Які фейки поширювала Росія про Україну впродовж війни?
Російсько-українська війна не вимірюється лише театром бойових дій, вона триває і в інформаційному просторі. Росія роками поширювала дезінформацію не лише в українському інформаційному просторі, але і за кордоном: транслювали свої канали та залучали так званих «іноземних експертів», які поширювали необхідні тези.
В умовах повномасштабного вторгнення Росія продовжує здійснювати інформаційні кампанії для перешкоджання підтримки України.
«Свідомі» зібрали найбільші фейки російської пропаганди, які Росія поширювала протягом дев’яти років російсько-української війни.
Нацизм
З початку 2014 року Росія поширює наратив про нацизм в Україні. Для цього росіяни використовують як і пропагандиські ресурси, так і так званих «експертів». В основному це стосується полку «Азов» (чому полк не є нацистським «Свідомі» пояснювали у квітні 2022 року), але майже всі добровольчі формування в Україні росіяни називають нацистськими.
Пізніше почали звинувачувати українську владу в нацизмі, зокрема й Володимира Зеленського. Керівник російського МЗС Сєргей Лавров звинуватив Зеленського у тому, що той нібито надає свою охорону «нацистам для проведення смолоскипних маршів», а речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Зеленський «ось-ось визнає свої нацистські погляди».
Ці заяви є спробами дискредитувати вище військово-політичне командування України в очах західного суспільства, а для російського суспільства байка про нацизм в Україні є виправданням війни.
В Україні, як і в інших країнах Європи чи в США, є праворадикальні організації. Але ці організації не мають політичного впливу: жодна права чи націоналістична партія не представлена в українському парламенті.
Заборона російської мови
Ще одним фейком, який Росія використовує як виправдання агресії, є нібито заборона російської мови в Україні. Цю тезу використовують ще з 2014 року, мовляв, російськомовні на сході «потребують захисту».
У своїй пропаганді росіяни покликаються на закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який Верховна Рада прийняла у квітні 2019 року. Зокрема, закон передбачає, що державною мовою в Україні є лише українська, однак російська не забороняється на індивідуальному рівні.
У Росії цей закон схарактеризували таким, що забороняє російську мову. Однак слово «заборона» жодного разу не зустрічається у тексті Закону, тоді як «захист» — десятки разів. Його завданням є викорінити залишки дискримінаційного підходу до української мови, що є відголосом доби Російської імперії та СРСР.
Контрабанда зброї
Після того, як партнери України почали постачати зброю, Росія поширює фейки про те, що ця зброя використовується не за призначенням.
Зокрема, у червні німецьке видання «Spiegel» написало, що Європейське поліцейське управління (Європол) заявляє про ознаки контрабанди зброї з України. Європол стверджував, що вони зафіксували випадки торгівлі на чорному ринку вогнепальною зброєю та товарами військового призначення. Також розслідувачі з країн ЄС виявили «ознаки торгівлі важким військовим озброєнням», не уточнивши, про яку саме зброю йдеться.
Звинувачення відкинув міністр оборони Олексій Резніков, речник міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, які назвали новину фейком, а міністерство внутрішніх справ зазначило, що інформація в іноземних медіа щодо контрабанди може бути акцією російських спецслужб.
Пізніше Європол заявив, що довіряє українській владі, оскільки вони впроваджують нові заходи для моніторингу та відстеження зброї.
У листопаді речник Міноборони США, бригадний генерал Патрик Райдер, заявив, що американські представники перевіряли використання Україною зброї протягом кількох місяців і не виявили ознак використання її не за призначенням.
Евакуація населення
Ще з 2014 року Росія унеможливлює проведення гуманітарних коридорів зі сходу України. У 2014-2015 роках це стосувалося виведення українських військ. Зокрема, наприкінці серпня 2014 році росіяни зірвали «зелений коридор» для військових поблизу Іловайська на Донеччині та вбили 366 людей, 429 отримали поранення, ще 300 — потрапили в полон.
На початку повномасштабного вторгнення між Україною та Росією були домовленості щодо гуманітарних коридорів для евакуації цивільного населення з тимчасово окупованих територій. Російська сторона їх зривала. Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук в червні говорила, що з понад трьохсот гуманітарних коридорів, які пропонувала відкрити українська сторона, запрацювали лише 160.
