Венесуела оголосила про приєднання до країни Ессекібо, який розташований у незалежній Гаяні. Що відбувається?

Венесуела оголосила про приєднання до країни Ессекібо, який розташований у незалежній Гаяні. Що відбувається?

Президент Венесуели Ніколас Мадуро оголосив про приєднання до країни Ессекібо — регіону, що розташований у сусідній незалежній Гаяні. Регіон має стати 24-м штатом Венесуели.

Про це пише видання «Ultimas Noticias».

1 грудня 2023 року суд ООН зобовʼязав Венесуелу утриматися від будь-яких рішень, що змінять ситуацію в Ессекібо. Однак попри це 3 грудня у Венесуелі відбувся референдум. 

Венесуельцям запропонували відповісти на пʼять питань, зокрема про те, чи повинна Венесуела відхилити рішення арбітражу 1899 року віддати Ессекібо Гаяні та рішення Міжнародного суду ООН.

Їх також запитали, чи слід надавати венесуельське громадянство жителям нової «держави Гаяна Ессекібо» — нині гаянцям.

Як заявляє уряд, понад 95% учасників підтримали приєднання частини Гаяни до Венесуели. 

Голова виборчої комісії Елвіс Аморозо заявив про «перемогу» із явкою понад 10.5 мільйонів виборців із 28 мільйонів населення Венесуели.

Однак «The Guardian» із покликанням на розвідку пише, що явка не перевищила 10%.

Видання також пише про «тишу», що панувала на виборчих дільницях по всій країні.

Міністр закордонних справ Гаяни Г'ю Тодд заявив, що венесуельці «надіслали Мадуро серйозне повідомлення», а джерела в уряді Гаяни повідомили журналістам The Guardian, що «відчули полегшення через низьку» явку.

У відповідь Гаяна заявила, що звернеться за допомогою до Ради Безпеки ООН, якщо Венесуела зробить будь-які кроки після голосування.

Будь-яка спроба вжити будь-яких заходів відповідно до референдуму вимагатиме звернення до Ради Безпеки ООН як потерпілої сторони,

  — сказав Генеральний прокурор Гаяни Аніл Нандлалл у коментарі «AFP».  

Однак це не завадило президенту Венесуели представити нову карту країни, до якої включили територію Ессекібо. Уряд Венесуели також оголосив про створення комісії із «захисту» регіону. 

Чому Мадуро хоче приєднати Ессекібо до Венесуели?

Довгий час Гаяна була бідною, її мешканці мігрували в інші англомовні країни. Ессекібо займає майже три чверті Гаяни. 

Венесуела мала претензії на ці території з 1811, коли отримала незалежність від Іспанії, а Ессекібо стало частиною британської колонії.

У 1899 році Міжнародний арбітражний суд визнав Ессекібо територією Великої Британії. Свою незалежність Гаяна проголосила лише у 1966 році.

Проте Венесуела не відмовлялася від претензій на регіон Ессекібо. 

Після 2015 року, коли нафтовидобувна компанія «ExxonMobil» знайшла понад 25 нафтових родовищ на шельфі Гаяни, суперечності між Гаяною та Венесуелою загострилися. У 2020 році там видобували близько 360 тисяч барелів нафти в день, до 2028 планують збільшити норму до 1.2 млн в день.

У 2018 Гаяна звернулася до Міжнародного суду ООН з вимогою визнати Ессекібо частиною країни. Але рішення суд досі не виніс.

7 січня 2021 року Мадуро видав указ, у якому визнав 200 морських миль морського дна від дельти Ориноко до місця, де Гаяна знайшла нафту, венесуельськими.

Після референдуму 3 грудня президент Венесуели заявив, що «негайно розпочне видавати операційні ліцензії на розвідку та розробку нафти, газу та шахт у всій області Ессекібо».

Він також наказав створити місцеві дочірні компанії венесуельських публічних компаній, таких як державні нафтовий гігант «PDVSA» і гірничодобувний конгломерат «Corporación Venezolana de Guayana».

