Свій дім: мурал в Авдіївці «У капкані троянд», який зруйнували росіяни

Автори:
Свій Дім
Свій дім: мурал в Авдіївці «У капкані троянд», який зруйнували росіяни

В Авдіївці на Донеччині росіяни влучили в будинок за вулицею Молодіжна, 13, на якому зображено стінопис «У капкані троянд». Це був останній стінопис в рамках проєкту «Алея муралів». 

Після обстрілу згоріли кілька квартир, пошкоджена стіна з малюнком, присвяченим шахтарям. 

Цей стінопис створювали у два етапи. Спочатку молоді авдіївські художники розфарбували ескіз балончиками з фарбою, а згодом роботу завершував художник.

Для прифронтової Авдіївки, яка розташована неподалік тимчасово окупованого Донецька, війна триває вже дев’ятий рік. Попри періодичні обстріли, місто розвивалося. 

Напередодні повномасштабного вторгнення почали реалізовувати проєкт «Алея муралів». Протягом трьох місяців українські художники створювали серію малюнків на стінах будинків, які стали окрасою центрального району. 

Кожен мурал — а їх близько 15 — був на лінії вогню. «У капкані троянд» — не єдиний твір вуличного мистецтва, який пошкодили російські загарбники. Частину стінописів зруйнували ще літом 2022 року. Наприклад, авдіївський оберіг «Мати — всесвіт».

«Частину цих стінописів зруйнували російські вбивці, мародери та нелюди. Після перемоги відбудуємо та розмалюємо ще краще», — прокоментував Олександр Брітцев, автор муралів «Мати-всесвіт» і «Козак Мамай».

Загалом історія муралів в Авдіївці почалася з портрета вчительки української мови та літератури Марини Марченко. У 2016 році на розбитій багатоповерхівці його намалював австралійський художник Гвідо ван Хелтен. 

Свого часу ця робота очолювала рейтинг найвідоміших символів бойових дій на сході країни. Після повномасштабного вторгнення жінці, зображеній на муралі, довелося покинути місто. 

«Ми почали створювати мурали у 2019 році, — розповіла проєкту “Свій дім” Євгенія Васильєва, голова ГО “Сила ідей”. — На той час у місті вже були стінописи. Так, центральну вулицю прикрасили мурали “Ріка життя”, “Козак Мамай” і “Мати-всесвіт” художника Олександра Брітцева. Згодом з’явилася “Слобожанка” митця з Івано-Франківська Юрія Пітчука. Місцевий художник Олексій Бака, який виїхав з міста у 2014 році, намалював 136-й автобус, який колись їздив з Авдіївки до Донецька».

Останню роботу в рамках проєкту «Алея муралів» створив художник Роман Мінін. «Це той самий малюнок “В капкані троянд”, пошкоджений внаслідок одного з останніх обстрілів», — додала Васильєва.

image-

На платформі «Свій дім» можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є анкета.