Створити відчуття дому: як працюють сімейні кімнати у дитячих лікарнях

Створити відчуття дому: як працюють сімейні кімнати у дитячих лікарнях


У київському Охматдиті бурхливий ранок вівторка: у ворота лікарні постійно заїжджають автівки, подвірʼям прогулюються пацієнти та їх родичі, бігає заклопотаний медперсонал. Сімейна кімната Рональда МакДональда розташована в будівлі центру реабілітації новонароджених, за новим корпусом лікарні.

Медперсонал у кімнату не заходить. Тут діти і батьки можуть відпочити від лікарняної атмосфери, зустрітись із рідними, які приїхали їх провідати, та відчути себе як вдома. Підтримувати кімнати допомагає партнер Фундації Дім Рональда МакДональда — McDonald’s в Україні, який понад 20 років проводить благодійну акцію «Долонька щастя».

Що таке Сімейні кімнати, чим вони відрізняються від лікарняних палат та історії родин, які там проживали — у матеріалі Свідомих.

Що таке Сімейні кімнати?

Сімейні кімнати працюють у дитячих лікарнях і дозволяють рідним бути поруч із дітьми під час лікування. У багатьох відділеннях палати не передбачають місць для батьків. Наприклад, у неонатологічному центрі Охматдиту, в будівлі якого розміщена Сімейна кімната, новонароджені перебувають у спеціальних боксах. Батьки можуть відвідувати дітей, однак не жити з ними постійно.

Фото: Андріана Веляник

Для тих, хто не проживає в Києві, бути поруч із дитиною ще проблемніше. У інших випадках діти можуть потребувати тривалої реабілітації, а лікарня, через обмежену кількість місць, не може розмістити із ними батьків.

Фундація Дім Рональда МакДональда допомагає розв‘язати цю проблему та облаштовує Сімейні кімнати у найбільших обласних дитячих лікарнях. У кімнатах можуть переночувати близькі, які приїхали здалеку. Родичі, які лежать з дитиною у лікарні, можуть випити кави, прийняти душ, випрати речі, поїсти чи приділити час спілкуванню та грі з дитиною.

Перебування в кімнатах має також терапевтичний ефект. Батьки дітей із різними хворобами можуть радитися і підтримувати одне одного. Адміністратори проходять курси, як правильно надавати підтримку родичам. 

Діти потребують відчуття дому та захищеності, особливо в умовах війни, а батьки для дитини і є домом. Сімейні кімнати допомагають рідними бути поруч із важкохворими дітьми під час довготривалого лікування, — кажуть у McDonald’s.

Медперсонал у кімнату не заходить, щоб діти та їхні родичі могли відволіктись від лікарняної атмосфери.

Фото: Андріана Веляник

Кімнати працюють у дитячих лікарнях Києва, Львова, Вінниці, Рівного і Сум. Працівники та працівниці McDonald’s долучаються як волонтери до адміністративної роботи.

Київ, Національна спеціалізована дитяча лікарня «Охматдит»

У кімнаті в Києві є пʼять розкладних крісел, кухня, санвузол, пральна машина та кімната для зціджування молока. Біля крісел — іграшки та книги, на кухні — кавомашина, тостер і печиво. Персонал позмінно працює 24/7.

Фото: Андріана Веляник

Сину Наталії сьогодні рік. Більшу частину свого життя Ян провів у Охматдиті: спочатку у відділенні неонатології, потім неврології, зараз — у відділенні нейрохірургії. Родина родом із Березаня — близько 70 кілометрів від Києва. Малюка приїхали провідати старші сестри. У відділення їх не пускають, але можуть провести час з братом у Сімейній кімнаті.

Ми лікуємось у відділенні нейрохірургії. Інша мама з дитиною лежали у цьому ж відділенні, а батько боявся далеко їхати, раптом знадобиться допомога, і тиждень спав у авто, бо не знав про Сімейні кімнати. Я дізналась про це від іншої мами з лікарні. Казала, що приїжджають чоловіки, бабусі. Зараз я вже всім розповідаю про Сімейні кімнати,— каже Наталія.