Однак російські пропагандистські медіа писали, що Україна нібито не евакуює своїх громадян або проводить евакуацію лише іноземців. Зокрема, на початку березня російські видання розповсюджували інформацію, що Україна нібито вивозить із Сум іноземних студентів, а місцевих мешканців не підпускає до автобусів. Про те, що ці заяви не відповідають дійсності, писали «STOP Fake».
Крім цього, росіяни обстрілюють гуманірні колони, які направляє міжнародна спільнота до тимчасово окупованих територій чи територій, на яких ведуться бойові дії. Зокрема, ще до початку повномасштабного вторгнення, у лютому 2022 року, гуманітарний конвой Червоного Хреста потрапив під обстріл на Луганщині. А 9 березня росіяни обстріляли гуманітарну колону, яка рухалася до Маріуполя.
Цивільне населення як живий щит
У серпні 2022 році правозахисна організація «Amnesty International» видала звіт, у якому заявила, що українські військові піддають небезпеці українське цивільне населення, створюючи бази та застосовуючи системи озброєння в житлових районах.
Радник Керівника Офісу Президента Михайло Подоляк назвав цю думку «вкрай дивною».
«Мені видається, що це стало можливим через формування певного пропагандистського поля навколо окремих працівників в межах операції впливу чи за інших обставин», — сказав Подоляк у коментарі BBC.
На цей звіт також відреагували в Європейській Комісії. Речник Комісії Пітер Стано заявив, що саме російська армія атакує мирних жителів, а українські військові намагаються їх захистити.
Подібну до звіту «Amnesty International» інформацію росіяни поширювали у своїх медіа на початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, стверджували, що в Маріуполі українські війська нібито використовували житлові будинки як прикриття та обстрілювали мирних мешканців. Подібні повідомлення поширювали й щодо інших міст, де ведуться бойові дії або які розташовані близько до лінії фронту.
Брудна бомба
У жовтні російська пропагандистська інформагенція «РІА Новасті» заявила, що Україна готує підрив «брудної бомби». Цю інформацію їм надали «джерела, що заслуговують на довіру».
Одразу після цього очільник російського міноборони Сєргєй Шойгу зателефонував колегам з Франції, Великої Британії, Туреччини та США, щоб повідомити про це. Своєю чергою міністри оборони цих країн заявили, що інформація є брехнею. Тоді Росія скликала Раду Безпеки ООН, однак представниця Великої Британії назвала це засідання «гаянням часу».
Загалом брудна бомба або радіологічний розсіювальний пристрій — гіпотетична радіологічна зброя, в якій радіоактивний матеріал розсіюється вибухом. Метою є радіоактивне забруднення території навколо зони вибуху, в першу чергу, для створення загрози цивільним.
В Інституті вивчення війни зауважили, що Росія використовує ці заяви, щоб уповільнити постачання зброї. А міністр закордонних справ Дмитро Кулеба сказав, що «росіяни часто звинувачують інших у тому, що планують самі».
Зброя та боєприпаси на територіях АЕС
Російські медіа та телеграм-канали поширювали інформацію, що українські військові нібито зберігають західну зброю та боєприпаси на територіях АЕС. Вони заявляли, що наприкінці 2022 року через залізничну станцію «Рафалівка» до Рівненської АЕС з-за кордону доставили кілька вагонів боєприпасів.
На підконтрольних Україні атомних електростанціях у той час працювала команда представників МАГАТЕ, які під час інспекції не виявили української військової техніки на АЕС.
Подібно до заяв про нібито можливе використання Україною «брудної бомби», варто розглядати заяви росіян про наявність російської зброї на захопленій Запорізькій АЕС. До цього Енергоатом заявляв про можливі провокації на окупованій ЗАЕС з боку росіян. В компанії писали, що російські війська розмістили на її території РСЗВ «Град».
Крім цього, росіяни неодноразово обстрілювали територію ЗАЕС, щоб потім звинуватити у цьому Збройні Сили України.
Біолабораторії
На думку росіян, з 2014 року НАТО в Україні створювали об’єкти військової інфраструктури.
Щоб зробити такий висновок, в Росії створили «комісію з розслідування американських біолабораторій на території України». Вони заявляли, що корпорації «Pfizer» та «Moderna» залучили до воєнно-біологічних дослідів США в Україні. Мовляв, так компанії скорочують витрати на випробування препаратів.
Як писала раніше команда «Voxcheck Ukraine», Україна не є членом НАТО, тож відкриття військових об’єктів НАТО тут неможливе. А угоди між українським міністерством охорони здоров'я та США не передбачають ніяких «воєнно-біологічних дослідів».