Як вигнати Росію з ООН? Покрокова інструкція
У 1945 році країнами-засновницями ООН, окрім інших, були СРСР, а також Українська і Білоруська Радянські Соціалістичні Республіки. Ті країни, які здобули незалежність після розпаду Радянського Союзу, вступали в ООН відповідно до процедури, передбаченої Статутом Організації. Наприклад, балтійські країни стала членами ООН у вересні 1991 року, а Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан, Молдова, Азербайджан і Вірменія — в 1992 році. Україні та Білорусі не потрібно було вступати в ООН, оскільки вже були членами Організації і вважаються суб'єктами міжнародного права з 1945 року.
Росія-правонаступниця СРСР
З розпадом СРСР Росія проголосила себе правонаступницею Радянського Союзу. Однак немає жодного документа, який підтверджував би це. У 1991 році всі держави, що входили в СРСР, підписали тільки Договір про правонаступництво, який стосується зовнішнього державного боргу та активів Союзу.
Членство Росії в ООН не регулюється жодним рішенням Генеральної асамблеї ООН. Росія стверджує, що її перебування в Організації та Раді Безпеки регулюються рішенням Ради глав держав СНД від 21 грудня 1991 року про підтримку Росії «в тому, щоб вона продовжила членство СРСР в ООН, включно з постійним членством у Раді Безпеки та інших міжнародних організаціях». Україна вважає це рішення «шахрайською схемою».
Стаття 23 Статуту ООН проголошує, що постійним членом Радбезу є СРСР, а не Росія. Змін до статуту Організації не вносили з 1973 року. Відповідно, Росію не можна вважати легітимним членом ООН та Радбезу.
Як Росія використовує право вето?
Однак Росія постійно використовує право вето, яким наділені постійні члени Радбезу. Наприклад, у 2008 році Радбез ООН не зміг прийняти резолюцію щодо Південної Осетії, у 2014 році — щодо окупації Криму, а в 2018 році — щодо розслідування можливої хімічної атаки у Сирії. У 2020 році Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки, що засуджує її дії на території України та закликає Москву негайно припинити застосування сили та вивести війська з української території, а вже у вересні 2022 року Росія ветувала резолюцію про засудженням так званих «референдумів» на тимчасово окупованих територіях України.
З огляду на це, на всесвітній платформі Change.org з'явилася петиція з вимогою виключити Росію з Ради Безпеки ООН. Автор петиції закликає Антоніу Гутерреша та ООН надати документи, які засвідчують підстави членства Росії в ООН. У разі відсутності таких документів — припинити фіктивне членство Росії в ООН.
«Двері ООН для Росії мають бути зачинені, тому що для вступу до ООН Росія, відповідно до 4 статті Статуту ООН, повинна зупинити агресивну війну в Україні та повернутись до [її] міжнародно визнаних кордонів. Тільки миролюбні держави можуть стати членами ООН. Такий курс дій позбавить Росію права вето в ООН, яке блокує багато мирних рішень, і відновить мир і порядок у міжнародному співтоваристві», — зазначено в петиції.
Наразі петиція зібрала понад 200 тисяч підписів з необхідних 300 тисяч.
Як підписати петицію?
- Перейти за покликанням на сайт Change.org «Kick Russia out of the UN» (покликання залишаємо в сторіс);
- Клікнути на «Підписати петицію»;
- Ввести своє прізвище, ім'я та електронну пошту;
- У листі, який прийде на пошту через кілька хвилин, підтвердити свій підпис.