Загартовування: чому це корисно для здоров’я та з чого почати?

Автор:
Наталія Бушковська, експерт: Федір Лапій
Загартовування: чому це корисно для здоров’я та з чого почати?

Коли йдеться про загартовування, то більшість людей уявляє крижану річку, в яку потрібно стрибати. Проте загартовування буває різним. І це не лише про холод. Загартовування допомагає нам упорядкувати свій день, вносить щось нове в життя. Фізична активність стимулює вироблення гормонів, які сприяють поліпшенню настрою. 

Про базові правила загартовування та те, як така активність може підтримати психічне здоров’я, з’ясовуємо спільно з експертом. 

Загартовування буває різним. І це не лише про холод

Людина тисячоліттями чинила спротив природним умовам. Ми пристосувались жити в спеку, холод, у дощ і вітер. Ті комфортні умови для життя, які ми маємо наразі, — відносно нещодавнє благо. Проте все ж організм людини «не любить» різких змін середовища й потребує підготовки. Отож про загартовування. Його можна розподілити на активне й пасивне:

«Пасивне загартовування — це поїсти взимку морозиво або дати дитині попити холодний компот. А для літньої пори — не боятися коктейлю з льодом. Активне — це коли окрім поступового випрацьовування толерантності до холодніших або спекотніших умов, ви також навантажуєте себе фізично», — зазначає лікар.

Що мені дасть загартовування?

За словами дитячого імунолога, тут є кілька бонусів.

Перший — це те, що ми звикли називати «зміцненням імунітету». Імунна система людини дуже складна, й говорити про її «зміцнення», як зміцнення м’язів — некоректно. Проте загартовування дійсно може допомогти нам менше хворіти. І секрет цього ефекту — в судинах, зокрема в тому, як загартовування на них впливає:

«Холод і тепло впливають на наші судини, сприяючи їх звуженню або розширенню. Саме через судини здійснюється кровопостачання всіх структур організму, зокрема слизових. Своєю чергою, слизові оболонки важливі в боротьбі з бактеріальними та вірусними захворюваннями. Без належного кровопостачання вони менш ефективно виконують свої функції. Також судини потрібні, аби імунна система краще розпізнавала збудника, якого треба побороти, куди б він не встиг поширитись» — пояснює Федір Лапій.

І додає, що людина, яка не практикує загартовування, в умовах різкої зміни температури (коли потрапляє зі спеки в холод чи навпаки) може мати набряк слизової через розширення судин, чи, навпаки, судини стискаються й не виконують своєї функції. Таким чином загартовування робить нас стійкішими до дії холоду й навіть дії тепла.

Коли ви катаєтесь у спеку на велосипеді — це теж загартовування. Проте тут саме час нагадати заходи безпеки:

  • пити достатньо рідини;
  • користуватися сонцезахисним кремом;
  • захищати голову від сонця.

А головне — бути поступовими у своїх намаганнях загартуватися. І це правило стосується всіх його способів.

З чого варто почати?

Лікар радить почати зі звичайних прогулянок. Можна спробувати розвинути звичку ходити босоніж удома та поступово приймати прохолодніший душ. Пам’ятаємо й про фізичну активність — у різну погоду, але все ж у межах здорового глузду. Імунолог нагадує, що в холод важливо подбати про одяг, в якому ви не будете надмірно пітніти, який водночас гарно триматиме тепло й не заважатиме рухатись.

Важлива поступовість. Акліматизація —  це поступове випрацьовування толерантності до нижчих або вищих температур. Наприклад, ви вирішили купатись у холодній воді. І ви поступово це робите, потроху збільшуючи час перебування в ній. Проте важливо не доводити себе до гіпотермії (критичного зниження температури тіла) — консультація в сімейного лікаря/-ки перед будь-якими експериментами ніколи не завадить.

«Коли йдеться про загартовування, то більшість людей уявляє крижану річку, в яку потрібно стрибати. Так, це теж воно. Проте будь-яке загартовування може мати свої обмеження. Якщо у вас, скажімо, є певні проблеми з барабанною перетинкою, то лікарі можуть заборонити вам водні процедури. А хтось через проблеми з легенями матиме обмеження щодо того чи іншого виду фізичної активності», — зауважує експерт Федір Лапій.

Британський фонд серця також застерігає людей, які мають серцево-судинні ризики, від купання в дуже холодній воді. 

«Плавання в холодній воді може покращити артеріальний тиск, якщо його регулярно практикують люди з хорошим загальним станом здоров’я. Якщо ж у вас є проблеми із серцем, існують ризики, які важливо проговорити з вашим лікарем перед початком плавання. Наше серце працює інтенсивніше, коли ми рухаємося у воді. І що холодніша вода, то більше навантаження на серце. Навіть саме занурення в дуже холодну воду може призвести до “холодового шоку”, що провокує прискорене серцебиття, підвищений артеріальний тиск і задишку», — йдеться на сайті організації.

Як загартовування може підтримати психічне здоров’я?

Загартовування — це передусім поведінкова активація, яка є вкрай важливою в роботі з депресивними станами. Це одна з найважливіших навичок у процесі когнітивно-поведінкової терапії. І сенс цього вміння, якщо коротко, полягає в тому, що наша поведінка впливає на те, як ми себе почуваємо, як у фізичному, так і в ментальному плані.

«Загартовування допомагає нам упорядкувати свій день, вносить щось нове в життя. Фізична активність стимулює вироблення гормонів, які сприяють поліпшенню настрою. Покращити самопочуття може й сам факт, що ви докладаєте певних зусиль і досягаєте поставлених цілей», — підсумовує лікар.

Головне — прислухатись до себе та свого тіла, не боятись нових викликів, проте водночас оцінювати свої можливості. Оптимально — після консультації з вашим лікарем або лікаркою.