Від Сирії до України. Як Росія використовує тактику подвійних ударів?
21 жовтня Росія завдала по Кривому Рогу подвійний удар балістикою. Під час повторної атаки патрульні допомагали евакуювати місцевих мешканців. Унаслідок обстрілу постраждав поліціянт.
Росія регулярно застосовує тактику подвійних ударів, які є незаконними згідно з міжнародним правом. Через обстріли в Україні гине цивільне населення та працівники й працівниці екстрених служб. Однак Росія застосовує тактику подвійних ударів не лише в Україні.
Свідомі розповідають, що таке подвійні удари, як Росія застосовувала цю тактику в Сирії та чи можна їй протидіяти.
Послухати матеріал:
Росія атакує рятувальників
За словами речника ДСНС у Харківській області Євгена Василенка, іноді через подвійні удари гинуть або дістають поранення рятувальники, медики та поліціянти. З початку вторгнення на Харківщині загинули вісім рятувальників, шість з яких — через подвійні удари.
«За протоколом безпеки рятувальники мають прямувати в укриття під час тривоги, але бувають випадки, коли час для порятунку людини йде на секунди. На жаль, ціною життя самих рятувальників», — зазначає Євген Василенко.
Рятувальник з Харкова Володимир Логінов 4 квітня втратив батька, який також був рятувальником. Владислав Логінов загинув під час подвійного удару росіян «шахедами». Коли екстрені служби працювали на місці влучання, російські військові вдруге вдарили по ньому безпілотником. Тоді, окрім Владислава, загинули ще двоє рятувальників — Сергій Байдалінов та Володимир Матюшенко.
Батько був для Володимира Логінова близьким другом. Вони з колегами мали традицію після зміни збиратися в парку на каву й обговорювати чергування. Батько та син працювали в одному районі, але в різних підрозділах: Володимир — у третьому, а Владислав — у шостому. Часто вони разом працювали на місцях обстрілів.
І Володимиру, і хлопцям важко говорити про загиблих колег. У той день команда з караулу втратила трьох друзів. Вони як одна сім'я: готують разом, іноді дні народження справляють, дітей один одного хрестять. Можна сказати, пожежне братство. А під час роботи вони зчіпляються ланцюгом і йдуть у дим гасити пожежу. Тобто їхні життя буквально залежать один від одного,
— говорить Євген Василенко.
Через подвійні удари Росії по Україні протягом повномасштабного вторгнення загинули 92 рятувальники, поранені — 398. Зокрема, 13 липня після атаки по селищу Буди на Харківщині загинули рятувальник та поліціянт. Також 7 серпня 2023 року в Покровську на Донеччині загинули семеро людей, ще 67 — були поранені. Серед них — 29 поліціянтів та семеро рятувальників.
Що передбачає тактика подвійних ударів?
Подвійні удари — це тактика ведення війни, коли після першої атаки наноситься друга, часто спрямована проти рятувальників, поліціянтів та медиків або цивільних, які надають допомогу постраждалим від першого обстрілу. Російська армія застосовує цю тактику не лише в Україні. Раніше Росія разом із сирійським режимом Башара Асада застосовувала подвійні удари в Сирії для вбивства цивільного населення та знищення гуманітарних і військових активів.
Подвійні удари є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, адже принцип розрізнення (полягає у чіткому розмежуванні між цивільними особами й комбатантами та між цивільними і військовими об’єктами з метою убезпечення населення та цивільних об’єктів від наслідків бойових дій — ред.) забороняє атакувати некомбатантів. Окрім того, вони порушують положення, що гарантують захист медичному персоналу.
Однак, за даними з аналітичної статті співробітниць Євразійського центру Атлантичної ради Мерседес Саппупо та Шелбі Меджид, досі не існує офіційного урядового чи міжурядового механізму, який би займався відстеженням та оприлюдненням випадків подвійних ударів Росії в Україні. Публічні докази цих злочинів здебільшого ґрунтуються на звітах розслідувачів, гуманітарних організацій, а також українських та іноземних засобів масової інформації. На такі джерела часто посилаються Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та інші інституції.
Подвійні удари в Сирії
Росія почала застосовувати подвійні удари ще до повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. У 2015 році на прохання сирійського президента Башара Асада до президента Путіна російські військові, використовуючи тактику подвійних ударів, знищили сирійське місто Алеппо, а також низку інших сіл та районів. Серед цілей російських військ були ринки, лікарні, клініки, ферми й житлові квартали.
Як розповіла Несма Баші, адвокатка з прав людини і колишня юристка Сирійського центру правосуддя та підзвітності (SJAC), в інтерв'ю The New Arab, подвійні удари «вселяють страх у цивільних, які опинилися в пастці і не мають де сховатися», а також «завдають великої шкоди цивільним районам і тероризують мирних жителів».
