Як живуть курортні міста Запорізької та Херсонської областей в окупації?

Як живуть курортні міста Запорізької та Херсонської областей в окупації?

До російського повномасштабного вторгнення Бердянськ, Кирилівка, Скадовськ та інші міста й селища щороку були популярними курортами серед тих, хто відпочивав на українських морях. Упродовж двох минулих років відео з соціальних мереж показували, що пляжі пустували, а багато туристичних баз були закритими.

Тепер росіяни й окупаційна адміністрація готуються до того, аби відновити туристичний потенціал півдня та закликати туди росіян. У матеріалі показуємо, що відбувається в курортних містах в окупації.

Згідно з редакційною політикою, ми не розміщуємо лінки на російські джерела або ресурси тимчасових окупаційних адміністрацій.

Прослухати матеріал:

Запорізьке Приазовʼя

Так званий міністр спорту та туризму Запорізької області Ігор Котляр каже, що Запорізька область у 2024 році планує прийняти 100 тисяч туристів: 50 тисяч — Кирилівка, 45 тисяч — Бердянськ і 5 тисяч — Приморськ.

Курортне селище Кирилівка ще у перший день повномасштабного вторгнення опинилось у тилу росіян, а селищний голова не пішов на співпрацю з окупаційною «адміністрацією».

«На допиті мені чеченець таку фразу сказав, натякаючи, що буде, якщо Росія залишиться: "Кирилівка буде курортом? Ніколи не буде. Чечня минула дві війни. І у нас до війни було таке ж курортне селище, як у вас. Теж ловили червону рибу, чорну ікру їли та все-все-все. А що ж сьогодні? Сьогодні це село”», — згадує розмову з російськими військовими голова селища Іван Малєєв у розмові з Радіо Свобода.

Історія туристичної Кирилівки почалась, коли один із селян, що повернувся з військової служби в Саках (Крим), наприкінці 19 століття вирішив перевірити, чи не лікувальні грязі також і в Кирилівці. Його здогадка підтвердилась, і він побудував невелику грязелікарню. Потім вже санаторії розвивали у радянські часи.

Як пишуть місцеві у соціальних мережах, «”русский мир" звільнив Кирилівку від відпочивальників, а місцевих — від заробітку». На відео з 2023 року на пляжах налічується кілька десятків людей, а над морем постійно літають російські гелікоптери.

Український голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров повідомляє, що на захоплених базах відпочинку росіяни розміщують своїх військових. Минулого року, за даними Федорова, із понад 600 баз відпочинку Кирилівки росіяни зайняли третину. У частині з них розселили військових, інші розграбували або вели туристичний бізнес. 

Цього року у місцевих Telegram-каналах вже є десятки оголошень про здачу гостьових будинків, котеджів або відпочинкових баз біля моря в Кирилівці. Усі ціни — в рублях. В описі одного з каналів оголошень — «Без политики. С любовью к Кирилловке».

Деякі бази відпочинку вже працюють, а біля них росіяни побудували нову дорогу. Також обіцяють зробити курорт більш інклюзивним: додати пандус із прямим спуском до моря та найняти сурдоперекладача. 

У Запорізькій області окупаційна влада обрала пріоритетним для розвитку Приморськ. Для цього розробили масштабний план і презентацію з санаторіями, готелями та відпочинковими центрами.

Іван Федоров повідомляє, що, аби втілити цей проєкт, росіяни завозять своїх громадян і так змінюють етнічний склад регіону. Він також каже, що росіянам потрібні відпочивальники, аби створити «живий щит» і ховати військових армії РФ за спинами цивільних, які розміщуються в готелях і на базах відпочинку.

Бердянськ, який також був популярним курортом, росіяни розглядають радше як важливе з погляду логістики місто військового призначення. Тут мегапроєктів для відпочинку не планують. До повномасштабного вторгнення Бердянський морський порт протягом року отримував і відвантажував більш ніж 4 млн тонн вантажу.

Історія сучасного Бердянська починається з будівництва порту міста. План Бердянська складали проєктувальники Одеси — прямі вулиці втікали до моря. Тому Бердянськ часто називали Одесою в Азовському морі. 

У 2021 році Бердянськ став найбільш популярним курортом України за запитами в Google. Азовське море — тепле та мілке, а з Бердянськом було залізничне сполучення, що робило місто зручним для українських туристів.

Українська влада Бердянська повідомляє, що росіяни тиснуть на бердянських підприємців, щоб ті перереєстрували обʼєкти туризму згідно з російським законодавством. Власники готелів і баз відпочинку муситимуть здійснювати облік туристів, підготувати інфраструктуру згідно з «антитерористичними» правилами та зареєструватися в російському реєстрі обʼєктів туризму.

Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов розповів 24 каналу, що все узбережжя мілітаризоване: там розміщені військові, засоби радіоелектронної боротьби та ППО.

