Ультраправа «Партія свободи» на чолі з Ґеертом Вілдерсом перемогла на парламентських виборах у Нідерландах. Що це означає для України?

Ультраправа «Партія свободи» на чолі з Ґеертом Вілдерсом перемогла на парламентських виборах у Нідерландах. Що це означає для України?

На парламентських виборах у Нідерландах перемагають ультраправі популісти на чолі з Ґеертом Вілдерсом 

Про це повідомляє нідерландський суспільний мовник «NOS».

За попередніми результатами, «Партія свободи» (PVV) отримала 37 місць зі 150 в парламенті. Це на 20 більше, ніж вона мала до цього.

На другому місці опинився альянс «ліво-зелених» та лейбористів, який очолив колишній віцепрезидент Єврокомісії Франс Тіммерманс. Вони отримають 25 місць у парламенті. 

На третьому — «Народна партія за свободу і демократію» (VVD) чинного прем’єра Марка Рютте, яку на вибори повела Ділан Єшільґьоз-Зегеріус. VVD може розраховувати на 24 місця.  

Ще 20 мандатів отримає новостворена «Новий суспільний договір» (NSC). Також у парламент пройдуть «Союз фермерів-громадян», «Демократія 66» (D66), «Християнсько-демократичний заклик» та «Християнський союз».

Нагадаємо, 8 липня 2023 року Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте оголосив про відставку. Разом із ним у відставку піде весь Кабінет міністрів. 

Через це було оголошено про дострокові вибори. Команда Рютте керуватиме до початку повноважень нового уряду.

Як відреагували партії, що пройшли у парламент, на перемогу PVV? 

Тепер на Нідерланди чекає процес утворення коаліції. Як відзначає нідерландський суспільний мовник, лідер PVV, ймовірно, спробує обʼєднатися з VVD та NSC. Така коаліція матиме 81 мандат з 150 місць в уряді.

Лідерка VVD Ділан Єшільґьоз заявляла, що її партія не працюватиме з Вілдерсом, якщо той стане премʼєром. 

Лідерство у формуванні [коаліції] лежить не на нас. Справа за Вілдерсом, і це він повинен довести, що може знайти таку більшість,

— сказала Єшільґьоз.

У промові Пітера Омцігта, лідера партії-новачка NSC, не пролунало чітких заяв щодо можливої коаліції з PVV. Однак під час передвиборчої компанії Омцігт називав погляди Ґеерта Вілдерса такими, що суперечать Конституції.

D66 заявили, що не хочуть бути в одному кабінеті з PVV. Ба більше, вони збираються чекати і спостерігати, як формуватиметься новий кабінет. 

Лідер обʼєднання «ліво-зелених» та лейбористів Тіммерманс заявив, що бачить свою роль в опозиції. «Кампанія за обʼєднання лівих уже розпочалася. Я підозрюю, що ми опинимося в опозиції», — сказав колишній віцепрезидент Єврокомісії.

Реакція на результати виборів усередині країни

FNV, найбільша профспілка в Нідерландах, заявила, що боротиметься за права людей, «чиє становище не сприйматиметься як належне після результатів виборів».Раніше Ґеерт Вілдерс називав профспілку частиною «лівої церкви». Вона паралельно виступала в опозицію до дій PVV. 

Президент профспілки Туур Ельзінга заявив: «Люди відчувають себе розчарованими і невпевненими, тому що намагаються звести кінці з кінцями або не можуть знайти житло… FNV захищатиме та працюватиме для них щодня».

Перемогу PVV також прокоментувало Обʼєднання нідерландських фермерів.

Це хороша новина. Нідерланди чітко дали зрозуміти, що не хочуть йти тим шляхом, яким коаліція йшла останніми роками,

— заявили в групі «Сили захисту фермерів».

Що відомо про PVV та її лідера Ґеерта Вілдерса?

«Партію свободи» засновав депутат Палати представників Ґеерт Вілдерс після його виходу з ліберальної «Народної партії за свободу і демократію».

