Їх вбила Росія: військові льотчики, які загинули за Україну

Автори:
Агенція медійного росту «АБО»
Їх вбила Росія: військові льотчики, які загинули за Україну

Агенція медійного росту «АБО» з початком повномасштабного вторгнення створила «Меморіал: вбиті росією». Меморіал пам’яті зберігає імена цивільних та військових, які загинули внаслідок вторгнення РФ в Україну. «Ми створили цей меморіал, щоб ви могли дізнатися про кожного, хто був вбитий російською армією», — зазначають медійники.

«Свідомі» у співпраці з «Меморіал: вбиті росією» розповідають про військових льотчиків, які загинули внаслідок війни. 

Олександр Кукурба

Військовий льотчик, майор Олександр Кукурба загинув 26 липня 2022 року під час свого 100-го бойового вильоту. Йому було 27 років. 

Навчався у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна. Вже тоді хотів бути військовим льотчиком, а саме — винищувачем. Хлопець вивчав все про літаки, закінчив Харківський університет Повітряних Сил імені Кожедуба. У мирний час на кожен політ виділявся необхідний час, але це не зупиняло хлопця: літав, поки пального не залишиться лише для безпечної посадки. 

З 24 лютого 2022 року Олександр Кукурба отримав три державні нагороди: Орден Богдана Хмельницького ІІ та ІІІ ступеня і звання Героя України. Посмертно Олександр Кукурба став повним кавалером ордена Богдана Хмельницького. На кінець квітня Кукурба знищив 15 танків, близько 50 бойових одиниць бронетехніки та інших засобів, а також близько 300 осіб живої сили ворога.

Ігор Бедзай

Полковник ВМС Ігор Бедзай загинув 7 травня 2022 року під час виконання бойового завдання у складі екіпажу морського вертольота Мі-14 від ракети російського винищувача. Посмертно отримав звання Героя України.

У 2014 році Бедзай тимчасово командував десятою Сакською бригадою морської авіації ВМС. Тоді ж його бригада стала єдиним підрозділом ЗСУ, який зумів вивести з тимчасово окупованого Криму бойову техніку. Ризикованою операцією з порятунку літаків та гелікоптерів під дулами автоматів росіян керував Бедзай.

«В українському небі загинув один з найкращих офіцерів Військово-Морських сил — полковник Ігор Бедзай, більш відомий як колишній командир десятої Морської авіаційної бригади з Новофедорівки, поблизу Сак, Криму», — написав голова фонду «Повернись живим» Тарас Чмут.

Олександр Оксанченко

Полковник Олександр Оксанченко загинув у повітряному бою над Києвом, відвертаючи на себе авіацію російської армії. За два місяці йому мало виповнитися 54 роки. Посмертно удостоєний званням Герой України.

Олександр з Дніпропетровщини; закінчив Харківське вище військове авіаційне училище льотчиків імені Грицевця, служив у 831-й бригаді тактичної авіації Повітряних сил; воював в АТО. На його рахунку понад дві тисячі льотних годин. 

Оксанченко неодноразово представляв країну та займав призові місця в авіаційних пілотажних показах по світу: SIAF, The Royal International Air Tattoo, International Airshow — 2017, Czech International Air Fest. Олександр Оксанченко виконував фігури вищого пілотажу на бойовому літаку-винищувачі Су-27. 

Підготував сотні українських льотчиків, які продовжують розпочату ним справу — боронять повітряний простір України.

Антон Листопад

Військовий льотчик Антон Листопад загинув 7 серпня 2022 року.

Листопад народився в Архангельській області РФ у родині військового льотчика вищого класу Валентина Листопада. Навчався у Фізико-технічному ліцеї Івано-Франківської обласної ради, вищу освіту здобув у Харківському університеті Повітряних сил імені Кожедуба. Став військовим пілотом найвищого класу. 2018 року почав службу у 204-й Севастопольській бригаді тактичної авіації імені Покришкіна. Брав участь в ООС. У 2019 році визнаний кращим льотчиком Повітряних Сил ЗСУ.

У 2021 році капітан Листопад очолював авіаційну колону, яка пролітала над Хрещатиком під час параду до 30-ї річниці Незалежності України.

З початком широкомасштабного вторгнення Антон Листопад брав участь в обороні України. За кілька днів до загибелі льотчик отримав орден «За мужність» ІІІ ступеня. Посмертно йому надано звання майора.  

Олександр Корпан

З першого дня повномасштабного вторгнення командир авіаційної ланки капітан Олександр Корпан виконував бойові завдання командування. 27-річний офіцер знищив понад 100 одиниць ворожої бойової техніки.

2 березня 2022 року під час повернення з бойового вильоту літак Корпана уразили росіяни. Капітан відвів літак від аеродрому й ціною власного життя врятував життя побратимів й цивільних Старокостянтинова Хмельницької області. Посмертно йому надано звання Герой України.

Олександр Корпан виріс у сім’ї військового в Севастополі. Його батько був льотчиком, тож і хлопець мріяв про цю професію. Здобув повну середню освіту у севастопольському Військово-морському ліцеї, паралельно навчався у музичній школі. Закінчив Харківський університет Повітряних Сил імені Кожедуба, здобувши спеціальність льотчика-штурмовика та опанувавши літак Су-25. У 2021 році отримав звання найкращого льотчика.

«Саша дуже любив небо. Він керував бойовим літаком Су-25. Мав талановиту команду льотчиків. Був дуже відповідальним керівником», — розповіла дружина Юлія Корпан. Поховали його на Тернопільщині поруч з батьком.

Текст підготовлений платформою пам'яті Меморіал, яка розповідає історії вбитих Росією цивільних та загиблих українських військових, спеціально для «Свідомі». Аби повідомити дані про втрати України – заповнюйте форми: для загиблих військових та цивільних жертв.