Фото: Андріана Веляник

Жінка стверджує, що у процесі лікування як їй, так і сину допомагає підтримка рідних. Батько не бачив хлопчика пів року, бо у відділення до немовляти не пускали. Як син підріс, родина гуляє у парку або проводить час у такій кімнаті.

Вінниця, обласна дитяча клінічна лікарня

Якщо у Києві кімната зʼєднана з відділенням для новонароджених, то у Вінницькій дитячій лікарні її облаштували поруч з операційним блоком, де перебувають пацієнти з найважчими діагнозами. Тут проводять час багато дітей і підлітків. Пацієнти у ній відпочивають від ранку до вечора, серед інших розваг — дивляться телевізор та навіть вмикають музику і танцюють. 

Суми, обласна дитяча клінічна лікарня

У Сумах відкрили найбільшу Сімейну кімнату. Тут облаштували чотири окремі спальні із санвузлами. Є ігрова, кухня, вітальня, пральна машина, телевізор і Wi-Fi. Рідні і родичі хворих дітей можуть жити тут стільки, скільки потрібно.

Фото: Фундація Дім Рональда МакДональда

Марійці чотири місяці. Дівчинка має вроджену серцево-легеневу патологію і кілька днів перебувала в реанімації. Мама та бабуся жили в Сімейній кімнаті, приїжджав допомагати батько. Родичі жили в комфорті за кілька кроків від палати, де проходила лікування Марійка. 

Фото: Фундація Дім Рональда МакДональда

Рівне, обласна дитяча клінічна лікарня

Сімейну кімнату в Рівному відкрили у 2022 році, попри повномасштабну війну. Тут є три окремі спальні, вітальня, кухня, ігрова, пральна кімната і душова.

Ірина — мама трьох доньок і сина, який майже місяць провів у реанімації для новонароджених. Мати весь цей час мешкала у Сімейній кімнаті разом із чотирирічною донькою. Жінка могла висипатися, сама готувати, а донька гралася з іншими дітьми, які проходять лікування. Рідні відвідували Ірину і проводили час у кімнаті. До Великодня навіть прикрасили її та відзначили свято там.

У Львівській обласній дитячій клінічній лікарні «Охматдит» у 2017 році відкрили першу Сімейну кімнату. 

Фото: Фундація Дім Рональда МакДональда

Я давно вже не почувалась так затишно і спокійно, як тут, у кімнаті, — каже Феріда.

Вона та її син Амет — кримські татари, які після початку повномасштабного вторгнення покинули свій дім у Херсонській області та переїхали на Львівщину. Хлопчик потребує серйозного лікування, тож мама намагається бути поруч і надавати підтримку.

Долонька щастя

Фото: Андріана Веляник

Утримувати Сімейні кімнати складніше, аніж їх відкривати, особливо під час повномасштабної війни, коли багато українців потребують допомоги. Підтримувати кімнати допомагає партнер Фундації — McDonald’s в Україні. Вже понад 20 років компанія проводить благодійну програму «Долонька щастя» і збирає кошти через продаж паперових долоньок та спеціальної продукції.

Після того, як пожив у Сімейній кімнаті, коли заїжджаємо в McDonald’s, постійно купляємо долоньки, бо розуміємо, що гроші йдуть не абикуди, — каже чоловік, що скористався послугами кімнати у Києві.

Акція триває протягом червня в ресторанах McDonald’s в Україні. Усі кошти від продажу паперових долоньок або спеціально введеної цьогоріч в меню новинки — яблучного МакПирога — McDonald’s перераховує Фундації Дім Рональда МакДональда для розвитку і підтримки Сімейних кімнат

Матеріал створено в рамках інформаційної співпраці