«Курорт буде виключно для картинки. Туди завезуть бюджетників і дітей на безкоштовні путівки. От і все. Самостійного туриста як і минулого, і позаминулого літа там не буде», — каже Дудукалов.

Курортна Херсонщина

Будувати плани на відродження туризму на Херсонщині росіяни почали вже у 2022 році. Ще тоді «Міністерство розвитку курортів і туризму Херсонської області» розробило концепцію перетворення туризму області. Першими кроками росіяни взялись переводити обʼєкти туризму у правове поле РФ. 

Вже у 2024 році росіяни анонсували створення реєстру туристичних обʼєктів, де збиратимуть інформацію про готелі, кемпінги, музеї, пляжі, маршрути й автопарки, які функціонують на території області. Станом на квітень 2024 року, в регіоні зареєстрували 53 готелі, які працювали відповідно до російського законодавства (згідно з Головним управлінням статистики у Херсонській області, у 2020 році в області було 70 колективних засобів розміщування, сюди зараховують як готелі, так і санаторії).

Одним із найпопулярніших туристичних міст області був Скадовськ. Місто у його сучасному вигляді теж почало розвиватись через будівництво порту. Оскільки залізницю до Скадовська не провели, порт не зробив Скадовськ зручним для багатотоннажних вантажних перевезень. Тоді власник порту, поміщик Сергій Скадовський, почав досліджувати властивості грязей і розчинених у воді солей Джарилгацької затоки та просувати ідею того, що тут є корисні лікувальні природні ресурси. Скадовськ почав розвиватись як курорт. 

До повномасштабного вторгнення тут проводили музичні фестивалі, зокрема «Чорноморські ігри». Морським транспортом зі Скадовська можна було дістатись до безлюдного острова Джарилгач, що входить до Джарилгацького національного природного парку. І який росіяни зробили своєю мілітарною зоною.

У 2018 році Скадовськ прийняв майже 870 тисяч відпочивальників — це менше ніж у попередні роки, бо тоді запрацював безвіз із ЄС, і українцям стали доступніші європейські курорти.

За даними міської адміністрації Скадовська, після початку окупації з міста виїхало близько 60% населення, але натомість приїхали люди з інших районів Херсонщини після деокупації та внаслідок підтоплень після підриву росіянами Каховської ГЕС. Також приїхали самі росіяни «на поселення». 

Медіа Скадовська повідомляли, що бази відпочинку заселені російськими військовими або переформатовані під військові шпиталі. Генштаб ЗСУ також писав, що росіяни використовували порт, аби красти українське зерно.

Поки що у сюжетах пропагандистських каналів місцеві жителі скаржаться на забрудненість пляжу. Так званий міністр туризму Херсонської області Сергій Гришин розповідає про «реконструкцію в повному сенсі слова» пляжу в Скадовську. Перші видимі зміни обіцяють вже цього сезону.

«Пляжі будуть зачищати відповідно до законодавства РФ. Як звільнятиметься пляжна зона, звідси забиратимуть всі незаконні будівлі, очищатимуть пляж, зачищатимуть пісок, розвиватимуть інфраструктуру. Споруди комерційного призначення матимуть єдину архітектурну форму, яка кардинально змінить всю пляжну зону Скадовського району», — розповідає голова «адміністрації» Скадовська Олександр Дудка.

У 2023 році, за даними окупаційної адміністрації, Херсонщину відвідали близько 12 тисяч туристів. Цього року хочуть залучити більше. 

У Генічеську, де, на відміну від Скадовська, залізниця є, порт не використовується багатотоннажними суднами через обміління каналу. Місто розбудовувалось і розвивалось навколо моря як місто рибалок, місто-порт, а за часів радянської влади і як курорт.

Ще у квітні проукраїнські пабліки поширювали відео зі спустошеним та неприбраним пляжем і покинутими відпочинковими базами в Генічеську. Вже потім Сальдо особисто приїздив контролювати як прибирають місцеві пляжі.

Окупаційна адміністрація вже називає Азовське море «внутрішнім морем Росії», навколо якого будують залізничне сполучення від Ростова-на-Дону до Криму. Залізниця має проходити через Бердянськ, Генічеськ, а також планують продовжити гілку до Скадовська. 

Перш за все, залізниця потрібна для військових потреб і зручної логістики для дислокації техніки та боєприпасів. Але голова окупаційної адміністрації Херсонщини Володимир Сальдо також анонсує запуск пасажирських потягів та очікує припливу туристів. 

За два роки російського вторгнення курортні міста значно втратили кількість відвідувачів, а відповідно і джерела заробітку для місцевих жителів. Багато туристичних баз є покинутими, або їх захопили росіяни. Поки підготовка до курортного сезону здебільшого обмежується планами, гучними заявами або прибиранням пляжів чи реєстрацією документів.