Як музична індустрія допомагає звільненим містам півдня та привертає увагу до війни в Україні за кордоном?

Як музична індустрія допомагає звільненим містам півдня та привертає увагу до війни в Україні за кордоном?

З 10 до 14 грудня в Україні пройшов Music Ambassadors Tour за участі нічних мерів та івент-організаторів з Європи, Канади та Грузії. Music Ambassadors Tour — це соціально-культурний проєкт, який покликаний залучити закордонних представників музичної сфери стати культурними амбасадорами України у своїх країнах. Ще однією метою проєкту є збір коштів, надання гуманітарної допомоги та забезпечення стабільної роботи волонтерських ініціатив.

Організатори музичних фестивалів і нічних подій відвідали Гостомель, Бородянку, Ірпінь, Херсон і Миколаїв, щоб на власні очі побачити наслідки російського повномасштабного вторгнення. Також у Києві та Львові нічні мери провели дискусії UA Night Summit про культурне життя у період війни, шляхи його розвитку, роботу зі стейкхолдерами тощо. 

Організаторами ініціативи є Всеукраїнська Асоціація Музичних Подій (UAME) та команда Night Ambassadors. Після повномасштабного вторгнення команда Всеукраїнської Асоціації Музичних Подій створила благодійну ініціативу Music Saves UA, яка забезпечує гуманітарні питання для людей з тимчасово окупованих та деокупованих територій. 

Журналістка онлайн-медіа «Свідомі» Анастасія Кондрат з’їздила в тур разом з командою ініціативи та поспілкувалася з іноземними організаторами нічних івентів про їхні враження від візиту до України.

«Гуманітарна потреба швидко не зникне»

Ініціатива Music Saves UA виникла на третій день повномасштабного вторгнення. Команда Всеукраїнської Асоціації Музичних Подій (UAME) організувала в клубі «Atlas» штаб для збору гуманітарної потреби. Президент UAME Олександр Санченко розповідає, що у перші дні повномасштабної війни команда зрозуміла, що потрібно збирати ресурси для гуманітарної підтримки українців. 

«Наша стратегія — комунікувати з музичними акторами за кордоном: артистами, агенціями, фестивалями, профільними конференціями, щоб привернути увагу до війни в Україні та запустити фандрайзингові кампанії», — говорить Санченко. 

Президент UAME додає, що після того, як українські війська деокупували Київщину, команда Music Saves UA відкрила гуманітарний штаб у Дніпрі, в рамках якого почала працювати над евакуацією. «Тоді була велика кількість людей, яким потрібно було допомогти вибратись з небезпечних територій. Почали працювати у цьому напрямку. Сконтактували з Андрієм Зоїним (очільник фестивалю Respublica у Хмельницькій області — прим. ред.), який організував хаб для переселенців у Бакоті на Хмельниччині», — додає він. Санченко вважає, що гуманітарна потреба ще довго буде актуальною, навіть після закінчення війни. 

Ідея організувати тур для музичних організаторів та нічних мерів належить команді UAME та нічному меру Львова Чаду Зоратлі. «У Чада великий досвід у Nightlife economy, він організатор самітів нічних мерів, які на стику музичної сфери і нічного життя. Ми зрозуміли, що було б цінно показати представникам цих сфер, що відбувається в Україні», — говорить Санченко. 

Організатори переконані, що українцям потрібно робити все, щоб тема війни залишалася «на слуху» за кордоном. «Нам важливо, щоб люди за кордоном говорили про Україну і наші потреби, щоб продовжували підтримували військових і цивільне населення», — пояснює Олександр Санченко. 

Крім цього, Music Ambassadors Tour носить освітній характер, оскільки під час панельних дискусій українські організатори нічних подій та музичних фестивалей мали змогу поспілкуватися з іноземними колегами про те, як розвивати ці сфери в Україні. «Ми хотіли надихнути людей в Україні через спілкування з іноземними нічними мерами на реалізацію нових ініціатив», — додає Санченко. 

Music Ambassadors Tour

У перші два дні Music Ambassadors Tour нічні мери та організатори культурних подій із-за кордону відвідали деокуповані території Київської області — Гостомель, Бородянку та Ірпінь. Там вони побачили зруйновані квартири, будинки культури та знищений літак Ан-225 «Мрія». Ці наслідки російських злочинів, розташовані у безпосередній близькості до столиці, — нагадування не тільки для українців, але й для іноземців про те, як близько до катастрофи була Україна у лютому-березні 2022 року. 

Організатор найбільшого музичного фестивалю в Словаччині «Pohoda» Міхал Кащак говорить, що після відвідування деокупованих міст Київської області, відчув спільність українців. «Я ніколи не відчував такої сильної спільності, як в перший день в Києві. Ходив вулицями, дивився на наслідки війни. Це викликало у мене біль і злість. Але водночас я розчулений тим, як українці об'єднуються, щоб подолати наслідки війни», — говорить Кащак.

Латвійська публіцистка, промоутерка демократії в Fund for Democracy, волонтерка в Easy to Help Ільзе Янковська після відвідування Київщини переконалася, що війна Росії проти України не лише «війна Путіна». 

