«Вулиця серця» у Мощуні. Будинок для родини Світлани Дорошенко

Автор:
Свій дім
«Вулиця серця» у Мощуні. Будинок для родини Світлани Дорошенко

Родина Світлани Дорошенко з села Мощун Київської області третій місяць живе у новому каркасному будинку, який збудували в рамках проєкту «Вулиця серця». Це спільна ініціатива фонду «Natalia Kovalenko Foundation» та БФ «Відбудуємо разом».

«Я повірила, що вдасться зібрати кошти, але й подумати не могла, що це буде повноцінний будинок. Тут є всі умови: ванна, санвузол, кухня. Він дуже теплий. Навіть коли похолодало, не можу закрити вікно, бо жарко. Нам так пощастило з Наталею Коваленко, яка ініціювала це будівництво. Часто питаю себе: “Чому першою обрали саме нашу сім’ю?”. Напевно тому, що я вірю в Господа, і він благословив нас», — розповіла журналісту «Свій дім» Світлана.

Дім родини на 143 квадрати згорів, наче сірник

Великий дім, у якому родина жила до нападу РФ, згорів після обстрілів. Деякий час Світлана з дітьми ховалася у погребі, потім спали в коридорі, який захищали дві стіни. Якраз туди згодом і прилетіло. На щастя, у той момент вони вже евакуювалися.

«П’ятого березня 2022 року ми вже були у Львові, а сьомого числа хати не стало. Сусід розповідав, що ввечері лягав спати — вона ще була, зранку вийшов на вулицю — немає. Напередодні мені наснився сон, що я підходжу до будинку і здалеку бачу, як він горить. Сон, який став реальністю», — пригадує жінка.

Світлана росла без матері, її виховували дідусь з бабусею. Згодом переписали на неї дім — великий, на 143 квадрати. Дідусь жив поруч у меншому домі (49 кв.м). Була літня кухня, гараж. Очевидці розповіли, що спочатку російські військові потрапили у великий дім. Він згорів моментально, наче сірник. Потім у другий, а третій удар зруйнував гараж. 

Тимчасовий вагончик і будинок-мрія

Після повернення у Мощун родина замовляла послуги екскаватора, щоб вигребти руїни, бо неможливо було зайти у двір. Згодом меценати поставили тимчасовий будинок.

«Влітку там дуже жарко, зимою холодно. Він не придатний для життя з маленькими дітьми», — розповідає Світлана.

А потім у Мощун приїхала Наталія Коваленко і вирішила допомогти людям, які втратили житло внаслідок обстрілів. Так і з'явився проєкт «Вулиця серця». До великої війни вона займалася приватизуванням й улюбленим Junior Fashion Week (єдиний в Україні тиждень дитячої моди). 

«Проїхала по Гостомельській громаді й побачила масштаби руйнувань. Чому обрали село Мощун? По-перше, битва за нього стала однією з найважливіших при обороні Києва. По-друге — російські військові вбили голову громади. Усі люди залишились наодинці зі своїми проблемами й були в розпачі», — розповіла Наталія Коваленко, засновниця фонду «Natalia Kovalenko Foundation».

П’ять будинків для родин з дітьми

Для відбудови житла Наталія відібрала п’ять родин з дітьми. Сім’я Світлани Дорошенко стала першою, для кого звели дім. Наступну оселю вже готують для родини Юлії, яка виховує трьох діток, доглядає за стареньким батьком, а її чоловік захищає країну. Фонд «Natalia Kovalenko Foundation» розпочав новий збір коштів.

«Це збори. І люди зараз донатять більше на ЗСУ, а не на відбудову. Майже у кожного українця хтось воює, деякі прихистили рідних, які тікали від обстрілів і якщо мають вільний бюджет, допомагають їм. Якщо брати іноземних благодійників — вони готові вкладатися, але після завершення війни. Обіцяти всім, що я вам допоможу, некоректно. Дати надію і не виконати обіцянку — це ще гірше, ніж зовсім нічого не робити. Сім'ї, які ми обрали, розуміють, що цей процес не швидкий. І на будинки потрібно зібрати кошти», — каже пані Наталія. 

Високі стелі, простір та багато світла

Затишну оселю житловою площею 43.3 кв.м побудувала будівельна компанія «Баліфо» під керівництвом директора Ібрагіма Баладжаєва. Будинок збирали протягом двох місяців і два тижні пішло на встановлення. Повний цикл виробництва, від первинної обробки сировини до готової панелі, проходив в цеху BALIFO за інноваційною та сучасною технологією.

«Будинок ми ставимо на місці літньої кухні або поруч на ділянці господарів. Для того, щоб люди могли отримати компенсацію за зруйновані оселі.

При ідеальних умовах, такий дім збирають за місяць, але була затримка з постачанням матеріалів. Взагалі, це гарна альтернатива цегляним будинкам. Будуються швидко, енергоефективні та екологічні. Попереду зима, якраз перевіримо, як вони себе покажуть», — розповідає пані Наталія.

Окрім будинку, родині подарували нові ліжка, кухонний стіл, шафи, побутову техніку. До збору коштів і допомоги долучилися друзі Наталії Коваленко, у тому числі зі сфери шоубізнесу. 

«Фонд “Діти дітям” придбав для родини меблі, посуд та рушники. Ольга Сумська та Марина Кінах привезли речі й побутову техніку. До проєкту також долучились Валерій Харчишин, Надія Матвєєва, Тетяна Петракова, Геннадій Попенко та інші. Не перестану дякувати їм», — додає Наталія.

Діти Світлани Ніни і Поліна радіють оселі та знайомлять гостей з новим членом родини. Це пес Тузік — він поки малий і неслухняний, хоче гратися й кусає всіх за ноги. 

«Хотіла, щоб на “Вулиці серця” були домівки кількох забудовників»

Будинок для наступної родини, а саме Юлії Гавриленко, буде виготовляти інша компанія. Саме такий задум був у пані Наталії:

«Я промоніторила близько семи забудовників. Наступний будинок будемо робити вже з іншою компанією. У мене від початку була ідея, щоб на “Вулиці серця” у Мощуні були домівки кількох забудовників. Щоб потім приїхати, подивитись та проаналізувати, як ці оселі себе покажуть в процесі експлуатації».

Долучитися до збору коштів на відбудову житла для Юлії Гавриленко та її дітей можна за посиланням https://pay.fondy.eu/s/vJ82NA.

На платформі «Свій дім» можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета https://bit.ly/sviydim 

Інші історії та корисні інструкції для допомоги людям, які залишилися без житла, можна знайти на новому сайті «Свій дім» https://www.sviydim.media/.