дія, яку можна порівняти із дією бензодіазепінів. Проте без недоліків і побічних ефектів останніх. Доксиламін — безрецептурний і добре вивчений препарат. Засіб зазвичай призначають при періодичному та транзиторному безсонні, свербежі шкіри. Він дозволений навіть для полегшення проявів токсикозу у вагітних (зокрема нудоти). Побічні дії спостерігаються рідко та переважно при застосуванні препарату у високих дозах протягом тривалого часу.

Мелатонін

Це гормон та нейромедіатор, який синтезується в мозку людини та відповідає за циркадні ритми («сон-бадьорість»). Може використовуватися як засіб, що полегшує засинання та прояви джетлагу (різкої зміни часових поясів).

АЛЕ засіб ефективний тільки за умови недостатності ендогенного (того, що синтезував сам організм) мелатоніну. Таке стається, коли людина не отримує достатньо сонячного світла вдень, веде «інвертований» (нічний) спосіб життя. В усіх інших випадках мелатонін не є ефективним від безсоння.

Як розпізнати залежність від препарату?

Залежно від природи препарату, симптоми звикання можуть бути різноманітними. Проте є загальні ознаки, які є червоними прапорцями, що потрібно звернутися до фахівця/чині.

Центр громадського здоровʼя МОЗ України називає такі:

  • маєте сильне бажання та/або непереборний потяг до приймання психоактивної речовини;
  • важко контролювати поведінку;
  • після зменшення дозування або припинення приймання маєте ознаки абстинентного стану — синдрому відміни;
  • помітили ознаки толерантності до дії препарату, необхідність збільшувати дозування, щоб досягти бажаного ефекту;
  • поглинуті думками про препарат — заради приймання ви повністю або частково відмовляєтеся від того, що приносило задоволення раніше;
  • помічаєте та усвідомлюєте наслідки шкідливого впливу препарату на організм, роботу/навчання, стосунки з друзями й близькими, проте продовжуєте приймання.

Якщо помітили в себе або близької людини одну чи кілька ознак, не відкладайте візит до фахівця/чині. Ви можете звернутися на Національну гарячу лінію з питань наркозалежності за номером 0-800-507-727.

Питання підтримки бадьорості або навпаки стану спокою — актуальні та важливі для військової медицини. Однозначного розвʼязання цієї проблеми поки не існує.

Оптимальний механізм бути в тонусі — регулярно та повноцінно відпочивати під час ротації або при першій ліпшій можливості. Жодна фармакологічна субстанція не замінить цього. Ба більше — від них може бути значно більше шкоди, ніж користі.

Якщо розглядати навіть найбільш безпечні препарати, то вони «бадьорять» переважно тіло людини. За відсутності відпочинку когнітивні навички будуть знижуватися. Це спричинить найбільшу проблему: якщо фізично, під впливом адреналіну, тіло може рухатися швидко й скоординовано, то розум буде відставати. Це може призвести, з високою ймовірністю, до фатальних наслідків.