«Після сьогоднішнього дня розумію, що це все давно не путінська війна. Не Путін наказав прострелити голову українському поету, “прикрасити” кулями дім культури та стадіон в Ірпені, бомбити цивільні будинки в Бучі, Ірпені та Бородянці. Голова поета була прострелена навмисно і з прицільною точністю російським солдатом», — написала Янковська на своїй сторінці у Facebook. 

Після дискусії у Києві учасники туру побачили наслідки руйнування Миколаївської ОДА, куди у березні 2022 року влучила російська ракета, а також відвідали деокупований Херсон та гуманітарний штаб Music Saves UA у Миколаєві.

Допомога Херсону

У Херсоні ініціатива Music Saves UA співпрацює з фондом місцевого активіста Нісара Ахмада Support Kherson. Команда проєкту пояснює, що після деокупації Херсона команда зрозуміла, що у місті потрібно закривати нагальні потреби. 

«Ми шукали місцеву організацію, яка б оперативно покривала потреби. Знайшли Support Kherson. Вони не бояться їздити у сіру зону, де є ризик потрапити під обстріли, і допомагають жителям там», — каже Санченко. 

Нісар Ахмад говорить, що команда Support Kherson вже отримала від Music Saves UA гуманітарні вантажі, генератори, каністри для транспортування палива та паливо для роботи. Ці генератори використали для облаштування освітнього та культурного хабів у Херсоні. 

«У цих двох хабах працівники освітньої та культурної сфер у Херсоні зможуть зарядити свої гаджети та працювати. Нам важливо надати освітянам та працівникам культури технічну можливість працювати», — говорить Ахмад. Крім цього, у хабах всі жителі Херсона можуть отримати гуманітарну допомогу.

Відвідати Херсон погодилися не всі учасники Music Ambassadors Tour з безпекових міркувань. Але ті нічні мери та організатори музичних подій, які поїхали у місто через місяць після звільнення, мали нагоду поспілкуватися з місцевими, які пережили окупацію, а зараз залишаються у місті попри відсутність тепла і електроенергії в будинках. Побачили, як проходить видача гуманітарної допомоги в одному із штабів, а також почули вибухи на території міста. 

У Миколаєві іноземці побачили наслідки влучання російської ракети в будівлю місцевої обласної ради, внаслідок чого загинуло 36 людей, а також дізналися, як працює гуманітарний штаб ініціативи Music Saves UA. 

Враження іноземців від Music Ambassadors Tour

Очільник канадської організації MTL 24/24, що розвиває нічне життя та економіку Монреалю, Метью Грондін говорить, що впродовж усього туру побачив, який внесок робить культурна спільнота в України, щоб побороти наслідки війни. «Такі івенти як Music Ambassadors Tour є важливими, адже в Україні треба відновлювати культурне життя», — вважає Грондін.

На його думку, міжнародній музичній спільноті варто продовжувати інформаційну підтримку України, щоб тема війни залишалася на перших шпальтах новин, а також запускати фандрайзингові кампанії для відновлення України. «У Херсоні я побачив, як музична сфера може допомагати людям. Вважаю, що першочергово потрібно запускати кампанії зі збору коштів на підтримку критичної інфраструктури, а вже потім для відновлення закладів культури», — каже Грондін.

Чоловік додає, що іноземні та українські артисти мають працювати над тим, щоб забезпечувати культурний обмін. «Зараз варто робити все, щоб в українських артистів був доступ до музичних майданчиків, на яких вони б мали змогу доноси потрібні меседжі. А коли ситуація в Україні буде безпечнішою, іноземним артистам варто приїжджати сюди, щоб відбувався культурний обмін», — каже Метью Грондін.

Міхал Кащак вважає, що у 2014 році міжнародна спільнота зробила недостатньо, аби покарати Росію. На його думку, це призвело до повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року. «Такі диктатори, як Путін, спочатку випробовують міжнародну спільноту. Якщо вона не реагує відповідним чином, тоді диктатор вдається до ще більших злочинів. Саме це ми побачили в Україні», — каже Кащак.

Кащак, як і Грондін, вважає, що підтримка України має бути як інформаційною, так і фінансовою. Після відвідування деокупованих територій, чоловік переконався, що зібрані на підтримку України кошти допомагають забезпечити українців необхідними речами. 

«У Херсоні ми були кілька годин, впродовж яких постійно чули вибухи. Це був наш вибір туди приїхати, і ми самі вирішували, скільки часу там бути. А люди там живуть постійно. Я захоплююсь хоробрістю, мужністю, волею і готовністю боротися з цією жорстокою війною людей, які живуть в Україні», — додає Кащак.

Чому такі ініціативи важливі для України? 

Команда Music Saves UA впродовж цього фестивального літа працювала над фандрайзинговою кампанією для потреб українців. Зокрема, під час Das Fest у Гамбурзі у вересні вдалось зібрати 21 тисячу євро. Ці кошти витратили на евакуацію. Команда планує продовжити збирати кошти під час найбільших музичних фестивалів.

На десятому місяці повномасштабної війни інтерес до України поступово зникає, а іноземці менше готові фінансово підтримувати українців. Music Ambassadors Tour — це спосіб нагадати іноземцям, що війна триває, а потреба в гуманітарній підтримці не зникла.