Як Росія вбиває українське майбутнє: історія вчительки інформатики, яка залишилася у рідному Харкові

Як Росія вбиває українське майбутнє: історія вчительки інформатики, яка залишилася у рідному Харкові

Знайомтеся з учасницею «Навчай для України» Юлією Здановською. Молода, талановита генійка математики та вчителька інформатики. Їй 21. Назавжди 21 рік.

Вона загинула від російської ракети в перший тиждень війни, коли волонтерила в рідному Харкові.

У 14 років стала ученицею Українського фізико-математичного ліцею (УФМЛ) КНУ. Юля склала ЗНО з математики на 200 балів і виграла срібну медаль на Європейській математичній олімпіаді серед дівчат. Цe було у 2017 році, коли українці взяли золото, вперше в історії обійшовши російську команду. 

Того ж року дівчина вступила до КНУ на спеціальність «Комп‘ютерна математика».

Професор Богдан Рубльов, голова Всеукраїнської олімпіади з математики, розповідає: «Пам’ятаю, як на Всеукраїнській олімпіаді вона була 12-та в рейтингу і мала потрапити на відбір на Міжнародну олімпіаду, про що всі мріють. За одну із задач їй поставили 7 балів, а вона прийшла на апеляцію і сказала, що в цій задачі журі помилилося, за критеріями в неї мало стояти 5 балів. Ми виправили, і вона стала 13-ою, не потрапивши туди, куди мріяла. Ось така людина зараз на небі».На першому курсі Юля прийшла з пропозицією започаткувати клуб програмування для учнів 6 класу, який переріс в олімпіадний проєкт «Кванта-програмування»

На другому курсі була єдиною студенткою, яка отримала кваліфікацію для роботи в Samsung R&D Institute Ukraine.

Викладачі передбачали їй велике майбутнє, зокрема професорську посаду у провідних університетах США, але у Юлії були власні освітні амбіції: мріяла стати Міністром освіти України, щоб забезпечити кожній дитині якісну освіту. Її першим кроком у цьому напрямку була участь у Програмі освітньої організації «Навчай для України», за якою вона поїхала навчати у Дніпропетровську область.

Навіть за ці недовгі пів року, які Юля провела у школі, залишила свій слід, як і всюди, куди потрапляла. Після весняних канікул у її класі знайшли 15 пар навушників. Виявилося, що Юлія придбала їх за власні кошти, щоб учні користувалися ними під час занять. Учню, у якого не було гаджета, вона принесла власний старий смартфон, щоб він мав можливість навчатися вдома. 

Зараз у школі встановили табличку пам’яті Юлі. Учні не можуть повірити, що таке могло статися. Вони хочуть, щоб це було помилкою. І лише після того, як дехто з них раптово забігає до школи й бачить її портрет зі свічкою, розуміє, що вчительки інформатики не стало. 

Її останні слова були: «Я залишаюся в Харкові, поки ми не переможемо».

У пам'ять про Юлію Здановську факультет математики Массачусетського технологічного інституту (МІТ) оголосив про організацію безкоштовного освітнього проєкту Yulia’s Dream для талановитих старшокласників (9-11 класи) з України.

Для переможців Міжнародного конкурсу з інформатики Бебрас у Новій Зеландії встановлено Почесні відзнаки імені Юлії Здановської.

Професор Марина Вязовська віддала шану Юлії Здановській у своїй промові на церемонії нагородження медаллю Філдса на Міжнародному конгресі математиків, який відбувся 3−4 липня 2022 року.

Київська міська рада перейменувала вулицю Ломоносова, на якій частково розташоване Студмістечко КНУ, на вулицю Юлії Здановської.