Свій дім: редакція літературного журналу «Дебют-газети»

Автори:
Свій Дім
Свій дім: редакція літературного журналу «Дебют-газети»

Вранці 17 січня росіяни влучили в будівлю херсонської друкарні й повністю знищили кабінет редакції «Дебют-газети». Прилетіло в парапет даху четвертого поверху, де якраз розташовувався офіс видання. 

«Снаряд розірвався над робочим столом головної редакторки Вікторії Новицької саме в її день народження та знищив книжки і архів, які вона сподівалася забрати», — розповів платформі «Свій дім» Михайло Новицький, засновник та керівник херсонського медіахолдингу «Гривна», член НСЖУ з 1996 року, директор ПрАТ «Херсонська міська друкарня». 

Під час обстрілу друкарні були пошкоджені й сусідні приміщення, де розміщувалися інші редакції, у тому числі газета «Гривна». 

Будівлю друкарні площею понад три тисячі квадратних метрів придбали 20 років тому, щоб розвивати регіональні та всеукраїнські друковані медіа.

За день до повномасштабного вторгнення в редакції ще кипіла робота. Якраз готували до друку черговий номер 200-сторінкового літературного журналу «Дебют-газета». Інформація про наступ Росії надходила із різних джерел, але в такий розвиток подій ніхто не вірив.

«У травні 2021 року газета “Гривна” передрукувала дві сторінки репортажу про Херсонщину із New York Times, який допомагала готувати. Підсумкова назва матеріалу колег здивувала навіть нас: “Як на Херсонщині готуються до тотальної війни з Росією”. За їхніми даними, ще за рік до вторгнення Путін вирішив силою зробити сухопутний коридор у Крим та захопити Північнокримський канал. 

image-

Вони не сумнівалися, що так буде, а з нас ніхто до кінця не вірив у такий розвиток подій», — розповів Новицький.

Засновник херсонського медіахолдингу востаннє був у редакції 4 грудня, уже після звільнення міста. Там він побачив безлад, що вчинили росіяни, які під час окупації друкували свою агітацію на обладнанні друкарні. 

«Ми втратили десятки квадратних метрів вікон з рамами, меблі, внутрішній ремонт, частково вцілілу після окупації оргтехніку. Попередні підрахунки збитків від влучення в будівлю — близько мільйона гривень», — каже Михайло Новицький.

Наразі подружжя Новицьких проживає в Рівному та вже відкрило новий бізнес — книгарню в центрі міста. 

«Новий культурний простір, створений херсонцями, це те, що рівнянам не вистачало», — такі відгуки про книгарню отримують Новицькі. 

На платформі «Свій дім» можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета