Верховний суд штату Колорадо дискваліфікував Трампа як кандидата у президенти. На що це впливає?

Верховний суд штату Колорадо дискваліфікував Трампа як кандидата у президенти. На що це впливає?

Що сталося?

Верховний суд штату Колорадо заборонив Дональду Трампу брати участь у праймериз штату (передвиборах) у березні 2024 року.

Про це пише CNN.

Рішення суду забороняє Державному секретарю Колорадо Дженні Ґрісвольд «включати ім'я президента Трампа до бюлетенів президентських праймериз 2024 або підраховувати голоси, подані за нього».

Трамп перший в історії країни кандидат на посаду президента, якого визнали таким, що не має права очолювати Білий дім, відповідно до положення Конституції про «участь у заколоті та повстанні». 

Таке рішення ухвалили через його причетність до штурму Капітолія 6 січня 2021 року. Тоді натовп намагався зірвати сертифікацію перемоги Джо Байдена на президентських виборах 2020 року.

14 поправка 3-го розділу Конституції США забороняє обіймати посади будь-кому, хто присягнув підтримувати Конституцію, а потім «взяв участь у повстанні» проти неї. Але у поправці не йдеться про президентство.

Більшість суддів (чотири проти трьох) зазначили, що «Трамп підбурював і закликав застосовувати насильство та вдаватись до беззаконня, щоб зірвати мирну передачу влади», і є «чіткі й переконливі докази, що Трамп брав участь в заворушенні».

Суду у Колорадо цього було достатньо, щоб усунути Трампа з передвиборів у штаті. Це може вплинути на статус Трампа на загальних виборах 5 листопада 2024 року.

Адвокати Трампа планують звернутися до Верховного Суду. Якщо в остаточному рішенні колишній президент США буде дискваліфікований з передвиборів у Колорадо, він втратить потенційні голоси з цього штату на загальних виборах.

Це також утворить прецендент, за яким інші штати зможуть дискваліфікувати Трампа. Тоді його участь у президентських виборах опиниться під загрозою.

Виборча комісія штату Колорадо заявила, що питання має бути вирішене до 5 січня. Адже тоді наступає крайній термін для формування списку кандидатів на передвибори від Республіканської партії.

Праймериз або передвибори — первинні вибори, що пройдуть у Штатах від січня до червня 2024 року. Виборці мають обрати делегатів від обох партій, які пізніше визначатимуть свого кандидата на пост президента Сполучених Штатів на виборах, що пройдуть у листопаді 2024 року.

Як відреагували всередині партії?

Дональд Трамп планує оскаржити рішення. Під час виступу у штаті Айова колишній президент назвав заборону «нісенітницею» та звинуватив демократів у спробі зупинити республіканців «всіма можливими способами».

Рішення набуде чинності 4 січня 2024 року, щоб Верховний суд США мав час розглянути апеляцію на нього.

Речник виборчої кампанії Трампа Стівен Чунг переконаний, що після апеляції Верховний суд США ухвалить рішення на користь включення Трампа до бюлетенів.

«Хто стане кандидатом від республіканців, вирішать виборці-республіканці, а не політизований суд штату»,

прокоментувала Голова Національного комітету Республіканської партії Ронна Макденіел.

Суди у штатах Арізона, Мічиган та Міннесота не підтримали виключення Трампа з бюлетенів. 

Верховний суд і США

Трамп називає трансформацію Верховного суду США одним із найбільших своїх досягнень за часів перебування при владі. Він призначив трьох суддів — Ніла Горсача, Бретта Кавано та Емі Коні Барретт, які тепер очолюють консервативну більшість у Верховному суді.

Вони стали одними з понад 230 федеральних суддів, яких призначив Трамп у межах «кампанії», що змінили ідеологічні погляди судів США.

«Верховний Суд зараз опинився у скрутному становищі такого історичного масштабу та конституційного виміру, якого ми раніше ніколи не бачили», — сказав Стів Владек, професор права Техаського університету в Остіні, передає Associated Press.

Майкл Герхардт, професор права Університету Північної Кароліни, називає звернення кампанії Трампа до Верховного суду «політичним безладом, якого буде важко уникнути».

Окрім того, 12 грудня Верховний Суд США отримав запит від спеціального прокурора Джека Смітта щодо притягнення Дональда Трампа до відповідальності за звинуваченнями у змові з метою скасування результатів виборів 2020 року.

Розгляд справи у Верховному суді зазвичай триває кілька місяців. Сміт просить суд діяти з прискореною швидкістю через праймериз, які розпочнуться вже на початку 2024 року.

Суд вперше матиме можливість розв'язувати питання імунітету від судових переслідувань для експрезидентів у Штатах. Така протекція зараз поширюється лише на чинного главу держави.

Адвокати Трампа попросили Верховний суд не втручатися в юридичні дебати щодо президентської недоторканності та відхилити запит спеціального прокурора.

Штурм Капітолія США після президентських виборів у 2020 році

6 січня 2021 року у Вашингтоні прихильники експрезидента США Дональда Трампа захопили будівлю Капітолія США, щоб змінити результати виборів президента. Тоді загинуло пʼять людей. Члени Конгресу США тимчасово евакуювалися, але зрештою сертифікували вибори.

Тодішній лідер більшості в Сенаті США Мітч Макконнелл назвав спробу захопити Капітолій «невдалим заколотом».

У день «штурму» Трамп написав твіт: «Підтримайте нашу поліцію Капітолія та правоохоронні органи. Вони на боці нашої країни. Залишайтеся мирними!».

Перед цим він засудив Пенса і звинуватив свого заступника в тому, що він «не зробив того, що мало бути зроблено для захисту країни та Конституції».

Згодом Трамп закликав учасників штурму «йти додому».  Однак в опублікованому відео він продовжував стверджувати, що «їхню перемогу вкрали», підбурюючи учасників штурму. Ролик видалили із соцмереж.

У звіті комісії Палати представників щодо подій 6 січня зазначено, що Дональд Трамп брав участь у «змові» і не вжив заходів, щоб зупинити напад своїх прихильників на Капітолій.

13 січня йому оголосили імпічмент