У Києві провели церемонію прощання із загиблим британським волонтером Ендрю Бегшо, який загинув під час спроби евакуації населення з Соледара

У Києві провели церемонію прощання із загиблим британським волонтером Ендрю Бегшо, який загинув під час спроби евакуації населення з Соледара

7 січня до Бахмутського райвідділу поліції надійшло повідомлення про зникнення двох волонтерів — громадян Великої Британії віком 28 та 48 років.

6 січня о 8-й годині ранку чоловіки виїхали з Краматорська в Соледар. Після цього зв’язок з ними зник.

Цими чоловіками були Ендрю Бегшо та Кріс Перрі. Сім'я Бегшо повідомила, що волонтери намагалися врятувати літню жінку, коли в їхнє авто влучив артилерійський снаряд.

11 січня найманці російської приватної військової компанії «Вагнер» заявили про те, що виявили тіло і опублікували фото документів, які знайшли при ньому — вони належали обом Перрі і Бегшо.

Кріс Перрі народився у Корнуоллі, Велика Британія, любив скелелазіння, їзду на велосипеді, біг і стрибки з парашутом.

«Кріс приїхав до України в березні, в її найтемнішу годину на початку російського вторгнення, і допоміг тим, хто найбільше цього потребував, врятувавши понад 400 життів і багато покинутих тварин», — повідомили родичі Перрі.

Ендрю Бегшо мав громадянинство Великої Британії, але жив у Новій Зеландії. Бегшо був вченим та здобув ступінь доктора філософії з генетики. Від березня був волонтером в Україні: доставляв їжу та ліки мешканцями прифронтових територій, допомагав евакуюватися літнім людям тощо.

Батьки Бегшо сказали: «Світ має бути сильним і підтримувати Україну, надаючи їй військову підтримку, яка їм потрібна зараз, і допомагати відновлювати їхню зруйновану країну після війни».

Ігнатіус Івлєв-Йорк був другом загиблих волонтерів, який також евакуйовує людей із зон бойових дій на сході. Саме Івлєв організував церемонію прощання і панахиду. Чоловіки познайомились цього літа, разом займались евакуацією населення із Сіверська.

«Коли сім'я Ендрю запитувала, коли він приїде, той завжди відповідав: "Коли все закінчиться". Іноземці, що приїжджають до України — це люди, які борються за справедливість і розуміють, що не можуть стояти осторонь. Ендрю був людиною, яка мало говорила, він просто робив», — згадує Івлєв-Йорк.

Друг загиблих повідомив, що тіла змогли повернути з непідконтрольної території. Сім'я Кріса Перрі планує репатріювати тіло до Британії, сім'я Ендрю хоче кремувати загиблого.

Ніколєтта Стоянова, журналістка-фрилансерка, Каже, що востаннє бачилась із загиблими волонтерами в одному із волонтерських центрів Бахмута 3 січня. Тоді  вони випили каву і домовились зустрітись за тиждень, коли Стоянова знімала б процес евакуації.

«Коли зрозуміли, що хлопці не виходять на зв'язок, почали бити на сполох. Друзі подали заяву, і поліція почала опитувати всіх, хто міг їх бачити. Було незрозуміло, чому вони поїхали, оскільки до Соледара вже були закриті дороги. Але хлопці були такими, що коли розуміли, що комусь потрібна допомога, то до останнього прагнули її надати».

Волонтер Микола Могилевський познайомився із загиблими на початку літа у Соледарі. Могилевський каже, що Ендрю Бегшо повністю віддавався справі та допомагав українському народу, з березня постійно жив на сході України і вчив українську у вільний час.

За три дні до зникнення, волонтери взяли участь у програмі BBC Radio 4 Today.

Останні слова Кріса Перрі на камеру були: «Поки люди бажають евакуюватися, я буду готовий йти».

Фото: Андріана Веляник