Як молодь з Харкова допомагає підліткам впоратися з психологічними проблемами під час війни

Авторка:
Вікторія Парфенюк та Кейт Бонд
Як молодь з Харкова допомагає підліткам впоратися з психологічними проблемами під час війни

24 лютого змінило життя українців. Звуки сирен та обстрілів, страх за своє життя та життя близьких, необхідність покинути свої домівки та переїхати в інші регіони України або за кордон, спроби пристосуватися до життя в нових умовах на новому місці — все це наклало свій відбиток на емоційний стан кожного, зокрема й підлітків. 

«Через війну в підлітків загострилось багато проблем. До прикладу, питання особистого простору, евакуація, втрата близьких та інші», — розповідає 22-річний Олексій Литвиненко, член команди «Тінейджерів острів».

Впоратися з новими викликами підліткам допомагає молодь із Харкова. Команда «Тінейджерів острів» створила безпечний віртуальний простір в межах проєкту «UPSHIFT» від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). На популярній серед підлітків платформі «Discord» молодь організувала окрему «кімнату» — тут тінейджери спілкуються та отримують професійну психологічну допомогу. 

«Це безпечне місце, де можна відволіктися від небажаної реальності — наразі для нас це війна», — говорить Олексій Литвиненко. 

Команда організовує групові консультації з психологом, де обговорюють сучасні проблеми підлітків і як з ними боротись. Кожен учасник може анонімно написати свій запит, а спеціаліст його прокоментує.

«Найчастіше звертаються з такими проблемами, як адаптація у нових умовах, конфлікти з однокласниками, а також втрата близьких. Рідше — зґвалтування, суїцидальні спроби та харчові розлади», — розповідає Анна Буйнова, співзасновниця проєкту.

Команда також записала серію подкастів «Тінейджерів Острів», щоб допомогти більшій кількості підлітків. Психолог разом із 17-річною Софією обговорюють різні проблеми однолітків дівчини. 

«У мене багато знайомих, зокрема підлітків, які, коли роблять якусь механічну роботу, люблять щось послухати. Тому подкаст — це саме те, що потрібно. Ще й корисно», — говорить Софія.

Також команда організувала заняття з творчого письма. Підлітків вчать писати тексти, які допомагають «розвантажитись», вивільнити емоції на папір. Усе це відбувається на платформі «Discord».

«Класно, що обрали Discord. Це дійсно дуже круто, бо в мене всі друзі знають цю платформу. Часто там сидять», — розповідає Софія.

Ще тут можна розважитись. Команда організовує рольову гру в стилі фентезі «Dungeons and Dragons». Кожен підліток обирає собі героя, його вигляд та характер. Ведучий дає різні завдання, які потрібно виконати. Разом учасники будують власний світ. Протягом усієї гри підлітки можуть спілкуватися, тож так ще й вдається знайти нових друзів.

«Я отримую неймовірне задоволення від того, що роблю. Особливо, коли допомагаю підліткам. Вони дякують, кажуть, що це дійсно корисна справа. Тінейджери бачать у цьому сенс», — ділиться Анна, співзасновниця проєкту.

Матеріал створено у рамках інформаційної співпраці