Як тамувати біль: трохи про популярні знеболювальні
Наталія Бушковська, фармацевт Андрій Чимбар
Ібупрофен
Як пояснює Національна служба охорони здоров’я Великої Британії, механізм дії ібупрофену полягає в тому, що він зменшує кількість гормонів, які спричиняють біль та набряки. Препарат часто радять, якщо людина страждає від болю в спині, зубного болю, болю через менструації, при артриті тощо.
Не варто приймати ібупрофен натщесерце. Приймайте препарат з їжею або запивайте молоком. Так ви знизите ризики подразнення шлунка.
Незалежно від того, чи ви приймаєте таблетки, капсули, гранули чи сироп, намагайтесь обмежуватись найнижчим для вашої ваги дозуванням. Не можна приймати ібупрофен понад 10 днів дорослим і понад 3 дні людям до 18 років (тільки якщо ваш лікар/ка не призначив таку схему лікування, враховуючи переваги та ризики).
У яких випадках приймати ібупрофен не рекомендують:
- при вітряній віспі;
- вагітним жінкам;
- людям з виразкою шлунка;
- людям, які мають захворювання печінки та нирок;
- якщо після приймання аспірину, ібупрофену або інших нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) раніше спостерігалась алергія та / або симптоми на кшталт нежиті, порушення дихання, шкірні висипи тощо.
Важливо проконсультуватися з лікарем/кою перед прийманням ібупрофену, якщо:
- у вас високий тиск, який ви не контролюєте препаратами;
- у вас астма;
- ви намагаєтесь завагітніти;
- ви маєте медичний стан, який підвищує ризики кровотечі;
- ви мали раніше інсульт чи інфаркт;
- у вас хвороба Крона чи виразковий коліт тощо.
Якщо маєте серйозні хронічні захворювання, завжди звертайтесь до свого/єї лікаря/ки перед прийманням будь-яких препаратів.
Парацетамол
Парацетамол використовують проти болю та при підвищеній температурі.
Проте, на відміну від ібупрофену, парацетамол майже не має протизапального ефекту. Тому це не варіант при зубному болю та за інших станів, коли йдеться про запалення.
Як пояснює фармацевт Андрій Чимбар, є такий фермент — циклооксигеназа (ЦОГ). Він відповідає за синтез деяких фізіологічно важливих для імунітету молекул, а саме: простагландинів. Існує фермент у двох формах — ЦОГ-1 та ЦОГ-2.
ЦОГ-1 — більш постійна і стала форма ферменту, тобто ЦОГ-1 присутній усюди й завжди. ЦОГ-2 — маркер запалення. Тому ціль протизапальний препаратів — інгібування (пригнічення) саме другого варіанту.
Парацетамол з цим справляється (тому вважається селективним інгібітором ЦОГ-2). Проте є нюанс. Коли в зоні запалення накопичується забагато деяких речовин — перекисів — препарат втрачає активність і майже не надає саме протизапального ефекту.
«І тому парацетамол активний лише в нервовій системі, де цих перекисів небагато, а от у периферійних тканинах — ні. Цей “баг став фічею”: він не має тих побічних ефектів, які мають класичні НПЗП на кшталт ібупрофену», — пояснює фармацевт.
Що варто знати про парацетамол
Препарату потрібно до години, щоб почати працювати. Стандартна доза парацетамолу — це 1 або 2 пігулки по 500 мг за раз. Бажано приймати не більше 4 разів протягом 24 годин. Максимум становить 8 пігулок протягом 24 годин, тільки якщо ваш лікар/ка з якихось причин не порадив/ла інший підхід.
Може бути небезпечно вживати парацетамол з алкоголем. Особливо, якщо є проблеми з печінкою. Цей препарат дозволений вагітним, на відміну від ібупрофену.
Яка різниця між парацетамолом та ібупрофеном?
Різний принцип роботи. Якщо ібупрофен знижує кількість ферментів, які відповідають за відчуття болю, то парацетамол блокує хімічні сигнали в мозку, які «кажуть» організму відчувати біль. Парацетамол зазвичай краще працює для таких видів болю як головний та у животі. А от ібупрофен ефективніший проти болю при місячних та зубного болю.
Дротаверин (Но-шпа)
Знеболювальне, яке хтось приймає «від голови», а хтось — «від живота».
Проте, як і будь-які ліки, дротаверин має своє призначення та свої протипокази. Цей препарат діє передусім на гладенькі м’язи, спричиняючи антиспастичний ефект. При цьому йдеться про мускулатуру шлунково-кишкового тракту та сечостатевої системи.
Но-шпа може подіяти в таких ситуаціях:
- менструальний біль;
- біль у нирках (наприклад, ниркові коліки);
- біль унаслідок синдрому подразненого кишківника тощо.
Проте якісні клінічні дослідження, які б підтверджували ефективність препарату, давно не проводились. Дротаверин не схвалений до використання Управлінням з контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів США (FDA).
Кеторолак (кетанов)
А це вже рецептурний препарат. Андрій Чимбар каже, що це сильний анальгетик, тому популярний серед хірургів та травматологів. Але відпускається препарат лише за рецептом, адже його побічні дії більш небезпечні, ніж, наприклад, в ібупрофену.
Важливі факти про Кетанов
Його не радять використовувати понад 5 днів. Якщо тамуєте біль кетановом, то ризики інфаркту та інсульту зростають. До того ж препарат протипоказаний, якщо нещодавно мали інфаркт.
Перед прийманням обов’язково повідомте свого/ю лікаря/ку про таке:
- діабет;
- високий рівень холестерину;
- високий тиск;
- випадки інфарктів, інсультів або «мікроінсультів» у родині;
- курите.
Негайно викликайте швидку, якщо відчуваєте такі симптоми:
- біль у грудях;
- млявість в одній зі сторін тіла;
- утруднене дихання;
- нерозбірливе мовлення.
У деяких людей може проявлятися сильна алергічна реакція на цей препарат.
Метамізол (Анальгін)
Це препарат, який має знеболювальну та жарознижувальну дію. Проте знеболювальний ефект є панівним. Анальгін пригнічує фермент циклооксигеназу, а також блокує синтез деяких речовин, які беруть участь в утворенні больових реакцій.
Основне про анальгін:
- починає діяти в середньому за 20-40 хвилин. Тривалість дії — 2 години;
- не варто поєднувати з алкоголем, адже це може призвести до проблем зі шлунком;
- обов’язково повідомте лікаря/ку, якщо вже мали історію інфарктів чи інсультів;
- анальгін не варто приймати вагітним. Дослідження на тваринах показали, що препарат має негативний ефект на плід, що розвивається;
- через приймання анальгіну сеча може стати рожевого кольору;
- анальгін треба з великою обережністю давати дітям.
Практика, яка здається нам звичною, а саме: вколоти суміш анальгіну та інших препаратів, щоб знизити температуру, не застосовується в жодній країні світу. Віддавайте перевагу безрецептурним знеболювальним на кшталт парацетамолу та ібупрофену. Але навіть вони вимагають обережності, а в низці випадків — консультації з лікарем/кою.