Як українці закривають збори на ЗСУ: автостоп, поезія і забуті українські слова. Підбірка від #ВліпиЗаСебе

Автори:
#ВліпиЗаСебе
Як українці закривають збори на ЗСУ: автостоп, поезія і забуті українські слова. Підбірка від #ВліпиЗаСебе

#ВліпиЗаСебе — молодіжна ініціатива, яка розповідає про можливості для молоді в умовах війни та що кожен може робити для перемоги. Більше історій українців, які наближають перемогу — на сторінці #ВліпиЗаСебе

Забуті слова

Софія Безверха — культурна блогерка і дослідниця українських традицій. Розповідає про українську культуру, історії життя митців та відмінність автентичної культури від нав’язаної шароварщини. 

Окрім блогу, Безверха проводить лекції, бере участь у благодійних читаннях та створює мистецькі проєкти. Аби допомагати військовим, випустила благодійний постер «Воскресла абетка» із маловживаними словами — вияв любові до української мови. Ілюстраторкою стала художниця Олена Зарецька, онука Алли Горської та Віктора Зарецького — митців-шістдесятників.

«У травні я почала вести мовну рубрику про маловживані українські слова, вона мала неабиякий успіх. Ці слова викликали теплі спогади з дитинства, бо так говорили наші бабусі. Я вважаю, що важливо воскрешати їх в пам’яті, адже через тотальне зросійщення ми вживаємо не рідні нам слова», — каже блогерка. 

Вже за перший місяць продажу дівчата переказали 17 тисяч гривень у благодійний фонд «Повернись живим».

Поезія

Михайло Карпенко наближає перемогу за допомогою поезії. Така ідея з’явилася, коли хлопець жив в оточеному російськими військами Чернігові, без світла та звичних умов життя, маючи свічку, ручку та папір. Так створив збірку поезії «Слова-мости єднають океани».

У збірці вірші 30 молодих поетів та поеток. Карпенко — головний редактор. Збірку видали онлайн та переклали англійською мовою. Вірші продавали за донат у 300 грн і більше.

Гроші збирали не на конкретну картку, а просили людей донатити у фонди  «Повернись живим», «Восток SOS», «Госпітальєри», полку «Азов» та на рахунки Національного банку. За місяць продажів зібрали 40 тисяч грн.

Автостоп і аукціони

До початку повномасштабної війни Марго навчалася на японській філології, подорожувала та їздила автостопом. Зараз дівчина продовжує автостопити, але тепер дороги обмежені заходом України та метою — доставити гуманітарку для ЗСУ. Деякі водії, коли дізнаються, що робить Марго, теж донатять, щоб допомогти військовим.

24 лютого Марго в Соснівці, Львівської області, створила гуманітарний штаб, за час роботи якого зібрала понад 1 мільйон грн. 

Ще одне своє захоплення Марго використовує для допомоги ЗСУ. Дівчина є частиною «Бакотиків» — спільноти мандрівників, які влаштовують щорічні зустрічі. Цьогоріч з’їзд відбувся в Закарпатській області, на озері Апшинець — приїхало близько 100 людей. Там Марго провела аукціон та зібрала 120 тисяч грн. Суму розділили між учасниками спільноти, які воюють. 

Марго вважає, що кожен може допомагати, головне робити це від душі та вчасно. Дівчина втратила на війні близьку людину.

«Його звали Назар. Я живу зараз за двох. Мені боляче, що я не встигла допомогти. Ми розпочали збір, щоби купити йому мавік, але Назар разом зі своїм побратимом загинув. Тому допомагайте зараз, щоби не стало надто пізно», — каже Марго.