В Австрії пройшов ярмарок сучасного мистецтва «viennacontemporary 2022», де вперше реалізували програму про Україну

Авторка: Юлія Бондар
В Австрії пройшов ярмарок сучасного мистецтва «viennacontemporary 2022», де вперше реалізували програму про Україну

Цьогоріч фокусом ярмарку, який триває з 8 по 11 вересня, стала панель про Україну «Statement Ukraine», мета якої привернути увагу європейців до знищення української культуру внаслідок повномасштабного вторгення РФ. 

Виставка робіт молодих митців з Центрально-Східної Європи відбувається у Відні з 2015 року. Першу панель про Україну у 2022 організували спеціалістка з розвитку viennacontemporary і менеджерка проєктів European Policies and Ukraine у ERSTE Foundation Яна Барінова та художній керівник viennacontemporary Борис Ондрейчка. 

«Зараз головне — щодня нагадувати, що за кілька годин від Відня йде справжня війна, щоб фокус не втратився через ціни на опалення”, — каже Барінова.

Кількість новин про війну в Україні за кордоном поступово зменшується. Володимир Зеленський закликає українців за кордоном більше говорити та поширювати інформацію про Україну, а Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок прибула в Україну 10 вересня, щоб знову повернути Україну в порядок денний німецьких газет. 

«Україна зараз сприймається як екзотика, проте чи довго ще буде тримати увагу західного світу, коли є інші країни та проблеми?» — каже Яна Барінова. 

Statement Ukraine складається з двох панельних дискусій «Українська культура на шляху до ЄС» та «Мистецтво і креативні індустрії в часи війни», виставки «The Cockerel with Black Wings: A Recovered Heirloom» та аукціону NFT творів Crypto Art Drop. 

13 українських та міжнародних художників, що досліджують тему війни, представили свої напрацювання на відкритті виставки 7 вересня. Кураторкою виставки є Катерина Філюк, а серед творів можна зустріти роботи Василя Дмитрика, Назара Мартинюка, Дмитра Красного, Клеменса Пула, Гая Кенігштайна та інших. 

Виставка досліджує питання втрачених мистецький творів та суспільних відносин, які закладені у ці твори, відповідно. 

«Не треба забувати, що автори, яких ми вважали російськими, насправді є українцями. Мені сумно, що в наших музеях є російські представники, але немає українських. У 20-х роках мистецтво в Україні було заборонено, тож ми втратили багато інтелектуалів. Тому наша задача зараз — допомогти культурі, давати голоси молодим митцям», — каже колекціонерка мистецтва та засновниця Thyssen-Bornemisza Art Contemporary Франческа Тиссен-Борнеміза. 

Основним запитом для Європи є план, як допомогти Україні повернути свою культуру та заявити про неї на весь світ. Форма сучасного мистецтва дозволяє швидко реагувати на зміни у світі та поширювати загальнолюдські цінності, вважає Федеральний президент Австрії Александр ван дер Беллен. 

«Цього року viennacontemporary дає сцену українським митцям, щоб говорити про себе, а також підтримує демократичні цінності та цінності вільного світу» — зазначає президент. 

Зокрема на зустрічі обговорювали реформи у сфері культури, щоб більше представляти українську справжню культуру як в Україні, так і за її межами, а не поширювати російські та радянські наративи. 

«Це війна проти пам'яті, війна наративів. Мистецтво може бути відповіддю», — зазначає дослідник та засновник KEA European Affairs Філіп Керн. 

Першим кроком підтримки України став аукціон «Crypto Art Drop» у форматі NFT drop. Вісім мистецький робіт, які створили сучасні українські художники, продають через аукціон, а частину коштів з продажів передадуть на підтримку організації «Dattalion» (українська безкоштовна база даних фото та відео війни).

«Війна не може знищити мистецтво/культуру, тому що митці боротимуться проти війни, створюючи мистецтво», — каже учасниця Галла Мірріса.

Фото: Valerie Maltseva