Свій дім: руйнування історичного будинку на Жилянській, 116А

Авторка:
Свій дім
Свій дім: руйнування історичного будинку на Жилянській, 116А

«Ми з донькою стояли біля вхідних дверей, біля опорної стіни. Потім почули гуркіт, зникло світло і посипалося тинькування, відчинилися вхідні двері. Вони у нас дерев’яні, тому не встояли під силою вибухової хвилі. Зі зруйнованої сходової клітки цегла та інше будівельне сміття полетіли нам у квартиру», — згадує ранок 17 жовтня 2022 року мешканка будинку на Жилянській, 116А Надія Стефанова.

Того понеділка росіяни атакували Київ іранськими дронами-камікадзе «Шахід».. Один з них поцілив у житловий будинок, який частково обвалився. Загинули чотири людини.

«Знищені чотири квартири, куди прилетів дрон. Перший поверх цілий. Моя квартира — зліва. Взагалі все ціле, можна жити, але заходити через балкон», — розповіла проєкту «Свій дім» Тетяна Махрінська, голова ОСББ «Будинок на Жилянській».

Попри те, що більшість квартир у пошкодженому будинку вціліли, міська влада фактично одразу винесла вердикт — знести дім купця Йосипа Лева 1900 року. Але власники всіх 16 квартир виступили проти. Вони також відмовилися переїжджати у новобудову на околиці.

«Це квартири, які біля танкового заводу. Тобто ми тут біля ТЕЦ постраждали, а там танковий завод. І, по друге, це висотка, де пропонується 21-й, 23-й поверх. Коли зараз світло вимикають, там нічого не працює: ні ліфти, воду та опалення вимикають, газової плити теж немає», — зазначає пані Тетяна.

Щоб відбудувати свій будинок, мешканці створили ОСББ. Зараз ще оформляють документи на земельну ділянку. Після цього перейдуть до експертиз та обстежень, щоб визначити вартість та терміни реконструкції.

«Ми будемо відбудовувати наш будинок. Він завжди у нас доглянутий був: всередині ремонт, вулиця прибрана, прибудинкова територія вся у квітах. Навіть при дорозі троянди цвіли. Всі зупинялися і дивилися», — каже Надія Стефанова.

Щодо грошей на відбудову, то люди сподіваються на допомогу міста.

«Наш будинок є постраждалим і ми маємо право на кошти, які виділяє місто на ці потреби. Якщо скажуть «ні», то в нас є варіанти з інвесторами. Зараз ведемо перемовини. Якщо і там не вистачить грошей, будемо організовувати збори, людей просити про допомогу», – — зауважила Тетяна Махрінська.

У січні італійський художник TvBoy зробив на фасаді дому два мурали. На одному з них — хлопчик кувалдою розбиває стіну. 

На платформі «Свій дім» можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є анкета https://bit.ly/sviydim