У тимчасово окупованому Криму росіяни переслідують головного редактора газети «QIRIM»: що відбувається?

У тимчасово окупованому Криму росіяни переслідують головного редактора газети «QIRIM»: що відбувається?

Що сталося?

17 травня російські силовики провели обшуки у домі головного редактора газети «QIRIM» Бекіра Мамутова у тимчасово окупованому Криму. Обшуки також пройшли у в помешканні працівника видання Сейрана Ібрагімова.

Як зазначає «QIRIM медіа»,  після обшуків у приватних домівках силовики повезли людей в редакцію газети, де також провели обшуки, під час якого вилучили техніку — компʼютери та телефони.

Прослухати матеріал: 

Обшуки проводили російські спецпризначенці з так званого Центру «Е» — підрозділу російського МВС, який займається протидією екстремізму. Саме цей підрозділ проводить обшуки у мешканців Криму. 

Як зазначив адвокат  Едем Семедляєв, російські силовики посадили Сейрана Ібрагімова в автомобіль і вивезли з будівлі так званого «МВС» у невідомому напрямку. Згодом Бекіра Мамутова та Сейрана Ібрагімова відпустили. 

Обшуки провели через публікацію у газеті матеріалу про те, чому кримські татари не можуть брати участь у війні проти України на боці РФ. Тепер  головному редактору газети «QIRIM» закидають звинувачення за двома адміністративними статтями — частина перша статті 20.3.3 КоАП РФ (про публічні дії, спрямовані на дискредитацію ЗС РФ) і частина дев'ята статті 15.13 КоАП РФ (ненадання або несвоєчасне надання редакцією засобу масової інформації, мовником або видавцем інформації про отримання коштів, надання якої передбачено законодавством країни про засоби масової інформації).

Ці затримання та обшуки відбувалися напередодні 18 травня — Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Активісти планували вшанувати пам’ять жертв депортації біля так званого Кримського Федерального університету та відвідати в Салгірському парку монумент пам'яті жертв депортації кримських татар. 

Однак  у тимчасово окупованому Криму російська окупаційна влада «застерігала» кримських татар утриматися від вшанування памʼяті. Зокрема, росіяни заборонили збиратися групами понад 20 людей. 

24 травня правозахисник Абдурешит Джеппаров заявив, що адміністративні справи проти Бекіра Мамутова, головного редактора газети «QIRIM», можуть перекваліфікувати на кримінальну.

Як зазначив він у коментарі для «QIRIM медіа», у першому випадку санкції передбачають до 50 тисяч рублів штрафу, але особливість цієї статті полягає в тому, що якщо протягом року будуть подібні правопорушення, то чинну адміністративну справу перекваліфікують як кримінальну.

Джеппаров також зазначив, що друга стаття (частина перша статті 20.3.3 КоАП РФ) передбачає штраф до 100 тис. рублів, а також можливу конфіскацію предметів, з якими Бекір Мамутов працював.

Переслідують не вперше 

У 2021 році так званий «суд» у тимчасово окупованому Криму оштрафував на чотири тисячі рублів Бекіра Мамутова за публікацію доповіді Генерального секретаря ООН, в якій згадувався Меджліс кримськотатарського народу.

У 2016 в Росії заборонили Меджліс.  Представницький орган кримських татар визнали нібито екстремістською організацією, через «посягання на територіальну цілісність Росії та залякування людей». 

Що відбувається з виходом газети?

Газета «QIRIM» — єдине видання кримськотатарською мовою в Криму. Вона виходить у друк вже майже 35 років, а почали її видавати з 1989 року, коли кримські татари поверталися до Криму з депортації.

Один номер газети вже не вийшов через обшуки, які провели в редакції  та будинках Бекіра Мамутова й Сейрана Ібрагімова. Правозахисник Абдурешит Джеппаров припускає, що існує загроза того, що Роскомнадзор (орган, що виконує функції цензури медіа та соціальних мереж у РФ — ред.) може закрити газету «QIRIM».