Сучасні ветерани російсько-української війни: що про них думає суспільство?
Український ветеранський фонд Мінветеранів та соціологічна група «Рейтинг» провели опитування про те, як змінилось сприйняття суспільством образу ветеранів.
Про образ ветерана
Якщо влітку 30% заявили, що під поняттям «ветеран» українці розуміють особу, яка воювала у Другій світовій війні, то зараз 21% вважає, що ветерани — люди молодого віку. Ще 55% переконані, що ветерани — люди середнього віку. Рівень тих, хто вважав ветеранами учасників Другої світової, знизився до 7%.
Ставлення суспільства до ветеранів
Цікавились причиною, чому респонденти рідко або ніколи не спілкувалися з ветеранами. 75% опитаних назвали причиною «відсутність ветерана у близькому оточенні». 13% не хочуть викликати у ветерана неприємні спогади. 5% бояться сказати неправильні речі. 4% вважають причиною відсутність спільних тем для обговорення. 1% вбачає проблему у відмінності поглядів на життєві проблеми.
Рівень довіри до ветеранів
Загальний відсоток довіри до ветеранів за пів року зріс з 92% у серпні до 93% у січні. Це позитивна динаміка, яка показує поступове нарощення довіри.
Поінформованість суспільства щодо проблем ветеранів
37% опитаних дізнаються інформацію про проблеми ветеранів з телебачення. Інші 37% — з розповідей знайомих. 34% отримають таку інформацію з новин та соціальних мереж, 19% — з інтернет ЗМІ, 13% — з особистого досвіду.
Дві третини опитаних зазначили, що зовсім або скоріше не поінформовані про проблеми. 37% — зазначили, що поінформовані. Останніх більше серед мешканців центру та півдня, осіб середнього віку, близьких тих, хто воював з 2014 по 2021 роки, чоловіків, і тих, хто часто комунікує з ветеранами.
Проблеми ветеранів
Серед головних проблем, з якими ветерани стикаються найчастіше — відносна більшість визначили психологічні розлади (40%). Від 23% до 29% головними проблемами вважають труднощі з оформленням пільг, пошуком роботи, отриманням медичної допомоги та нерозуміння суспільства.
Щодо підтримки ветеранів державою
Зменшилася кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов’язання перед ветеранами російсько-української війни. Тепер це 53%.
Участь ветеранів у виборах
47% опитаних скоріше позитивно ставляться до того, що різні політичні сили можуть запрошувати балотуватися ветеранів. Натомість 32% негативно оцінюють залучення ветеранів у вибори.
Найбільше останніх серед мешканців заходу та центру, осіб молодшого та середнього віку, забезпечених респондентів, а також близьких тих, хто воював в АТО, та тих, хто воює зараз.
- 91% вважає, що суспільство сьогодні поважає ветеранів;
- 97% тих, хто має власний бізнес, готові взяти на роботу ветерана;
- 93% опитаних зазначили, що готові працювати в одному колективі з ветераном;
- 93% підтримують ідею надання пільг бізнесу, заснованого ветеранами російсько-української війни.