Українка вперше стала стипендіаткою культурної премії імені Ігоря Забеля

Авторка:
Валерія Пустовіт
Українка вперше стала стипендіаткою культурної премії імені  Ігоря Забеля

У рамках премії Ігоря Забеля, яку присуджують кожні два роки з 2008 року спільно з Товариством культури та теорії Ігоря Забеля, журі присудило три стипендії: Оксані Брюховецькій, Аліні Шербан та Антоніні Стебур. 

Цього року вперше однією зі стипендіатів премії Забеля стала українка Оксана Брюховецька — київська художниця, кураторка та авторка текстів про мистецтво, яка зараз проживає у США. Брюховецька отримала премію за видатний внесок у мистецьке та активістське життя в Україні та за її межами. У своїх кураторських проєктах вона торкається становища жінок у пострадянських суспільствах, наголошуючи на необхідності відстоювати права жінок та інших уразливих груп. 

«Всі митці в Україні зараз працюють з темою війни. Кожен з нас відчуває у цьому внутрішню потребу. Це важко, але мистецтво може допомогти вилікувати травму», — зазначає Оксана Брюховецька. 

Аліна Шербан, історикиня мистецтва, кураторка і редакторка з Бухареста, створює самоорганізовані спільноти та платформи, які об’єднують дослідників, практиків і працівників культури Центральної та Східної Європи та розвивають нові транснаціональні та транскультурні перспективи та термінологію для слаборозвинених або маргіналізованих тем.

Антоніна Стебур, кураторка та дослідниця з Мінська, яка виїхала з Білорусі за участь у протестах та акціях опору, оселилася в Україні, а потім залишила країну через повномасштабну війну, отримала стипендію за силу опору та відданість справі деколонізації білоруського мистецтва. 

Головну нагороду отримала Бояна Пеїч (народилася у Белграді, проживає у Берліні) за дослідження складових елементів східноєвропейського мистецтва та культури. Пеїч - мистецтвознавиця та активістка. Її роботи, як «Після стіни: Мистецтво і культура в посткомуністичній Європі» (1999-2001) та «Гендерна перевірка: Фемінність і маскулінність у мистецтві Східної Європи» (2009-2010), мали вплив, критично позначивши розуміння мистецтва часів державного соціалізму, а також надаючи критичний аналіз постсоціалістичної культури після 1989 року.  

Премію Ігоря Забеля за культуру та теорію присуджують за виняткові досягнення кураторам, історикам мистецтва, теоретикам, письменникам і критикам, чия робота підтримує, розвиває або досліджує сферу візуального мистецтва та культури Центральної, Східної та Південно-Східної Європи. Ініціаторами премії є ERSTE Fondation з Відня. 

Фото: Nada Zgank