Висип, свербіж, припухлість — кожен укус має свій «характер». Що треба знати про укуси комах, щоб захистити себе влітку?

Авторка:
сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська
Висип, свербіж, припухлість — кожен укус має свій «характер». Що треба знати про укуси комах, щоб захистити себе влітку?

У процесі пошуку їжі або захисту ці крихітні істоти можуть завдавати людям шкоди. І шкоди різної. Тож нам таки варто знати, як відрізнити укуси різних комах і не тільки та що робити за різних сценаріїв.

Більшість укусів комах не несе значної небезпеки для дітей і дорослих та самостійно проходить за кілька днів. Однак спільна для них усіх засторога — це можливість інфікування в разі розчісування. Тому треба уважно ставитися до чистоти поверхні шкіри та, за можливості, зменшувати свербіж. Якщо ж ви вже помітили посилення запалення та почервоніння, варто скористатися дезінфікуючими розчинами, кремами, які підсушують, або ж звернутися до спеціалістів — дерматолога/-ині та/або сімейного/-ї лікаря/-ки.

Основним доказом, що на шкірі з’явився саме укус (або місце враження жалом), є власне момент, коли ви бачили комаху. В інших випадках почервоніння, припухлість і свербіж на шкірі потребує дослідження, адже може бути елементом висипки у зв’язку з якимось захворюванням.

Які основні типи укусів характерні для літнього сезону, як їх розрізняти та як собі допомогти?

Найчастіше влітку ми стикаємося з укусами комарів

Як правило, вони проявляються невеликою папулою (підвищенням над шкірою), незначним почервонінням і свербежем. Утім, чутливість кожної людини відрізняється: для когось комарині атаки проходять майже непомітно, а комусь можуть надокучати значним дискомфортом, коли майже неможливо втриматися від розчісування. Комарині укуси можуть бути одиничними, на відкритих ділянках тіла, з’являються після перебування на вулиці, особливо біля води, але й домашній відпочинок не гарантує захисту. В абсолютній більшості укуси комарів не потребують уваги лікарів, окрім випадків серйозного інфікування.

Щоб допомогти собі при сильній реакції на укус комара, можна прийняти безрецептурний антигістамінний препарат. Проте радимо в будь-якому разі обговорити це зі своїм/-єю лікарем/-кою. Зазвичай це буде щось на основі лоратадину або цетрину. Також можна скористатися місцевими засобами у формі бальзаму чи гелю проти набряку та свербежу.

Укуси бджіл та ос

Якщо вас ужалила бджола чи оса, ви навряд чи пропустите цей момент. Місце проколу зазвичай червоне, а шкіра навколо набрякає без почервоніння. У товщі шкіри часто видно жало. Ці комахи зазвичай жалять лише у випадку загрози своєму життю, коли ви ненароком затискаєте їх або ж тривожите гніздо. Однак оси вкрай ласі до людської їжі, тож уникнути їх буває дуже важко.

Якщо у вас немає алергії на цих комах, укус оси чи бджоли зазвичай не загрожує життю, хоча може бути болісним. Проте якщо вам не відома ваша чутливість, краще мати при собі екстрені засоби від алергійного набряку — йдеться про препарати епінефрину (адреналіну). Особливо це актуально для поїздок на природу, куди швидкій допомозі буде важко дістатися, а також для людей, які мають інші види алергій.

Кліщі

Вони є справжньою проблемою для тих, хто взагалі буває поряд із природою в сезон із середини весни до середини осені.

В Україні безліч регіонів, де ці членистоногі можуть переносити хворобу Лайма (бореліоз), а також кліщовий енцефаліт. І це стає основним викликом. 

Від енцефаліту можна та варто щепитися, а ось бореліоз — складніший. Адже вакцини від нього не існує досі, хоча над її розробкою працюють багато років. Насправді лише біля 20% кліщів заражені збудником хвороби Лайма. Імовірність інфікуватися прямо залежить від тривалості перебування кліща в тілі, а ще — від техніки його видалення.

Бактерії живуть у травній системі кліща, тому вкрай важливо не розчавити його, аби він не впорскнув збудників у ранку. Якщо ви помітили кліща після прогулянки, коли минуло менше 12 годин, легко й цілком дістали його з тіла, то ймовірність інфікування низька. Проте варто повідомити свого сімейного лікаря або лікарку про факт укусу та спостерігати за своїм станом протягом місяця. Зокрема, оглядати шкіру на предмет округлих почервонінь, слідкувати за температурою тіла, у разі нездужання одразу повідомляти про це фахівцю/-чині.

У разі зараження хворобою Лайма на шкірі виникає кільцева еритема — почервоніння у вигляді кола, яке поступово збільшується. Важливо отримати лікування на первинному етапі, аби захворювання не перейшло в хронічну стадію.

Якщо кліщ пробув у шкірі понад добу, ви видалили його не повністю та/або розчавили, лікар/-ка призначить вам профілактичне приймання антибіотиків. Ні в якому разі не варто починати приймати антибіотики самостійно, адже вони мають низку побічних ефектів.

Мошки, від яких нікуди не подітись

Укуси мошкари можуть проявлятися дуже по-різному в різних людей. Це залежить від реактивності організму — можуть виникнути як маленькі почервоніння розміром із рисове зерня, так і великі папули діаметром у кілька сантиметрів, що сверблять. Якщо укус завдає дискомфорту, краще відвідати лікаря/-ку задля діагностики та призначення поверхневих засобів від свербежу й ліків проти алергійних проявів. Загалом укуси мошки не загрожують життю, проте при розчісуванні можуть інфікуватися та стати місцем сильного запалення.

Блохи можуть стати справжньою проблемою

Особливо після спілкування з необробленими тваринами. Укуси бліх досить болісні, їх кількість може збільшуватися, часом вони кровоточать та сильно сверблять. Власне, уражені місця переважно виглядають як невеликі червоні кола, проте шкіра навколо може припухнути, якщо людина розчухує місця укусів. Часта локалізація — на ногах та інших відкритих ділянках тіла. 

Ми назвали лише кілька маленьких створінь, від укусів яких людина може потерпати. Існує багато інших комах і не тільки, які можуть принести дискомфорт. Проте на теренах України це трапляється рідше. 

У будь-якому разі, якщо ви маєте місця укусів або вжалення та не певні, що робити, завжди краще звернутися до лікаря, який/яка проведе огляд та призначить лікування за необхідності. Переважно воно включатиме поверхневі засоби (мазі, гелі, креми), помічні при свербежі, та внутрішні ліки для зменшення реактивності організму.

Не забувайте про профілактику 

Користуйтеся засобами від комарів та кліщів, коли виходите на природу, намагайтеся захищати шкіру одягом. У спеку це може бути світлий одяг із натуральних легких тканин, який перешкодить комахам дістатися тіла. Будьте уважні, коли щось їсте надворі, щоб до ротової порожнини не потрапила бджола чи оса. А також обробляйте домашніх улюбленців, захищаючи їх і себе від бліх та інших шкідників. Нехай літо проходить без зайвих турбот про комах!