Військовий намагався отримати російські літаки через завербованих російських пілотів, але спричив обстріл аеродрому. Що відбулося?

Військовий намагався отримати російські літаки через завербованих російських пілотів, але спричив обстріл аеродрому. Що відбулося?

21 квітня 2023 року СБУ оголосила підозру в перевищенні службових повноважень ​​колишньому виконувачу обов’язків командира однієї із частин Сил спецоперації Романові Червінському. 

За матеріалами СБУ, дії Червінського призвели до ракетного обстрілу аеродрому «Канатове» у Кіровоградській області 23 липня 2022 року. Унаслідок удару загинув командир військової частини, 17 військових отримали поранення. Також повністю були знищені два бойові винищувачі Повітряних сил, а злітна смуга та техніка зазнали значних пошкоджень.

24 квітня Служба безпеки затримала Червінського у Тернопільській області. 

25 квітня Шевченківський районний суд Києва обрав запобіжний захід підозрюваному у вигляді тримання під вартою на два місяці без права внесення застави. 

Сторона захисту заявила, що Червінського незаконно затримали та ув‘язнили. За матеріалами справи, військовий разом з іншими людьми намагався самовільно заволодіти літаком повітряно-космічних сил РФ. 

Хто такий Роман Червінський? 

У вересні 2019 року Червінський координував «Авеню» або «Вагнергейт» — спеціальну операцію Генерального управління розвідки Міністерства оборони. 

Її метою було захопити російських військових, які брали участь у російсько-українській війні. Для цього українські спецслужби вирішили найняти військових на «роботу» в приватні військові компанії, аби схопити на території України. 

Після закінчення операції Червінському погрожували кримінальною відповідальністю у випадку розголошення інформації. Його також звільнили з Головного управління розвідки в запас.

У лютому 2021 закордонні паспорти координаторів операції, зокрема Червінського, визнали недійсними, але згодом повернули до системи. Після цієї справи про напрями діяльності колишнього співробітника розвідки було невідомо. 

Переговори з російськими пілотами

30 березня видання «Yahoo News» із покликанням на одного з українців, який брав участь в операції, повідомило, що група, серед яких був Червінський, працювала з російськими пілотами, аби ті дезертирували разом зі своїми військовими літаками. 

Також, за даними «Української правди», у квітні 2022 року український айтівець (ім’я не розголошується) вирішив переконати росіян передати літаки Україні та отримати за це винагороду в розмірі одного мільйона доларів (1 квітня 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт про винагороди за добровільно передану Збройним силам придатну для застосування бойову техніку російських військових — ред.).

Чоловік знайшов в інтернеті дані російських пілотів, нагороджених за війну в Сирії. Він спілкувався із ними та пропонував перегнати в Україну літак.

 «Спочатку мені вдалося отримати базу даних пілотів. Я бачив інформацію, зокрема, хто був командиром польоту, хто — штурманом. Мені вдалося структурувати це таким чином, щоб визначити, до кого звернутися», — сказав співорганізатор операції в інтерв’ю Yahoo News. 

Зокрема, йому вдалося сконтактувати із представниками української розвідки. Проте очільник СБУ Василь Малюк зазначив: «СБУ і Головне управління розвідки відразу висловили свої зауваження до такого плану, його не погодили інші державні органи. Адже спецоперація приховувала в собі багато ризиків. Але окремі люди вирішили діяти на власний розсуд». 

За даними «УП», айтівець згодом звернувся до знайомого співробітника Служби безпеки (ім'я не повідомляють). Російські пілоти, з якими спілкувалися українці, відправляли відео своїх літаків і за кожне просили від п'яти тисяч доларів. Проте коштів не було. Тоді айтівець та працівник СБУ сконтактувалися із Романом Червінським. 

На момент операції Червінський був заступником командира військової частини в Силах спецоперацій, тому запевнив, що погодив дії зі своїм керівництвом, яке схвалило операцію. Після чого також вдалося знайти кошти для отримання відео, але не зазначається, хто саме фінансував ці дії. 

Умови та наслідки угоди з росіянами

Один із співорганізаторів операції зізнався, що їм вдалося домовитися із трьома російськими пілотами: 48-річним Ігарьом Тверітіним, 36-річним Раманом Носєнком і 33-річним Андрєєм Масловим. Вони мали в обумовлений час влетіти в Україну, а перед російськими диспетчерами зімітувати аварію. Україна оголосила би про полон, а сам росіянин та його родина отримали би гроші та нові документи в разі успішної операції.

Востаннє українська група спілкувалася з одним Носєнком незадовго до того часу, коли він мав вилітати на операцію. Він підтвердив готовність, однак замість нього на аеродром прилетіли ракети.

Події операції підтвердив журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв, який фіксував спілкування українців з росіянами. Він зазначив, що деякі російські пілоти пішли на контакт, але згодом їхній тон змінився, що вказувало на кураторство військовими контрагентами ФСБ.

«Чітка підказка про те, що ФСБ перехопила зв’язок з’явилася, коли один із пілотів раптом заявив, що хоче вивозити з країни не свою дружину, а свою «коханку». Мені знадобилося близько п'яти хвилин, щоб з’ясувати, що «коханка» пілота була активом ФСБ, вона вдень працювала фітнес-тренером, але підробляла як наймана дівчина ФСБ. Українці теж це зрозуміли», — написав розслідувач.

Реакція Росії

У липні 2022 року російські пропагандистські медіа повідомляли, що начебто працівники ФСБ перехопили плани українців про викрадення російських літаків. 

Що наразі з фігурантами та Романом Червінським?

Щодо затримання айтівця та іншого учасника Служба безпеки не повідомляла. Йдеться лише про Червінського. 

«Людина, яка раніше любила давати інтерв’ю і займатися особистим піаром, переховується від слідства, не приходить на допити і навіть відсутня за місцем проживання. Більш того – фактично є дезертиром, адже цей "військовий" майже 8 місяців не з’являється на службі», — сказав Малюк.

Червінський в інтерв'ю Цензор.НЕТ не заперечував, що в день обстрілу був на аеродромі Канатове і що мав стосунок до вербування росіян. Але, за його словами, до пошкодження техніки та загибелі людей його оперативні розробки не відносяться (Канатове обстрілювали і до 23 липня. Уперше росіяни завдали удару по аеродрому 1 та 12 березня 2022 року — ред.).

Фото: СБУ