Вілдерс відомий різкою антиісламською риторикою. Він виступає за заборону Корану й імміграції для громадян мусульманських країн та проти спорудження нових мечетей у Нідерландах. 

У 2008 році він зняв фільм «Фітна», у якому висловив свою антиісламську позицію. Через фільм Вілдерс отримав судові позови за «розпалювання ворожнечі та ненависть».

У передвиборчій програмі його партія PVV, серед іншого, обіцяє:

  • залишити Збройні Сили Нідерландів незалежними, не підтримуючи обʼєднання з армією ЄС чи Німеччини; 
  • ніякої армії ЄС і ніякого об'єднання з німецькою армією;
  • не підтримувати участь Туреччини в НАТО;
  • зупинити наплив біженців до країни, розгорнувши Сили оборони на кордоні;
  • створити схему виплат вдовам на знак визнання та фінансову компенсацію зарплати їхніх покійних чоловіків.

Окрім того, партію «охрестили» антимусульманською силою. На питання щодо нідерланців-мусульманів, Вілдрес запевнив, що їм немає, про що хвилюватися.

«Картина більш нюансована, і якщо я стану прем'єр-міністром, я буду за всіх голландців, незалежно від їхньої релігії, сексуальних уподобань, кольору шкіри, статі чи чогось іншого. Якщо ви прем'єр-міністр, у вас інша роль, ніж у лідера опозиції», — сказав Вілдерс.

Водночас правозахисна організація «Amnesty International Netherlands» заявила, що права людини «зазнали поразки».

«На виборах у Нідерландах перемогла расистська партія. Партія, яка відкидає певні групи населення, називаючи їх неповноцінними», — йдеться у заяві «Amnesty Internatinal».

Вілдерс був одним з ініціаторів референдуму в 2016 році, який тимчасово заблокував Угоду про асоціацію між ЄС та Україною.

У 2018 році він їздив з робочим візитом у Москву. «Зупиніть русофобію. Настав час realpolitik, нам потрібно партнерство, а не ворогування», — написав після поїздки Вілдерс в X.

У 2022 році парламент Нідерландів проголосував за розслідування, чи Росія фінансує нідерландських політиків.

Як результати виборів вплинуть на Україну?

«Партія свободи» критикує уряд чинного прем’єра Марка Рютте, зокрема за надання зброї Україні.

Ми не будемо надсилати наші гроші та оборонне обладнання, як F16, в Україну,

— йдеться у передвиборчій програмі «Партії свободи».

Ультраправі переконані, що національна оборона Нідерландів «серйозно послаблена, поки уряд вважає іноземні країни більш важливими за власну».

Вілдерс виступає проти членства України в НАТО та ЄС. До повномасштабного вторгнення він не підтримував санкції щодо РФ.

24 лютого 2022 року хоч і засудив повномасштабну війну Росії проти України, але заявив, що «Захід зробив величезну помилку», коли не оголосив про неможливість вступу України до НАТО.

Міжнародна реакція на вибори в Нідерландах

Речник Європейської Комісії заявив, що, попри євроскептичну позицію Вілдерса, не боїться виходу Нідерландів з ЄС.

Нідерланди є членом-засновником Європейського Союзу, сильним членом Союзу. Ми продовжуємо розраховувати на активну участь Нідерландів, 

— йдеться у заяві.

Французька ультраправа лідерка Марін Ле Пен, бельгійський ультраправий лідер Том Ван Грікен, іспанський ультраправий лідер Сантьяго Абаскаль, очільник ультраправих в Італії Маттео Сальвіні, а також угорський премʼєр-міністр Віктор Орбан привітали Вілдерса з перемогою.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анна Люрманн та Європейська партія Зелених висловили занепокоєння перемогою ультраправих.

«Високий рівень підтримки антиєвропейських сил у Нідерландах викликає гіркоту. Всі проєвропейці повинні працювати над тим, щоб це не повторилося на європейських виборах», — заявила Анна Люрманн.