Як не програти війну за наступне покоління

Автор:
Ігор Медведєв
Як не програти війну за наступне покоління

Чому «Пласт» продовжує роботу з дітьми зараз?

Повномасштабне вторгнення РФ кинуло перед Україною небачену кількість викликів, до яких неможливо було підготуватися завчасно. Уже за перші сім місяців повномасштабної війни понад 4600 дітей залишилися без батьківського піклування. Понад 500 тисяч українських дітей перебувають за кордоном та більш ніж 180 тисяч дітей мають статус внутрішньо переміщених осіб. Ракетні обстріли, сирени, звуки вибухів стали причиною постійного стресу у підростаючого покоління.  Умови повномасштабної війни безповоротно впливають на дітей та «крадуть» повноцінне дитинство.

Боротися за долю нового покоління під час війни продовжує «Пласт» — український скаутинг — і бачить у цьому одну зі своїх світоглядних місій сьогодні. Адже саме ґрунтовна робота з дітьми й молоддю є головним фактором, що дозволить новому поколінню не просто не отримати статус «втраченого», а всупереч обставинам розбудувати принципово нову державу та краще майбутнє для України.

Відчуття безпеки

Одним з головних надбань будь-якого пластуна є спільнота активних людей зі спільними цінностями, де тебе приймають та завжди готові підтримати, що є дуже цінним для дитини сьогодні. Щотижня діти мають заняття в невеликому колі однолітків, які зазвичай стають близькими друзями. Це звичне середовище заспокоює та допомагає проживати труднощі разом.

У нинішніх реаліях дорослим волонтерам іноді доводиться проводити заняття онлайн чи в укритті. Також багато дітей після вимушеного переїзду долучилися до інших осередків «Пласту» в Україні чи за кордоном. Але завдяки звичним пластовим активностям, як от пісні, квести, ігри, майстрування, та підтримці пластунів дитина поринає у знайомий для неї світ і почувається в безпеці.

Відновлення та соціалізація

Пластовий виховний метод передбачає багато активностей на свіжому повітрі, серед природи. Пластуни часто ходять у мандрівки, де досліджують навколишній світ та вчаться гармонійно взаємодіяти з ним. Найважливішою частиною пластової програми є табори. Вони зазвичай тривають до двох тижнів та дозволяють знайти нових друзів, пережити захоплюючі пригоди.

Ці активності занурюють в особливий «чар пластування». Його складно передати простими словами — «чар пластування» відчувається піснею біля вечірнього вогнища, перемогою в грі пліч-о-пліч з другом, пізніми розмовами в наметі та єдністю з природою. Пластова традиція таборування, як і сама організація, має більш ніж 100 років історії. Проте сьогодні табори є не тільки традицією, а й необхідністю, адже дозволяють дітям не лише відволікатись від сирен, вибухів та воєнної буденності, а й проживати накопичений стрес, зміцнюватись та налаштовуватись на позитив. 

Відповідальність та цінності

Окрім таких звичних активностей, «Пласт» вчить виходити за межі організації та брати на себе відповідальність у суспільному житті. Він є великою спільнотою волонтерів та активістів. Пластуни завжди були в авангарді важливих для України подій: брали участь в Помаранчевій та Революції Гідності, захищають Україну у війні з Росією з 2014 року, організовують благодійні акції, волонтерять у різних організаціях та ініціативах й стають їх засновниками. І саме такі люди в майбутньому стають виховниками, наставниками для дітей, що беруть з них приклад та надихаються їхніми вчинками.

Діти також долучаються до волонтерства, самостійно організовують благодійні ініціативи, вигадують креативні способи, щоб зібрати кошти для допомоги нашим захисникам і захисницям. За кордоном молодші пластуни разом зі старшими долучаються до мітингів та привертають увагу світової спільноти до російської війни. Це все не тільки допомагає державі в моменті, а й формує цінності в покоління, що підростає, та привчає бути корисними і небайдужими, коли йдеться про спільні добробут та відповідальність. 

«Внесок у становлення покоління свідомих громадян»

Оксана Борщ вже понад п’ять років займається з гуртком «Мрійниці» у Києві та є адміністраторкою, що допомагає іншим ставати виховниками.

До «Пласту» Оксана долучилася ще у свої десять років. Після довгої паузи вона повернулася до організації, адже їй «не вистачало ціннісного середовища», і стала виховницею для групи дівчаток.

«Це й один з найкрутіших досвідів у моєму житті. Обожнюю своїх юначок. Кожна з них особлива і талановита і росте на моїх очах. Ми пережили багацько пригод, маємо свої традиції та спогади, які нас об’єднують. Останні п’ять років це щотижнева і щоденна праця для мене. Але я розглядаю виховництво не як витрату часу, а як мій внесок у становлення покоління свідомих громадян. На четвертому році пластування дівчата почали робити свої проєкти в “Пласті” і у школі. Зараз мають свідому позицію щодо суспільних проблем. А 24 лютого юначки були набагато краще підготовлені до стресової ситуації, ніж деякі дорослі», — відгукується про результати своєї роботи Оксана.

Вони потребують нас вже сьогодні

Війна триває і переважна більшість суспільства усвідомлює те, що це «гра в довгу». Нам необхідно залучити всі можливі ресурси, аби виграти війну за нове покоління, зберегти його фізичне та ментальне здоров’я, дати можливості для розвитку та збагатити його цінностями.

Необхідні інструменти і досвід для цього має «Пласт» — організація, яка вже 111 років формує свідому молодь попри всі виклики на шляху буремної історії України. Саме «Пласт» виховав покоління, що виборювали Українську Державу тоді, а зараз нашою метою є виховання молоді, що буде її відбудовувати та змінювати. Щодня пластуни творять безпечну спільноту, організовують заходи, навчаються відповідальності та прищеплюють любов до всього українського.

Долучайтеся до ціннісного виховання молоді

Велика кількість батьків хоче, аби їхні діти ставали пластунами і зростали в українському ціннісному середовищі. Але рушієм для створення цього середовища є дорослі волонтери-виховники.

Приєднуйтеся до «Пласту» в дорослому віці та робіть свій вклад у майбутнє України, адже разом ми сильніші та здатні запалити ще більше юних сердець.