У звіті за 2022 рік, опублікованому сирійським центром правосуддя SJAC, зазначається, що російські сили завдали подвійних ударів по неурядовій волонтерській організації «Білі шоломи» в передмісті Дамаска в березні 2018 року. У доповіді зазначено 58 подвійних атак між 2013 і 2021 роками, здійснених сирійськими й російськими силами, які обстріляли житлові райони.
Росія не понесла відповідальність за подвійні удари по населених пунктах Сирії. Однак до Комітету ООН з прав людини в Женеві, який стежить за виконанням Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (МПГПП), у травні 2024 року подали заяву, де зазначено, що російський уряд здійснив цілеспрямовані повітряні удари по лікарні в провінції Ідліб у травні 2019 року. Унаслідок ударів загинули двоюрідні брати одного із заявників, а також представники гуманітарної організації, яка перебувала в лікарні та надавала допомогу пацієнтам. Заява містить «безліч» доказів, які підтверджують, що цей удар був «частиною систематичних атак на лікарні та медичні установи на підконтрольній опозиції території Сирії у 2019 році», — заявив директор гуманітарної організації «Рука в руці».
Через місяць після початку повномасштабного вторгнення Мона Якубян з Інституту миру США опублікувала статтю, де звернула увагу на «моторошні паралелі» між діями Москви в Сирії та в Україні. Вона припустила, що «сирійський сценарій Росії може дати додаткову інформацію про те, як Росія тепер бачить свій можливий український ендшпіль».
Дослідниця прав людини й репортерка Джанін Джованні, співзасновниця проєкту The Reckoning Project, який збирає свідчення воєнних злочинів в Україні, пояснила, що «ми завжди повинні мати на увазі те, що Путін зробив в Алеппо», оскільки «тактика, яку він використовував там, — це сценарій, який він запустив і продовжує використовувати в Україні зараз».
Міжнародна реакція на обстріли українських міст
Коментуючи у квітні застосування Росією тактики подвійних ударів в Україні, Тимчасовий повірений у справах місії США при ОБСЄ Тімоті Ганвей наголосив на «достовірних повідомленнях про застосування російськими військовими повторних ударів в Україні по цивільному населенню, зокрема парамедикам та людям, які надають першу допомогу постраждалим від першого удару». Він зазначив, що «російський уряд наслідує власний приклад у Сирії», підкресливши, що використання Росією цієї тактики війни в Україні не стало несподіванкою.
У звіті ОБСЄ за квітень 2022 року експерти вказали на подвійні удари як на компонент «чіткої системи» порушень міжнародного гуманітарного права Росією в Україні.
У Сполучених Штатах голова Гельсінської комісії Конгресу США, конгресмен Джо Вілсон порівняв обстріли українських міст з руйнуванням Алеппо, заявивши, що «воєнний злочинець Путін відомий тактикою подвійних ударів, яка націлена на персонал екстрених служб, медиків, поліцію і добровольців-пожежників, що шукають вцілілих після першого обстрілу». Різке засудження також висловили Норвегія, Великобританія, ООН та інші країни й інституції.
Як США і члени Альянсу можуть відреагувати?
За словами співробітниць Євразійського центру Атлантичної ради, щоб запобігти подальшим російським атакам, Україна потребує належного військового обладнання. Оскільки не існує спеціальної військової тактики для реагування на подвійні удари або запобігання їм, найефективніша протидія — завдавати ударів по російських засобах, які їх запускають. Атака засобів ведення війни, за умови посилення військової підтримки з боку західних партнерів, дозволила б українським військовим ефективніше стримувати і протидіяти російським обстрілам.
Важливо також притягнути російських військових до відповідальності за їхні злочини на юридичному рівні. Щоб протидіяти тактиці подвійних ударів, міжнародна спільнота має визначити пріоритетом розслідування подвійних ударів та притягнення до відповідальності за ці атаки. Під час вторгнення Росії в Сирію цивільна оборона країни та інші організації на місцях задокументували застосування цих ударів, що в підсумку дозволило зібрати доказову базу, доступну національним і міжнародним слідчим органам. Це допомогло включитися у справу й неурядовим організаціям, таким як SJAC, яка може допомогти в розслідуванні цих злочинів.
В Україні такий механізм може містити докази, зібрані самими рятувальниками. За словами речника Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олександра Хорунжого, служба вже починає забезпечувати рятувальників бронежилетами з нагрудними камерами. Міжнародна спільнота має фінансувати й постачати ці оснащення, а також допомагати координувати збір доказів.
Як зазначено в пункті 7 української мирної формули, запропонованої президентом Зеленським «Великій сімці» у жовтні 2022 року, «має бути забезпечена відповідальність за найтяжчі злочини за міжнародним правом». Одним з них є тактика подвійних ударів.