WP: Російське ГРУ вербувало українських біженців у Польщі

WP: Російське ГРУ вербувало українських біженців у Польщі

Російське Головне управління Генштабу вербувало біженців з України, які виїхали у Польщу, у диверсанти.

Про це повідомляє видання «The Washington Post» з покликанням на польські спецслужби.

За даними видання, у Польщі заарештовано 12 громадян України, трьох громадян Білорусі та один — Росії.

У березні 2022 року в інтернеті від анонімного роботодавця почали зʼявлятися вакансії з пропозицією розклеювати рекламні листівки в громадських місцях у Польщі.

Повідомлення були розкидані серед пропозицій роботи, порад щодо пошуку житла та інтернет-шахраїв, які «засмічують» Telegram-канали для біженців у Польщі.

Згодом ставало зрозуміло, що йдеться про розповсюдження проросійської пропаганди.

За словами польських чиновників, розповсюдження таких матеріалів сприяло розпалюванню антиукраїнських настроїв у Польщі, а також давало можливість російським спецслужбам перевірити готовність новобранців йти проти уряду, який їх приймає.

Протягом перших тижнів росіяни наказували розвідувати морські порти Польщі, розміщувати камери вздовж залізниць і ховати пристрої стеження у військових вантажах.

Пізніше завдання ставали складнішими та небезпечнішими.

«Зірвана операція була найсерйознішою російською загрозою на території НАТО з моменту вторгнення Москви в Україну минулого року», — заявили представники польської влади у коментарі виданню.

Основною метою диверсій, які влаштовувала Росія, було перекрити потік постачання зброї в Україну через Польщу.

За словами офіційних осіб, завербовані отримували винагороду в криптовалютах і переказами з банківських рахунків, які неможливо відстежити.

«Свідомі» звернулися до Міністерства закордонних справ України, Посольства України в Польщі та Головного управління розвідки МО України з проханням прокоментувати, що відомо українській стороні про затриманих українських біженців в Польщі. Наразі відповіді ми ще не отримали.

Доповнено 21 серпня о 21.50:

Головне управління розвідки Міноборони України підтвердило у коментарі Свідомим, що російські спецслужби «вербують» українських громадян, які виїхали, зокрема в Польщу

Росіяни у такий спосіб намагаються вплинути на постачання західної зброї, яку ввозять в Україну через Польщу та інші сусідні держави.

У розвідці не повідомили, скільки українців та кого саме затримали у Польщі, але наголосили, що «такі випадки непоодинокі і трапляються не тільки в Польщі».

«Йдеться практично про всі країни Європи. Російські спецслужби намагаються вербувати не тільки українців, які вимушено опинилися там, але й громадян тих держав», — сказали в українській розвідці.