Як піклуватися про своє здоров’я у зоні бойових дій? Частина 2: функціональні порушення шлунково-кишкового тракту

Авторка:
сімейна лікарка Марина Краснікова
Як піклуватися про своє здоров’я у зоні бойових дій? Частина 2: функціональні порушення шлунково-кишкового тракту

Кишківник, як і всі органи нашого тіла, піддається впливу стресу. Це відбувається опосередковано: через вплив нервової та ендокринної систем. У матеріалі розглянемо функціональні порушення шлунково-кишкового тракту — ті, що не стосуються ураження певного органу специфічним захворюванням чи гострих станів (таких, які потребують негайного звернення за медичною допомогою).

Закреп

Закреп — затримка стільця або важкість та дискомфорт при дефекації. Закрепом є випорожнення рідше, ніж три рази на тиждень. Утім, до клінічних критеріїв закрепу також відносяться: твердий стілець, біль/чутливість у животі під час випорожнення або в аноректальній ділянці, наявність дефекації лише після використання послаблювальних препаратів.

Як допомогти?

Дотримуватись водного режиму: недостатність рідини може бути причиною закрепу, а без відновлення водного балансу інші методи будуть неефективними.

Дієтичні рекомендації: вживати свіжі фрукти, овочі, соки. Лідерами щодо покращення роботи кишківника є: яблуко (зі шкіркою), абрикос, банан, грейпфрут, виноград, огірок, салат айсберг, томати, шпинат, спаржа, броколі, бобові. Усі продукти є джерелом клітковини, рекомендований об’єм споживання якої — 20-35 г/день. Серед медикаментів можна застосовувати препарати лактулози, сорбітолу, псиліума, метилцелюлози, бісакодилу, сенни та інші. Щодо вибору препарату — радитись із лікарем.

Рекомендовано виробляти звичку дефекацій. Найбільш активну моторику кишківник має вранці та після їжі, тому це найбільш вдалий час для походів в туалет. Водночас масаж, фізіопроцедури не приносять полегшення та не впливають на роботу кишківника.

Діарея

Діарея — це часті та/або водянисті випорожнення. Основне завдання при діареї — не допустити зневоднення. 

Суворих дієтичних рекомендацій немає, проте можна на деякий час обмежити вживання молочної продукції, жирної їжі, свіжих овочів та фруктів. Щодо вживання медикаментів, зокрема лопераміду, необхідно порадитись із лікарем.

Будь-яка гостра діарея (діарея до 2-х тижнів) потребує спостереження лікаря. Утім, для деяких захворювань є специфічні симптоми в комбінації із діареєю. Наприклад, для холери характерна профузна (тобто сильна й рясна) водяниста діарея. На фоні значної втрати рідини та мікроелементів погіршується загальний стан, а зміна кольору калу може бути ознакою ураження печінки — гепатиту. Усі ці стани супроводжуються інтоксикацією та лихоманкою. А ботулізм, крім діареї, має специфічні неврологічні прояви — порушення зору, мовлення.

При таких симптомах слід НЕГАЙНО звертатись до лікаря.

Метеоризм (або здуття)

Газоутворення — нормальний фізіологічний процес, який відбувається постійно й не має викликати дискомфорту. Відчуття перистальтики, помірного здуття є нормою та може відчуватися в різних відділах живота. Саме по собі газоутворення не є небезпечною ознакою. 

Проте надмірне здуття/буркотіння, яке супроводжується болем, діареєю або закрепом, нудотою, блюванням, підвищенням температури тіла, домішками в стільці, втратою апетиту — це «червоні прапорці», які є причиною обов’язкового звернення до лікаря.

Харчові рекомендації при метеоризмі:

Продукти, які рекомендовано уникати: злакові, бобові, цибуля, яблука, персики, абрикоси, сливи; молоко, йогурт, морозиво; газовані напої.

Деяке поліпшення можуть приносити препарати на основі симетикону, проте не гарантують 100% результату, тому цей препарат можна приймати опційно. Основними є харчові рекомендації та регулярна фізична активність.

Знеболення

Загальна рекомендація при виникненні гострого болю в животі — не приймати знеболювальні препарати, а одразу звертатись до лікаря. Використання знеболювальних може змазати клінічну картину та ускладнити діагностику захворювання. Перед вживанням будь-яких лікарських засобів, за можливості, варто порадитись із лікарем.

Що НЕ потрібно приймати для полегшення закрепу, діареї чи метеоризму:

Вугілля. Не впливає на перебіг харчових чи інших видів отруєнь.

Ферменти. Мають застосовуватись у визначених випадках ЛИШЕ за призначенням лікаря.

Антибіотики. Не впливають на функціональні та вірусні діареї, і навіть деякі бактеріальні діареї з легким перебігом можуть минати без застосування антибіотиків. Нераціональне використання антибіотиків призводить до антибіотикорезистентності (ймовірність того, що бактерії не відреагують на цей препарат, коли він буде потрібен).

Пробіотики. Мають суперечливі дані щодо ефективності. У деяких випадках можуть прискорювати завершення діареї, але не є панацеєю.

Симетикон (еспумізан). Може мати ефективність при здутті. А може й не мати. Знову ж таки, якщо у вас є препарат, і вам допомагає — ок. Якщо ні — немає потреби бігти за ним.

Мікроклізми, гліцеринові свічки. Застосовуються при тривалих закрепах та при неефективності модифікації харчування і пиття із застосування послаблювальних засобів (лактулоза, сорбітол і т.д.).

Гліцеринові свічки та мікроклізми доцільно мати за відсутності всіх інших засобів або якщо відомо, що всі інші засоби попередньо були неефективними. Зловживати супозиторіями (свічками) та мікроклізмами не варто.

Стани, які потребують обовʼязкового звернення до лікаря:

  • виражений біль у животі, або біль, що посилюється із часом;
  • лихоманка (підвищення температури);
  • втрата ваги;
  • тривале зниження апетиту;
  • домішки в калі: слиз, кров, жирові включення;
  • закреп, діарея й метеоризм можуть бути симптомом іншого захворювання або функціонального порушення.