Українська розвідка підтвердила інформацію щодо використання Starlink російськими військовими

Українська розвідка підтвердила інформацію щодо використання Starlink російськими військовими

Головне управління розвідки підтвердило інформацію щодо використання російськими військовими Starlink на тимчасово окупованих територіях України, розповів представник ГУР Андрій Юсов у коментарі «Liga». 

«Так, зафіксовані випадки використання російськими окупантами цих пристроїв. Це починає набирати системного характеру», — розповів Юсов.

У російських магазинах, зокрема «DJIrussia» та «iMiеlе» термінали «Starlink» є у вільному продажі. 

Компанія «SpaceX» запевнила, що не веде жодних прав з російським урядом та його військовими. 

«Starlink не активний у Росії, тобто сервіс не працюватиме у цій країні. SpaceX ніколи не продавала і не продаватиме Starlink у Росії, а також не постачала обладнання до Росії», — йдеться у заяві компанії.

Водночас у SpaceX пообіцяли деактивувати термінали, якщо дізнаються, що ними користується підсанкційна сторона.

«Якщо SpaceX дізнається, що термінал Starlink використовується підсанкційною або неавторизованою стороною, ми вивчаємо повідомлення та деактивуємо термінал, якщо ці повідомлення підтверджуються», — розповідають у компанії.

За словами представника Пентагону Джеффа Юргенсена у США знають про повідомлення щодо можливого використання супутникового звʼязку російськими військовими, пише видання «Defence One».

Однак для отримання оперативної інформації Юргенсен рекомендує звертатися до українських партнерів.

Інженер з Києва, що працює із супутниками Starlink, Олег Кутков прокоментував інформацію щодо використання терміналів росіянами.

«Термінали активно закуповуються та перепродаються російськими реселлерами, чого вони зовсім не приховують. Закупівля йде через треті країни, на підставні особи. Оплата йде так само. Відстежити і прикрити ці схеми неможливо. Наші (українські — Ред.) волонтери так само по всіх країнах "пилососять" термінали і так само оплачують з різних карт», — пише Кутков на своїй сторінці у Facebook.

Він додає, що термінали працюють тільки на території України включно з тимчасово окупованими територіям. 

«Тому що нашим [військовим] теж потрібен зв'язок. Розрізнити в умовному 20 км стільника, де чий термінал і де зараз проходить лінія фронту — неможливо», — пояснює інженер.

Раніше у соціальних мережах стали зʼявлятися повідомлення про використання російськими військовими супутників «Starlink» на тимчасово окупованих територіях сходу України. 

Свідомі детально розповідали про ситуацію у розборі.