Компаніям, що працюють у регіоні за договорами, укладеними з Гаяною, Мадуро наказав припинити свою діяльність протягом трьох місяців.

Окрім фінансової привабливості регіону, на думку аналітика Міжнародної кризової групи Філа Гансона, Мадуро хоче використати запаси Ессекібо, щоб відвернути увагу від внутрішніх проблем Венесуели та протриматися при владі якомога довше.

Мадуро потрібно довести свій патріотизм, і, очевидно, територіальна суперечка з сусідом є ідеальним виправданням,

сказав Філ Гансон, аналітик Міжнародної кризової групи.  

Гансон додає, що можливі фальсифікації референдуму «роблять шанси навіть на напіввільні та чесні [президентські] вибори наступного року ще меншими».

Можливість воєнного вторгнення Венесуели в Гаяну

У жовтні 2023 року венесуельскі військові розпочали будувати злітно-посадкову смугу біля кордону з Ессекібо — нібито для розвитку регіону.

Хай ніхто не припускається жодної помилки. Ессекібо – наш, кожен квадратний сантиметр,

— відреагував тоді президент Гаяни Мухаммед Ірфаан Алі.

У своїй заяві 5 грудня він заявив, що президентська адміністрація Гаяни звернулася до США, Бразилії, Великої Британії, Франції, генерального секретаря ООН і Південного командування США, яке контролює військові операції в Центральній і Південній Америці та Карибському басейні.

У листопаді 2023 року премʼєр Гаяни Марк Філліпс звернувся до Організації американських держав та звинуватив венесуельський уряд у нарощування військової присутності поблизу кордону.

23 листопада Збройні сили Бразилії зустрілися з Силами оборони Гаяни. Бразилія виступила на підтримку Гаяни, окрім того, вона ухвалила рішення про посилення військової присутності поблизу свого північного кордону. 

У збройних силах Венесуели, за даними Military Balance, є 123 тисячі військових. Армія Гаяни налічує три тисячі солдатів.

«Мадуро буде повністю ізольований, тому що практично не має підтримки ніде у світі – навіть серед своїх традиційних союзників, як Куба», – додав аналітик із Міжнародної кризової групи.

Міністр закордонних справ Гаяни Г'ю Тодд зауважує, що країна залишається у стані «підвищеної готовності», хоча їх і запевнили, що Венесуела не має наміру вторгатися.

«Дипломатія є найкращим варіантом, але ми є національною державою і маємо захищати наших людей. Тому не виключатимемо жодного варіанту, необхідного, щоб захистити та зберегти наш суверенітет і територіальну цілісність», — сказав Міністр закордонних справ Гаяни.

Реакція інших країн на референдум

Державний департамент США заявив, що підтримує мирне вирішення суперечки й що питання не може бути вирішене референдумом.

Міністерство закордонних справ України відреагувало на події, наголосивши на необхідності виконання рішення Міжнародного Суду ООН, яке зобовʼязало Венесуелу утриматися від будь-яких дій, що змінять ситуацію в Ессекібо.

«Розв'язання будь-яких спірних питань і розбіжностей повинно відбуватись лише на основі механізмів, передбачених міжнародним правом, відповідно до цілей та принципів, визначених Статутом ООН», — йдеться у коментарі МЗС України.

Гаянське видання «News Source» повідомило, що 6 грудня іноземних дипломатів, які працюють у Гаяні, викликали до Міністерства закордонних справ.

Серед послів, які зустрілися з командою МЗС Гаяни були пані посол Ніколь Теріот, Верховний комісар Великої Британії в Гаяні Джейн Міллер, посол Китаю Го Хайян.

Хайян у коментарі «News Source» заявив, що китайський уряд сподівається на мирне вирішення.

Верховний комісар Тринідаду і Тобаґо в Гаяні Конрад Енілл сказав журналістам, що їхня позиція збігається з позицією Карибської співдружності.

25 жовтня 2023 року Секретаріат Карибської співдружності заявив, що «голосування відкриває двері для порушення фундаментального принципу міжнародного права». 

Міжнародний суд ООН не коментував поки що ситуацію.