Забезпечення 93-ї бригади та заміна вікон після російських атак. Як працює виробництво скла з Дніпра
— Візьміть ще ковроліну, це ж взагалі нічого. А стільці вам треба? Можете брати, — каже співзасновник скляного підприємства Євген Довгун і завантажує допомогу на причіп авто військових.
— Ага, в бліндажі їх поставимо, — відповідає військовий, і приміщення наповнюється сміхом.
У Дніпрі, на подвір'ї компанії «ОКМЕ», що займається виготовленням світлопрозорих конструкцій, в авто військовим вантажать все, що може згодитися на фронті. Поміж важким диханням там лунають жарти, як колись усі підуть разом на шашлики.
Військові 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» — побратими родича Євгена Довгуна. Брат його дружини після початку повномасштабної війни приєднався до бригади. Тоді ОКМЕ й почала займатись волонтерством. Родич Євгена загинув, але компанія надалі забезпечує бригаду та допомагає цивільним, чиї будинки постраждали від російських атак.
Про те, як бізнес адаптувався до повномасштабної війни, чи змінилась специфіка замовлень і як компанія допомагає військовим — читайте у партнерському матеріалі.
Компанію «OKME» Євген Довгун та Олексій Манько заснували за пів року до початку повномасштабного вторгнення. Вони займаються виробництвом світлопрозорих конструкцій і склінням фасадів.
Встигли закупити обладнання, запустити виробництво, знайти клієнтів і вийти на стабільний прибуток. Коли почалось повномасштабне вторгнення, усі проєкти зупинилися, але роботу з часом відновили — аби зберегти робочі місця.
20% прибутку компанія виділяє на потреби 93-ї ОМБр «Холодний Яр». Цех, де виробляють системи скління, переформатували на гуманітарний хаб для бригади — до неї після початку активної фази війни приєднався родич Євгена Довгуна.
«Рік тому він підірвався на міні та загинув. Ці хлопці привезли його речі. Так і познайомились. І досі їм допомагаємо»
— каже співзасновник ОКМЕ. Його компанія також допомагає розвідці.
З перших днів у компанії сформувався принцип допомагати тим, кого знають, — власними силами, з прибутків, бо, як каже Євген Довгун, бачать, що збори зараз закривати важче.
«Вирішується все просто і в телефонному режимі. Телефоную до Жені: “Треба те, те і те”. Якщо є можливість, то допомагають. Зараз облаштовуємо бліндажі, тож компанія передала нам плівку, скоби з арматури, маскувальні матеріали», — розповідає військовий 93-ї ОМБр «Холодний Яр».
ОКМЕ передали на фронт вже 11 авто й укомплектували пересувну стоматологію. Начальник медичної служби однієї з військових частин хотів облаштувати стоматкабінет. Знайшов обладнання, але коштів не вистачало.
«Мені надіслали список, і я все шукав в інтернеті: свердла, інструменти для стерилізації. Ми зідзвонювались і так укомплектували стоматологічний кабінет, який досі обслуговує військових на передовій», — каже Довгун.
Скляне підприємство та повномасштабна війна
Скло — найвразливіший матеріал в умовах постійних російських атак, бо вибухова хвиля перш за все розбиває вікна. Зараз ОКМЕ готується до того, що замовлень може бути більше під час відбудови. Водночас ціни на матеріали, які замовляли з-за кордону, зросли через ускладнення логістики та зміну курсу валют.
Компанія намагається робити запаси, але теж зважає на ризики. Ми зустрілись 18 жовтня. У цей день російські війська завдали удару по Обухівці, що біля Дніпра, — загинули чотири людини.
«Сподіваємося на якнайшвидшу перемогу. Тому далі замовляємо матеріали та маємо невеликий запас скла. Великі обсяги тримати не можемо, бо не застраховані від прильотів. Стараємося тримати до 20% від того, що було до повномасштабного вторгнення, коли цех був завантажений повністю»
— розповідає Довгун.
Його партнер, Олексій Манько, родом із Чаплиного — невелике селище в Дніпропетровській області, яке росіяни обстріляли на День незалежності у 2022 році. Тоді загинули 25 людей і постраждали десятки будинків.
Коли виробництво тільки створювали, ОКМЕ хотіли склити ВІП-котеджі під Києвом. Натомість довелось відновлювати будинки від російських атак. У двох будинках у Чаплиному працівники компанії замінили всі вікна, в іншому відновили дах. Тоді команда встановила особистий рекорд — дві людини за 48 годин поставили 17 вікон.
Деякі будівництва, які поставили на паузу після 24 лютого, відновились. У ОКМЕ кажуть, що це найкращий доказ віри в перемогу України. Компанія свою віру трансформує в допомогу для тих, хто цю перемогу відвойовує в бою.