Усі організатори «п'яних вечірок» вийшли під заставу. Що відомо у справі через рік?

Усі організатори «п'яних вечірок» вийшли під заставу. Що відомо у справі через рік?

9 травня організатор «п'яних вечірок» Андрій Ярина вийшов з-під варти після внесення застави у розмірі 272 500 гривень. Прокурор наполягав на продовженні запобіжного заходу для нього у вигляді безальтернативного тримання під вартою. Голосіївський районний суд задовольнив клопотання прокуратури частково.

Водночас обвинувачуваного зобов'язали носити електронний засіб контролю, не виїжджати без дозволу суду із населеного пункту, в якому він проживає, не спілкуватися зі свідками та потерпілими, а також здати на зберігання закордонний паспорт.

У лютому 2023 року організаторів «п'яних вечірок» відправили до ізолятора тимчасового утримання. Їм загрожувало до семи років позбавлення волі. Пройшов понад рік із часу публікації насильницьких відео, всі підозрювані вийшли під заставу, а на потерпілих здійснюють тиск адвокати підозрюваних. 

Про те, на якому етапі слідства перебуває справа та що наразі з усіма організаторами п'яних вечірок, — у матеріалі. 

Прослухати матеріал:

Початок слідства 

31 січня 2023 року в мережі з'явилися відео, де хлопці кривдять дівчат, які, ймовірно, перебували в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння. Хлопці на камеру знущалися з напівпритомних дівчат, роздягали їх, знімали на відео статеві органи та ґвалтували пальцями. Організатори вечірок публікували відео в закритих Telegram-каналах і в Instagram.

Правоохоронці 1 лютого 2023 розпочали кримінальне провадження та провели обшуки за місцем мешкання фігурантів у Києві та Івано-Франківській області. Тоді двом організаторам вечірок — Андрію Ярині та Ярославу Домбровському —  оголосили про підозру, ще шістьом вручили повістки до військкомату.

Наша місія — надавати об'єктивну та достовірну інформацію. Твоя — зробити це можливим

Підтримай нас

2 лютого 2023 року двох організаторів п'яних вечірок відправили до ізолятора тимчасового утримання. Далі суд відправив їх під варту без права внесення застави. Ярина та Домбровський мали перебувати у слідчому ізоляторі до 1 квітня. Згодом термін перебування під вартою продовжили до 1 травня.

Ярослава Домбровського підозрюють у розповсюдженні порнографічного контенту, а Андрія Ярину — у сексуальному насиллі. Проте Домбровському дозволили внести заставу розміром у 402 тисяч гривень. Натомість Ярина мав перебувати під вартою без права внесення застави. 

24 березня третьому фігуранту у справі, Олегові Захарову, суд обрав запобіжний захід — тримання під вартою — та визначив заставу в розмірі 402 600 гривень. 

Прокуратура наполягала на триманні Олега Захарарова під вартою. Тоді як адвокат підозрюваного просив повністю відмовити у задоволенні клопотання. Хлопцеві повідомили про підозру щодо сексуального насильства, вчиненого групою осіб. Йому також загрожувало до семи років позбавлення волі.

30 березня 2023 Київська обласна прокуратура у коментарі «Суспільному» повідомила, що Захарова та Домбровського випустили під заставу по 402 тисячі гривень кожного. Третього співорганізатора вечірок, Андрія Ярину, суд взяв під варту без права на заставу.

Досудове розслідування завершили в червні 2023 року. 26 жовтня ​Київська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт щодо організатора та двох учасників вечірок.

Рік по тому

У січні 2024 року Голосіївський суд Києва розпочав розгляд по суті справи «п'яних вечірок». Тоді Андрій Ярина перебував у СІЗО, але з'явився на засідання в онлайн-режимі. Ще двоє фігурантів — Олег Захаров та Ярослав Домбровський — прийшли до зали суду. 

Також прокурори подали клопотання про продовження строків запобіжних заходів для підозрюваних: Андрію Ярині — тримання під вартою без права застави, Захарову та Домбровському — у вигляді покладених на них обов'язків.

У листопаді 2023 Олег Захаров опублікував відео, на якому показав фото рішення Київської прокуратури, де вказано, що він вже не притягується до кримінальної відповідальності за сексуальне насильство. Цю інформацію підтвердили у прокуратурі на запит «Свідомих». 

Тиск на потерпілих і спотворені докази

У справі є троє потерпілих дівчат, які написали заяви до поліції. Вони пояснюють про два епізоди сексуального насилля, а також виготовлення та розповсюдження порнографії.

У жовтні 2023 прокурор Максим Дергачов заявив, що після затримання на початку року з Telegram-каналу Ярини зник весь контент, який міг бути доказом протиправної діяльності. Тоді Дергачов наголосив на ризиках переховування Ярини від слідства та суду, знищення чи спотворення доказів. 

Також він зауважив, що адвокати обвинуваченого Андрія Ярини намагалися вплинути на потерпілих дівчат під час розслідування. Ще на стадії досудового розслідування захисник Ярини налагодив контакт із потерпілою, яка приходила в суд і змінювала свідчення.

Також прокурор повідомив, що зі сторони адвокатів Ярини були спроби вплинути на неповнолітню потерпілу, яка теж намагалась змінювати свої свідчення. 

Адвокат Ярини Тимофій Ковалишин заявив, що одна з потерпілих нібито перебільшила із заявою до правоохоронних органів. Він наголошував, що потерпіла начебто нікому не казала, що вона неповнолітня. 

Захисник окремо сказав, що нібито потерпілі не є потерпілими, а одну з них начебто примусили написати заяву про злочин. 

На засіданні у жовтні Ярина говорив: «Я теж хочу розвиватися. Я хочу далі жити нормальним життям, нести користь. Так, я не спорю, я десь неправильно висловився в сторону жінок. Десь там образились. Я переосмислив усі свої помилки, які робив».

Представник однієї з трьох потерпілих — Тамари Пінчук — заявив, що його клієнтка потерпілою себе не визнає. 

«Вона не бажала подавати заяву про вчинення кримінального правопорушення щодо неї. Не вважає себе потерпілою. І спосіб доставлення її до поліції свідчить про примус. (...) Пінчук не вважає себе потерпілою. Вона має намір відстоювати свою позицію і надалі», — заявив він. 

Наразі Андрій Ярина відновив ведення своїх соцмереж і вже почав шукати команду для подальшого розвитку власного контенту. Олег Захаров теж веде активну блогерську діяльність, показуючи дорогі автівки та співпрацюючи з українськими бізнесами. 

Станом на травень 2024 року всі обвинувачені вийшли під заставу. Нагадаємо, їм інкримінують сексуальне насильство, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів і хуліганство, за що загрожує до семи років позбавлення волі.